Manapság már bárki, bármikor megtudhatja a pulzusszámát, elég hozzá egy okosóra is. Könnyen észrevehetjük, ha kiugró érték jelenik meg a kijelzőn – különösebb indok nélkül. De mire utalhat ez?
Mitől lehet magas a pulzusszám?
A normál pulzusszám általában 60-100 ütés percenként. A hatvannál kevesebbet bradycardiának, száznál gyorsabbat pedig a tachycardiának nevezzük. Természetesen az sem mindegy, hogy egy futópadon, futva mérjük, vagy ülő, nyugalmi állapotban.
A pulzusszám mellett egyáltalán nem mindegy, hogy a ritmus szabályos, szabálytalan, vagy a kettő keveréke. A szív egy perc alatti összehúzódásainak számát a szív ingerképző központja határozza meg. Működését számos idegi és hormonális tényező, valamint sok egyéb összetevő is befolyásolhatja. Életkor, általános egészségi állapot is hat a pulzusszámra, ezért a mért érték elbírálása során ezt is figyelembe kell venni.
Hogyan mérjük?
Bárki mérhet pulzust, mindössze három ujj és egy időmérő szükséges hozzá. Helyezzük a hüvelykujjat az ütőérre, a másik kettővel pedig tartsuk egy helyben. Az ujjakat kissé nyomjuk le, amíg meg nem érezzük a lüktetést. Állítsuk be az időzítőt és számoljuk a pulzust egy percen át.
Lassú pulzus, nyugodt élet?
A 60 alatti pulzusszám nyugalmi állapotban már lassúnak számít. Vannak, akik számára ez a normális, beleértve a sportolókat, az egészséges fiatal felnőtteket, vagy a béta-blokkoló gyógyszereket szedőket. Egy aktív sportolónál, aki rendszeresen végez megerőltető edzéseket, állóképessége miatt a nyugalmi pulzusszám 60 vagy kevesebb is lehet. Ebben az esetben az is normális, ha a pulzusszám percenként 130-150 vagy többre emelkedik edzés közben. Ugyanis a szív azon dolgozik, hogy több oxigénben gazdag vért pumpáljon a testbe a fokozódó terhelés kapcsán.
Ha valaki viszont ilyen pulzus mellett rosszul érzi magát, az szív- és keringési problémára utalhat. Lassú szívverés, ájulás, fáradtság vagy szédülés jelentkezése esetén orvoshoz kell fordulni.
(hazipatika)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.