2024 márciusa óta drámai ütemben növekszik a kanyarófertőzések száma Európában. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) adatai szerint 2025 márciusában 1097 megbetegedést jelentettek, ebből 809 esetet laboratóriumi vizsgálatok is megerősítettek.
Rekordot dönt egy veszélyes betegség terjedése Európában: nő a fertőzöttek száma, romlik az átoltottság

Egy év alatt csaknem tízszeresére nőtt a regisztrált kanyarós esetek száma.
Minden oltási adag számít, és az optimális védelem érdekében a megfelelő időzítés is fontos
– hangsúlyozta Pamela Rendi-Wagner, az ECDC igazgatója, utalva az alacsony átoltottság szerepére a járvány terjedésében.
Románia az élvonalban – hol a legrosszabb a helyzet?
Az Európai Unióban Románia vezeti a fertőzési statisztikákat: az elmúlt hónapban 397 megerősített esetet regisztráltak, amelyet Franciaország (161), Hollandia (95) és Olaszország (60) követ.
Ezzel szemben kilenc EU-tagállam – köztük Magyarország – egyáltalán nem jelentett kanyaróesetet 2025 márciusában. A kivételt Franciaország jelentette, ahol egy halálesetet is összefüggésbe hoztak a betegséggel.
A járvány hatása a gyermekekre és a kórházi ellátásra
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az UNICEF márciusi jelentése szerint 2024-ben 127 350 kanyaróesetet regisztráltak az európai régióban – ez a szám kétszerese a 2023-as adatoknak, és a legmagasabb érték 1997 óta.
A kanyaró visszatért, és ez figyelmeztető jel. Magas oltási arányok nélkül nincs egészségbiztonság
– fogalmazott Dr. Hans Henri P. Kluge, a WHO európai régiójának igazgatója.
Az esetek több mint 40 százalékát öt év alatti gyermekeknél azonosították, az érintettek több mint fele kórházi ellátásra szorult. 38 halálesetet jelentettek 2025 március elejéig.
Átoltottság: csak néhány ország teljesít jól
A kanyarójárvány megelőzéséhez az ECDC szerint elengedhetetlen, hogy a lakosság legalább 95 százaléka megkapja a szükséges két MMR (kanyaró, mumpsz, rubeola) oltást. Jelenleg csak Magyarország, Málta, Szlovákia és Portugália éri el ezt a célt.
Az elmúlt két évben Európában és Közép-Ázsiában ugrásszerűen megnőtt a kanyaróesetek száma, ami az immunizációs lefedettség hiányosságaira utal
– figyelmeztetett Regina De Dominicis, az UNICEF európai és közép-ázsiai regionális igazgatója.
Szlovákiai esetek
Szlovákiában Nyitra megyében márciusban regisztráltak újabb kanyaróesetet. A fertőzött egy 35 éves személy, aki külföldön kapta el a vírust.
Jelenleg minden szükséges lépést megteszünk, hogy megakadályozzuk ennek a rendkívül fertőző betegségnek a terjedését
– nyilatkozta Katarína Tináková regionális higiénikus.
Tatiana Červeňová, Szlovákia főhigiénikusa kiemelte: „A legtöbb megerősített eset nem oltott vagy nem teljesen oltott embereknél fordult elő.”
Globális kihívás: a vírus nem ismer határokat
2024-ben világszerte 359 521 kanyaróesetet jelentettek, és az esetek egyharmada az európai régióból származott. Románia a kontinens legsúlyosabban érintett állama lett, 30 692 esettel, míg Kazahsztán 28 147 esettel követi.
A WHO szerint a járvány terjedéséhez a COVID-19-pandémia alatt visszaesett immunizációs arány is hozzájárult. Bosznia-Hercegovinában és Montenegróban például az első oltásra jogosult gyermekek kevesebb mint 80 százaléka kapta meg az MMR oltást – ez messze elmarad a 95 százalékos küszöbtől.
A WHO és az UNICEF arra szólította fel a tagállamokat, hogy haladéktalanul kezdjenek sürgősségi oltási kampányokat, kutassák fel a fertőzötteket, kövessék nyomon a velük kapcsolatba került személyeket, és erősítsék meg az immunizációs programokat.
A kanyaróvírus soha nem pihen – nekünk sem szabad
– fogalmazott Dr. Kluge.
A kanyarót nem csupán láz és bőrkiütés kíséri. Komoly, akár halálos szövődményei is lehetnek: tüdőgyulladás, agyvelőgyulladás, vakság, és legyengült immunrendszer, ami más betegségekre is fogékonyabbá teszi a szervezetet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.