Hét rossz szokás, ami árt a pajzsmirigynek

pajzsmirigy k

Ha a pajzsmirigy nem működik tökéletesen, nem kell azonnal betegséget keresni a háttérben. A működési zavart kiválthatja a sikér, az alkohol vagy a túl sok stressz is. Mi veszélyeztetheti még ezt a fontos szervünket? A pajzsmirigynek ártó hét rossz szokást a vysetrenie.sk honlap alapján állítottuk össze.

A pillangó alakú pajzsmirigy a nyak elülső részében található. Ez a belső elválasztású vagy endokrin mirigy, aminek fő feladata olyan hormonok termelése, amelyek szabályozzák a test fontos folyamatait. Minden tápanyag metabolizmusát befolyásolja, hat a hangulatra, a szívfrekvenciára és a testhőmérsékletre. Ha nem úgy működik ahogyan kell, veszélyeztetheti az egészséget. A pajzsmirigy betegsége tehát lehet veleszületett és autoimmun betegség is, de bizonyos rossz szokások is kiválthatják. Ezeket legjobb lenne elkerülni. Most a 7 legelterjedtebb rossz szokást ismertetjük: 

Dohányzás 

A túlzott dohányzás megnöveli a pajzsmirigy megbetegedésének valószínűségét, mert a cigarettában lévő méreganyagok negatívan hatnak az egészségre. Ez azzal magyarázható, hogy a nikotin csökkenti a pajzsmirigy stimulációs hormonjait, amelyek feladata az anyagcsere és a kardiovaszkuláris aktivitás serkentése. 

Ülő munka 

Az ülő foglalkozás számos olyan betegség kiváltója lehet, amelyek befolyásolják a testi és szellemi egészséget. A tétlenség elősegíti a zsírok felhalmozódását, ez pedig az elhízás és más anyagcsere- betegség fő oka. A pajzsmirigyhormonok csökkentett kiválasztása pajzsmirigy- alulműködéshez, vagyis hipotireózishoz vezethet. Ez a zavar nemcsak a kalória- és zsírégetést befolyásolja, hanem megnöveli a szívbetegségek, a hajhullás és a fáradtság kialakulásának kockázatát is. 

Gyenge stresszkezelés 

A sok stressz gyakran okoz zavart a pajzsmirigy működésében. Az endokrin rendszer ugyanis nagyon érzékeny érzelmi állapotunkra. Amikor a szervezetet stressz éri, ez a hormonszinten is megmutatkozik. Az egyensúly felborul és számos kellemetlen betegség alakulhat ki. 

Alacsony jódtartalmú diéta 

A pajzsmirigyproblémák fő oka a jódban szegény ételek fogyasztása. A szervezetnek jódra van szüksége a hormonok optimális termelődéséhez. Szerencsére természetes úton is hozzájuthatunk ehhez a fontos elemhez, mégpedig az alábbi ételek fogyasztásával: 

  • tengeri só
  • tengeri moszat
  • áfonya
  • természetes joghurt
  • borsó
  • burgonya
  • bab
  • ananász
  • csokoládé 

Alkoholtartalmú italok 

Nem újdonság, hogy a túlzott alkoholfogyasztásnak milyen negatív hatása van. E tekintetben a pajzsmirigy az egyik legveszélyeztetettebb szerv. Bár a máj feladata az alkoholtartalmú italok átszűrése és anyagcseréje, a véráramban található mérgező anyagok hatnak a hormontermelődésre. A túl sok alkohol fogyasztása befolyásolja a fogyást is, és anyagcsere-problémák kialakulásához vezethet. 

Mi a helyzet a sikérrel? 

A lisztérzékenységben vagy sikér-intoleranciában szenvedő betegeknek pajzsmirigyproblémáik lehetnek, ez a fehérje hat a szervezetre. Mivel az immunrendszer megtámadja az egészséges szöveteket, ez gyulladásos és metabolikus reakciót vált ki, ami befolyásolja az életminőséget. A sikérmentes diéta tehát javíthatja a pajzsmirigy működését azok esetében is, akik nem szenvednek intoleranciában. 

Túlzott szójafogyasztás 

A szója olyan élelmiszer, aminek több értékes, a szervezet számára hasznos tulajdonsága van. Ám túlzásba nem ajánlatos vinni, mert akadályozza a pajzsmirigy hormon felszívódását, főleg azoknál, akiknek nem úgy működik ez a szervük, ahogy kellene. Azoknak, akiknek diagnosztizált pajzsmirigybetegségük van, korlátozniuk kellene a szója fogyasztását, vagy teljesen ki kellene hagyniuk ezt az élelmet. Figyelem: nemcsak a szóját kellene kerülniük, hanem a belőle készült termékeket is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?