A betegségek főként a gyermekeket veszélyeztetik.
Több fertőző betegség is terjed Szlovákiában – egyre kisebb az immunitás

Egyre több a szamárköhögéses beteg
Az Európai Unióban és Szlovákiában is emelkedik a szamárköhögéses esetek száma, a betegség minden korcsoportot érint, de a legnagyobb kockázatot az újszülöttek és az egy év alatti gyermekek számára jelenti. A betegek a fertőzést leggyakrabban közeli családtagjaiktól kapják el.
A szamárköhögés számának növekedését több tényező okozza: a felnőttkorra csökkenő immunitás, az oltási arány visszaesése, az oltás elutasítása és a kórokozó genetikai változásai
– mondta Ingrid Urbančíková, a kassai Gyermekkori Oltási Központt munkatársa.
Riasztó számok
2024-ben 7 308 megerősített szamárköhögéses esetet regisztráltak, a legnagyobb számban az egyéves kor körüli gyermekek érintettek. 100 ezer gyermek közül több mint 400 betegedett meg. Az idei év első három hónapjában már 2 206 esetet jegyeztek fel, és egy gyermek életét vesztette.
A szamárköhögés rendkívül veszélyes az újszülöttek és a csecsemők számára, mivel immunrendszerük még fejletlen, és nem képesek hatékonyan védekezni
– hangsúlyozta Urbančíková.
A fertőzött csecsemők mintegy 50 százaléka kórházi kezelésre szorul, gyakran intenzív osztályon. 2024 márciusáig az egy év alatti 255 beteg gyermekből 144 került kórházba, közülük 106 nem volt beoltva.
Megelőzési stratégiák
Mivel a gyermekek csak a vakcina három adagja után szereznek teljes védettséget, a szakemberek az úgynevezett védőburok-stratégiát javasolják, amely a szűk családi kör beoltását jelenti.
A legjobb megelőzés azonban a várandós nők immunizálása.
A betegség három szakaszban zajlik le, és a tünetek ezeknek megfelelően változnak:
1. Lappangási idő (inkubációs szakasz) – 7–10 nap
- Ebben a szakaszban még nincsenek tünetek, de a fertőzés már jelen van a szervezetben.
2. Hurutos szakasz – 1-2 hét
- Enyhe láz
- Orrfolyás, tüsszögés
- Könnyezés, vörös szemek
- Torokfájás
- Kezdetben enyhe köhögés, amely egyre súlyosbodik
- A tünetek hasonlítanak a megfázásra, ezért ebben a szakaszban nehéz felismerni a betegséget.
3. Rohamokban jelentkező köhögés szakasza – 4-6 hét
- Heves, görcsös köhögési rohamok
- A köhögési rohamokat mély, sípoló belégzés („szamárhang”) követi
- Köhögés végén hányás jelentkezhet
- Kékes elszíneződés az oxigénhiány miatt
- Legyengülés, kimerültség
4. Felépülési szakasz – több hét vagy hónap
- A köhögési rohamok fokozatosan ritkulnak
- A beteg állapota lassan javul, de a köhögés hónapokig is eltarthat
A szamárköhögés mellett kanyarójárvány fenyeget
A szamárköhögés mellett a kanyaró terjedése is aggodalomra ad okot. Szlovákiában 2024-ben eddig két megerősített esetet regisztráltak: egy 16 hónapos pozsonyi csecsemőt és egy 35 éves nyitrai felnőttet érintett a betegség, mindkét eset külföldről behurcolt fertőzés volt. A járványügyi szakemberek szerint további megbetegedések várhatók.
A kanyaró rendkívül fertőző betegség, amely gyorsan terjed a be nem oltott lakosság körében. A leghatékonyabb megelőzés a védőoltás
– közölte Tatiana Červeňová, a Közegészségügyi Hivatal vezetője.
A kanyaró veszélyei
A betegség kezdeti tünetei közé tartozik az orrfolyás, köhögés, kötőhártya-gyulladás és láz. A fertőzés néhány nap elteltével testszerte kiütéseket okoz, amelyek súlyos szövődményekhez, például tüdőgyulladáshoz, középfülgyulladáshoz vagy akár központi idegrendszeri károsodáshoz vezethetnek.
A kanyaró terjedését az oltási arány csökkenése is elősegíti. A gyermekorvosok szerint egyre többen utasítják el az MMR (mumpsz-kanyaró-rubeola) vakcinát, amely pedig a leghatékonyabb védelmet nyújtja. A szakértők figyelmeztetnek: ha az oltási lefedettség tovább csökken, a járványok elkerülhetetlenné válnak.
Szinte minden évben kisebb-nagyobb járványok fordulnak elő, amelyek komoly kihívás elé állítják az orvosokat
– nyilatkozta Tatiana Spevakova gyermekorvos.
A hatóságok figyelmeztetése
A közegészségügyi szakemberek arra kérik a szülőket, hogy konzultáljanak gyermekorvosukkal a védőoltásokról, különösen külföldi utazások előtt.
A kanyaró elleni vakcina a leghatékonyabb védekezési mód. Az első adagot 15-18 hónapos korban, a másodikat ötéves korban kell beadni
– emelte ki a Közegészségügyi Hivatal.
A járványügyi hatóságok hangsúlyozzák: a fertőző betegségek terjedésének megfékezése érdekében elengedhetetlen az oltási programok követése, valamint a lakosság felelősségteljes hozzáállása az immunizációhoz.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.