Ma még nem lehet teljesen kizárni, hogy a 16 hónapos pozsonyi csecsemő nem fertőzött-e meg valakit. Kiderült ugyanis, hogy a csaknem elfelejtett kanyaróban szenved. Amint kiderült, a kicsi nem volt beoltva, ám a szülei és testvérei igen. Valószínűleg külföldön járt a család, s onnan hozta be a vírust, ami azért is különösen veszélyes, mert nagyon gyorsan terjed: egy beteg akár 20 további embert is megfertőzhet. Az élet végéig tartó védelmet egyedül az oltás jelenti.
Mielőtt útnak indulunk, tájékozódjunk!

Lassan beindul a nagy turistaszezon, aki csak teheti, útnak indul. „A külföldi út előtt fontos, hogy alaposan tájékozódjunk az úti cél járványügyi helyzetéről, esetleg igénybe vegyük a megelőzés egyetlen hatásos módját, a védőoltást. Felhívjuk a figyelmet: mindenki, aki külföldre utazik és nem kapta meg a kötelező védőoltásokat, nagy veszélynek teszi ki magát, ugyanis ha fertőzött közelébe kerül, könnyen megbetegedhet. Nagyon fontos, hogy a szülők, akiknek gyermekei nem kapták meg a kötelező védőoltásokat, felvegyék a kapcsolatot az illetékes gyermekgyógyásszal és megbeszéljék az oltás lehetőségét” – mondja dr. Tatiana Červeňová tisztifőorvos.
Megszűnt a kollektív védelem
Szlovákiában tavaly a kanyaró elleni átoltottság 95 százalék alatt volt, ami nem elég a kollektív védelemhez. Tekintettel arra, hogy Európában és az Egyesült Államokban is emelkedik a fertőzöttek száma, az átoltottság pedig csökken, várható volt, hogy hozzánk is „importálja” valaki a vírust. A nem beoltottak között cseppfertőzéssel nagyon gyorsan terjed ez a betegség A védőoltás első adagját 15– 18 hónapos korban, a másodikat ötéves korban kellene a gyerekeknek megkapniuk. Sajnos, sokan nem veszik komolyan, elutasítják az oltást, amivel nemcsak gyermekük, hanem környezetük egészségét is veszélyeztetik.
Amit tudni kell
A kanyaró (morbilli) az egész világon elterjedt, igen ragályos, vírus okozta fertőző betegség. Kórokozója a paramyxovírusok családjába tartozó RNS-vírus. Elsősorban közvetlen cseppfertőzéssel terjed. A betegség tünetei a fertőzést követő 7–14 nap múlva jelentkeznek.
A legfontosabb jelek:
• Magas láz (gyakran 40 °C körüli)
• Fáradtság, étvágytalanság
• Hurutos tünetek: köhögés, nátha, könnyes szemek
• Koplik-foltok: apró, fehéres foltok a száj belsejében
• Kiütések: az arcon kezdődnek, majd a test többi részére terjednek
A tünetek 7–10 nap alatt fokozatosan elmúlnak. Bár sokan túlélik a kanyarót kórházi kezelés nélkül, a betegség súlyos szövődményekkel is járhat, mint amilyen a tüdőgyulladás, agyvelőgyulladás, belsőfül-gyulladás, koraszülés, vetélés. Szövődmények többnyire akkor lépnek fel, ha a beteg immunrendszere legyengült. Specifikus gyógymód nincs ellene, a kezelés – bő folyadékpótlás, lázcsillapítás, vitaminpótlás – csupán támogató jellegű. A legjobb védekezés azonban az oltás. Az MMR vakcina (kanyaró, mumpsz, rubeola) két adagja élethosszig tartó védelmet nyújthat.
• 2025-ben eddig 1 eset;
• 2024-ben 4 eset;
• 2023-ban 6 eset;
• 2020-2022-ben nem volt.
• Kanyarójárvány legutóbb Kelet-Szlovákiában 2018 a 2019 között volt, 883 esettel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.