A bajor gyár stratégiai fontosságú 3-as sorozata tavaly jelentős frissítésen esett át, nemrég pedig kapott egy új alap-dízelmotort. Ugyanarról a négyhengeres kétliteresről van szó, amely a 320d-t mozgatja, csak visszavettek a teljesítményéből néhány tucat lóerőt.
BMW 318d: Hézagpótlás – százhuszonkét lóerővel
Külalak, besorolás
A jelenlegi 3-as sorozat az újkori BMW-arculat legvisszafogottabb formaterve szerint épült meg. Elölről a jellegzetes arcot látjuk, de a lámpák nem harapnak annyira a kocsi oldalába, mint az 5-ös sorozatnál. A többi domború és homorú felületek mesteri játéka, csipetnyi sportosság, ám mindennek eredőjeként mégis egyfajta egészséges konzervativizmus. Külön említést érdemel a kilincsek magasságában végigfutó perem – már csak azért is, mert a konvex és konkáv felületek említett játéka itt érvényesül a legjobban. A hátsó szélvédő lapos szögben ereszkedik a tömör farrészre, amelynek jókora túlnyúlása igazi limuzinhatást eredményez. Ami a kerekeket illeti, ezen a szinten dísztárcsás acélfelnik járnak, a könnyűfém tárcsák felárasak. Tartozik pedig mindez a középkategóriába, annak is az úgynevezett prémiumszegmensébe, ahol az Audi A4, a Mercedes C vagy az új Alfa 159 harcol még a tehetős vásárlók kegyeiért. Ha eltekintünk ettől a megszorítástól, a Ford Mondeóval, Toyota Avensisszel, VW Passattal, Citroe#n C5-össel, Peugeot 407-essel stb. bővíthető a konkurensek listája.
Komfort, szereltség, térkínálat
A nemzedékváltáskor kötelező méretnövekedés jegyében az új BMW 3-as is nagyobb az elődjénél (hosszúság: +49, tengelytáv: +35 mm). Ebből nyilván a hátul utazók profitáltak a legtöbbet, de végre a csomagtartó is versenyképessé vált. Szükség esetén síalagúttal bővíthető, a zsák az alaptartozék része. A komfortkellékek közül magától értetődő a légkondi (29 600 koronáért kétzónás is lehet), a fedélzeti számítógép és a CD-lejátszós rádió; a távirányítását lehetővé tevő volán 6000 koronába kerül. Mindez azonban fapados listának tűnhet a autó elképesztő színvonalú biztonsági szereltségéhez képest: külön-külön elektronikus rendszer (DSC, DTC) ellenőrzi a stabilitást és a kerekek kipörgését, a fékeknek pedig a megszokott asszisztensen-pánikrásegítőn kívül kanyarstabilitás-szabályozójuk is van. Függönylégzsákok hátul is vannak, a gumiabroncsok állapotát külön rendszer felügyeli. A műszerfal esztétikuma viszont nem éppen prémiummárkára jellemző, bár a felhasznált anyagok minősége kiváló. Az áttekinthetőséggel és kezelhetőséggel sincs gond, ám szerencsétlen megoldás, hogy a vezetőülés magassága felfelé csak terheletlenül állítható. A kar meghúzásakor tehát garantáltan a padlóig zuttyanunk, és volánba-kézifékbe kapaszkodva nem kis erőfeszítésünkbe kerül ülésestől visszatornázni magunkat.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Megérkezett tehát a 3-as széria legkisebb dízelmotorja, s ezzel az autó a Mercedes C 200 CDI, Audi A4 1.9 TDI és Alfa 159 1.9 JTD fémjelezte teljesítménykategóriában is versenyképessé vált. A 122 lóerőn igazán nincs mit fanyalognunk, elég megnéznünk a dinamikai mutatókat. Vezetéskor pedig minden fokozatban mielőbb túl kell lennünk az erőtlen legalsó fordulatszámsávon, ugyanakkor 4000 fölé sem érdemes kipörgetnünk a motort. Mert éppen e határok azok, amelyeken belül kitűnően húz, ráadásul – némi önfegyelmet is feltételezve – kifejezetten takarékos. Potenciálja ilyenkor ahhoz is elég, hogy levizsgáztassuk a mindentudó elektronikus menetszabályozást, és örömmel állapítsuk meg, mennyire engedékeny. Zokszó nélkül tűri, hogy a meghajtott hátsó kerekek enyhén túlpörögjenek és a kocsi akár kissé meg is faroljon; csak ezt követően avatkozik közbe. Aki még ennél is sportosabban szeretne vezetni, az a rendszert egy gombnyomással teljesen ki is iktathatja. A jól méretezett hatfokozatú váltóval szembeni egyetlen kifogásunk, hogy az egyes és a hátramenet külön biztosítás nélkül van egymás mellett. Ha tehát túl energikusan kapcsolunk egyesbe, könnyen rükverc lehet a dologból, ami kellemetlen következményekkel is járhat.
Zárszó helyett
Már az első teszteléskor attraktív, elegáns, kiválóan felszerelt autót ismerhettünk meg az új BMW 3-asban, új motorját pedig egyszerűen ki kellett találni. Ezzel még nagyobb esélye van arra, hogy tovább írja elődei sikertörténetét – magyarán megtartsa vezető pozícióját a bajor gyár modelljeinek eladási listáján. Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1995 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 90 kW (122 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 280 Nm/1750–2000min-1
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 206 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 10,6 s
Menetkész tömeg: 1505 kg
Méretek (h/sz/m): 4520x1817x1421 mm
A csomagtér űrtartalma: 460 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 7,6/4,4/5,6 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 61 l
Ár: 1 057 600 korona
Az alapmodell ára: 975 200 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.