Tavaszi teendőiket illetően az autósok két csoportba sorolhatók. Az elsőbe azok tartoznak, akik valamikor november végén beállították a kocsit a garázsba/fészerbe, hogy nagyjából március közepéig feléje se nézzenek.
Tavaszi teendők – nemcsak szezonautósok számára
Elsőként a gumiabroncsok sűrítését ellenőrizzék, a pótkereket is beleértve. Néhány hónap alatt ugyanis a gumik annyi levegőt veszíthettek, hogy akár egy-két kilométer megtétele után komoly károsodást szenvedhetnek. Arról nem is beszélve, mennyire veszélyes ilyen kerekeken autózni: az abroncs egy kanyarban akár le is válhat a tárcsáról! Ugyancsak még az első indítás előtt ellenőrizzük a hűtő- és fékfolyadék, a motorolaj és az ablakmosó folyadék szintjét; ha akkumulátorunk régebbi típusú, annak savszintjét is. Hosszú idő alatt ugyanis a természetes párolgás, illetve a pórusokon és apró repedéseken cseppenként elfolyó mennyiség is számottevő veszteséget jelenthet. Ezt követően sorra kapcsoljuk be a helyzetjelző lámpákat, a tompított fényszórókat, a reflektorokat, az irányjelzőket, a ködlámpákat a tolatólámpá(ka)t, és – például a fékpedál kitámasztásával – a féklámpákat. Az, hogy őszszel működtek, nem garancia arra nézve, hogy most is fognak: egy zárt, rosszul szellőző helyiség levegőjében könnyebben korrodálódnak az elektromos vezetékek és csatlakozások. Utána próbáljuk ki az ablaktörlőket, de szigorúan csak nedves üvegfelületen! Ezzel a művelettel egyúttal az ablakmosók (reflektormosók) működését is ellenőrizzük, mivel fúvókáik eltömődhettek a hosszú kényszerpihenő során. Végül egy figyelmeztetés: a „télire eltett” autón szinte biztos, hogy nyári gumiabroncsok vannak. Nyilvánvaló, hogy márciusban ezeket már senki nem cseréli ki téliekre, azt viszont a szezonautósnak is tudnia kell, hogy az ilyen abroncsokon csak +7 C-fok felett igazán biztonságos a kocsikázás.
Akik télen is úgy autóznak, mint máskor – és feltehetőleg a kocsi műszaki állapotára, karbantartására is ugyanúgy ügyelnek –, azok számára tulajdonképpen nincs sok mondanivalónk. Legfeljebb annyi, hogy az utak sózásának befejeztével a lehető leggondosabban mossák le a kocsi padlólemezét és öblítsék ki a kerékjáratokat. Ezután – főleg a régebbi autóknál – feltétlenül tanácsos egy alapos alsó mustra, és ha a védőrétegen sérülést észlelünk, minél előbb javíttassuk ki. A lakkozást is érdemes ellenőrizni, természetesen szintén egy alapos mosás után. A nyári abroncsok visszaszerelésével azonban ne siessünk: a fenti bekezdés utolsó félmondata ránk is érvényes!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.