Téli felkészülés: Gumicserétől a jégkaparóig

Ha személygépkocsinkat télen is rendszeresen használni kívánjuk, fel kell készíteni a hideg napokra.

Ha személygépkocsinkat télen is rendszeresen használni kívánjuk, fel kell készíteni a hideg napokra. E felkészítés mértéke és módja elsősorban magától az autótól függ: egy új, vagy legfeljebb 2-3 éves korszerű kocsinál értelemszerűen a minimumra csökkenthető, míg a 10 évnél öregebb járművek már nagyobb odafigyelést és természetesen több pénzt igényelnek. Elsőként olyan tennivalóról szólunk, amely minden autós számára egyformán fontos, ha egyelőre nem is tették kötelezővé: ez a nyári gumiabroncsok téliekre történő cseréje. Hogy miért van rá szükség, azt már mi is többször leírtuk, ezért fölöslegesnek tartjuk megismételni. A következőként ajánlott teendő még egy viszonylag új kocsinál is az akkumulátor alapos ellenőrzése. Mivel itt egy sima feszültségmérés távolról sem elég, a munkát bízzuk inkább szakszervizre. Ha viszont 2-3 éves akkumulátorunk eddig mindig könnyedén indított, soha nem merítettük le pl. bekapcsolva felejtett lámpákkal, és vizuálisan ellenőrizhető savszintje is a megadott határok között van, egy 7-8 órás otthoni – de szakszerű! – töltéssel is alighanem zavartalanul végigszolgálja a telet. Ennek annál nagyobb az esélye, minél kevesebbet használjuk a kocsit rövid, alig néhány kilométeres utak megtételére.

Ugyancsak két-három év az a határ, amikor már a hűtőfolyadék sűrűsége is ellenőrzésre szorul, esetleg magát a folyadékot is ki kell cserélnünk. Főleg ha bármikor bármilyen oknál fogva vízzel voltunk kénytelenek utántölteni. Az ablakmosó folyadékról sem szabad megfeledkeznünk: legalább -15 C-fokra kalibrált keveréket használjunk, és 1-2 liternyi tartalék is mindig legyen belőle a kocsiban. A latyakos téli utakon ugyanis sokkal többet mossuk a szélvédő(ke)t, mint máskor, s ha menet közben fogyna ki a tartály, súlyos hiba lenne vízzel megtölteni. Ha kocsinknak hátsó ablakmosója is van, tudnunk kell, elölről kapja-e a folyadékot, vagy hátulról, külön tartályból. Utóbbi esetben az elmondottak duplán érvényesek.

Az öthónapos kötelező világítási időszak megsokszorozza az izzólámpák igénybevételét. Tartalékégő-készletünk ezért mindig hiánytalan legyen, sőt néhány „plusz” égővel sem árt kiegészítenünk (távolsági és tompított fényszórók, irányjelzők). Azt is csak jól tesszük, ha előzőleg – a garázsban vagy az udvaron – kissé begyakoroljuk egy-egy nehezebben hozzáférhető égő cseréjét. „Harci” körülmények között (hóban, fagyban, esetleg sötétben az országút szélén toporogva) egy kis rutin nagyban megkönnyítheti a dolgunkat.

Ha kocsink lakkozása sérült, a hibát még az igazi tél beköszönte előtt javíttassuk ki. A száraz fagyok lassítják ugyan a korróziós folyamatokat, ám égövünkön sokkal gyakoribbak a nyirkos, párás téli napok. Nem is beszélve az utak szórására használt só rendkívül agresszív hatásáról; a rozsda ilyenkor rohamos gyorsasággal terjed, és egy ősszel jelentéktelennek tűnő karcolás tavaszra tízezres nagyságrendű orvosolnivalóvá fertőződhet. Mindez arra az esetre is érvényes, ha valamikor ráfutottunk egy láthatatlan akadályra, és az végigkarcolta az alváz védőrétegét.

Ami az autósok téli segédeszközeit illeti, néhány hibátlan élű jégkaparóra feltétlenül szükségünk lesz. Azért jó, ha több van belőle, mert így többen is tisztíthatjuk az autót. Egy jó nedvszívó és nem „bolyhozó” ablaktörlő ruha is csak jól jöhet, főleg ha kocsinknak nem túl hatékony a fűtése. Jégoldónk is legyen, de semmiképpen ne a kocsiban tartsuk: ott nem sokra mennénk vele, ha egy zúzmarás reggelen befagyott ajtózárak fogadnának bennünket. A zárak befagyásának veszélyét egyébként nagyban csökkenthetjük, ha autómosáskor leragasztjuk a kulcslyukakat, vagy ha módunk van rá, utána rögtön átfúvatjuk azokat meleg levegővel. Végezetül még egy fontos tanács, szintén a téli autómosással kapcsolatban: befejezése után az első néhány tucat métert feltétlenül enyhe, afféle pedálsimogató fékezéssel tegyük meg. Erre azért van szükség, hogy a tárcsákról, a dugattyúkról vagy a dobok belsejéből minél előbb az utolsó cseppig elpárologjon a víz. Ha ugyanis odafagy, az első „igazi” fékezés rendkívül súlyos következményekkel járhat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?