Amikor a stressz hat az emésztésre...

has hasfájás emésztés iluusztráció

Akkor jó az emésztés, amikor nem is tudjuk, hogy van. Ám ha gyomorfájás és -égés, felfúvódás, esetleg aluszékonyság követi az étkezést, a legfinomabb falat is kellemetlen élményt jelent. Ha az említett tüneteket nem heveny fertőző betegség okozza, akkor általában funkciós emésztési zavarról beszélünk, vagyis a szakorvosi kivizsgálás semmi elváltozást nem mutat ki, de a panaszok makacsul időről időre visszatérnek.

Pszichoszomatikus betegségről van szó, amikor a lelki hatások az egyes szervek működési zavarait váltják ki. Az emésztőrendszerre gyakran hatnak a lelki zavarok.

Dr. Ľubomír Jurgoš gasztroenterológus egyszerűen gyomor-és bélneurózisnak nevezi az emésztőrendszer funkciós zavarait, aminek nincs kimutatható oka. Az emésztési zavarokat az emberek jelentős része lebecsüli.

Érdekes

Tények

  • a gasztroenterológiai rendelők betegeinek 30 százalékát azok teszik ki, akik az emésztőrendszer funkciós zavaraiban szenvednek
  • korunk élet- és étkezési módja kedvez e zavarok kialakulásának
  • az ilyen betegekre sok időt kell szánnia az orvosnak, sok kivizsgálást kell végrehajtani, sok gyógyszert kell felírni, ami gyakran nincs megfelelő arányban az eredménnyel
  • néha a kevés is elég: egy jól megválasztott gyógyszer és az étkezés módosítása

Arra beszélik ki magukat, hogy „nehéz ételt ettek, valami megülte a gyomrukat”, ám ez nem olyan probléma, amely egyik napról a másikra eltűnik. Dr. Ľubomír Jurgoš szerint a rosszullét, a hányinger, a rossz emésztés nem múlik el. „Nagyon kellemetlen, ha étkezés után túlzott gázképződés, felfúvódás, böfögés, kellemetlen szájszag jelentkezik. A beteg gyakran fél enni, különféle diétát tart. Ördögi kör alakul ki, közben fokozódik a feszültség, ami tovább rontja az emésztést” – mondta a szakember. Az emésztési zavarok nagy csoportját a bélrendszer alsó szakaszának betegségei alkotják, amikor gyakori székletürítés és székrekedés váltogatja egymást. E folyamat elindítója a stressz, s okát a központi idegrendszerben kell keresni.

Érdekes

10 jó tanács

  1. Kerülje azokat az ételeket, amelyek elfogyasztása után emésztési panaszok jelentkeznek! Közéjük tartoznak a fűszeres, pikáns, zsíros, forró ételek, a kávé, a tej és tejtermékek, az alkohol, a kakaó, a csokoládé, a káposzta, a hüvelyesek, bizonyos gyümölcsök, a szénsavas italok.
  2. Ügyeljen arra, hogy táplálkozása kiegyensúlyozott legyen.
  3. A napi ételmennyiséget öt kis adagra ossza fel!
  4. Előre tervezze meg és készítse el az ételt!
  5. Mindig azonos időben táplálkozzon!
  6. Vezessen étkezési naplót!
  7. Lefekvés előtt ne egyen!
  8. Igyon elegendő mennyiségű folyadékot!
  9. Ne dohányozzon, és ne igyon alkoholt!
  10. Módosítsa életmódját, és rendszeresen mozogjon, mert a mozgás serkenti a bélmozgást és az emésztőrendszer működését.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?