A bőrünkről van szó!

A bőrnek – amely a legnagyobb kiterjedésű és súlyú szervünk – több feladata van: elválaszt a külvilágtól, véd a fertőzésektől, allergén ingereket közvetít, részt vesz az immunológiai reakciókban és hatékony hőszabályozó. E sokrétű feladat elvégzésére azonban csak az egészséges bőr alkalmas.

Felépítés és működés

A bőr a test felszínét borító hámból és az ezt izmokkal, zsírszövettel összekapcsoló kötőszövetből áll. A hám alatti kötőszövetbe ágyazódnak a verejték- és faggyúmirigyek, a szőrtüszők, amelyek a bőr úgynevezett járulékos szervei. A hám a külvilágtól védi a szervezetet, a kötőszövet a rugalmasságot biztosítja és a külső ingerek károsító hatását csökkenti. A verejtékmirigyek és a faggyúmirigyek a megtermelt verítéket és a zsírszerű anyagokat a felszínre öntik, így a hőszabályozásban játszanak fontos szerepet, valamint védenek a baktériumok és a gombák ellen. A kötőszövetbe ágyazódó vérerek és nyirokerek gondoskodnak a bőr táplálásáról, az idegek közvetítik a nyomás-, a fájdalom- és a hőmérsékleti ingereket.

Mi okozza a diabéteszesek bőrbetegségeit?

A legfontosabb tényező a kóros cukoranyagcsere és annak következménye. A bőr állapotát közvetlenül befolyásolja a hámsejtek megnőtt cukortartalma, a kiegyensúlyozatlan verejték- és a megváltozott faggyútermelődés. Közvetve hat a diabéteszben kialakuló érbetegség (angiopátia), az idegrostok károsodása (neuropátia), és a szervezet védekezőképességének gyengülése, amely a fertőzések elleni védekező sejtek aktivitását csökkenti. A hám fokozott cukortartalma „ideális táptalaja” a baktériumoknak és a gombáknak. A megváltozott verejték- és faggyúmirigyek nem juttatnak elegendő verejtéket és zsírnemű anyagot a bőrfelszínre, ezért nem tudják gyengíteni, elpusztítani a kórokozókat. A hám felszíne kiszárad, bereped. Ezeken a hajszálrepedéseken át szabad utat kapnak a kórokozók: megtámadják a verejték- és fagygyúmirigyeket, a szőrtüszőket. A védekező sejtek képtelenek elpusztítani a baktériumokat, gombákat, ezért gyakoriak a makacs fertőzések.

A bőr kisereinek megbetegedése miatt romlik a vérellátás: a kis sérülések is sebekhez vezetnek, nehezen gyógyulnak és a csökkent védekezés miatt felülfertőződnek. A bőr idegeinek károsodása csökkenti a nyomásérzékelést, az izmok rossz beidegzése miatt megváltozhat a lábfej csontjainak egymáshoz való viszonya, fájdalmas bőrkeményedések, kalapácsujj, bütyök, később sebek alakulnak ki, amelyek felülfertőződnek.

A cukorbetegséghez társuló bőrbetegségek

Különösen a fiatal cukorbetegeknél gyakori a baktériumok okozta szőrtüszőgyulladás, amely bárhol kialakulhat, de ha időben kezelik, gyorsan gyógyul. A kezeletlen szőrtüsző viszont megfertőzheti a szomszédos területeket is, így furunkulus vagy karbunkulus (kelés) alakulhat ki, ami már antibiotikumos kezelést, sebészi beavatkozást igényel.

A hajlatokban baktérium- és gombás fertőzés is jelentkezhet, amelyet nedvedző, fájdalmas gyulladás kísér. A probléma szakszerű ellátást, életmódbeli előírásokat – például súlycsökkenést – igényel.

A szájzug kipállásáért szintén a gombák és a baktériumok felelősek, a kezeléshez bőrgyógyász és fogorvos együttes közreműködése szükséges.

A nemi szerveken kialakuló gyulladások és fertőzések gyógyítása bőrgyógyász és nőgyógyász együttműködését igényli. Az elhanyagolt esetek a belső nemi szervek (hüvely, petefészek) és a húgyutak (húgyhólyag, vese) megbetegedéseit okozhatják.

Veszélyben a láb

Diabéteszes láb esetén egy időben vannak jelen a fertőzéses eredetű, az érbetegségre vagy az idegrostok károsodására visszavezethető megbetegedések.

Az orbánc magas lázzal járó fertőzés, kicsi bőrsebeken keresztül támad, antibiotikus kezelése szükséges. A körömlemez megvastagodását, töredezését, a körömágy gyulladását gombás elváltozások okozzák. A lábujjak közötti nedves meleg terület ideális táptalaja gombáknak: a fehér színű kipállás bűzös, és mély, fájdalmas berepedések is láthatók. A továbbterjedő fertőzés az orbánc „nyitánya” is lehet. Az érbetegség miatti bőrsebek lassan gyógyulnak, a fertőzések következtében gyakori a lábujjak üszkösödése. Elsősorban az idegrostok károsodása a felelős a talpon kialakuló nyomáspontokért. Kezdetben csak bőrkeményedések jelzik a betegséget, ha viszont nem kezelik időben, fekély alakulhat ki. Ez felülfertőződik, a fertőzés átterjed a mély szövetekre, csontokra, és a seb megfelelő kezelés nélkül el is üszkösödhet.

Megelőzés

A cukorbetegség korai felismerése mellett nagyon fontos az anyagcsere-betegség kezelése. A bőrgyógyászati szövődmények jelentős része elkerülhető, ha ismerjük a bevezető tüneteket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?