Tavaly a szabadtéri színpad volt a Sharpe leghangulatosabb helyszíne (A szerző felvétele)
Leendő világsztárok lépnek színpadra Pozsonyban? Indul a Sharpe fesztivál

Csütörtöktől nagyjából vasárnap hajnalig zajlik Pozsonyban a Sharpe fesztivál, amelyen feltörekvő előadók és zenekarok mutatkoznak be a szakma, illetve a közönség előtt. Ez már a hetedik évfolyam, és egyre több helyről érkeznek fellépők: idén például Észtországból, Grúziából, Brazíliából és a Feröer-szigetekről.
A Sharpe egy úgynevezett showcase-fesztivál, amelynek lényege, hogy a szokásosnál rövidebb, kb. félórás koncerteken kaphatnak ízelítőt az érdeklődők egy-egy zenekar, énekes vagy DJ programjából. A promóterek, koncertszervezők, klubtulajdonosok rendszeresen részt vesznek ilyen fórumokon, a nagy egymásra találások potenciális helyszínein, ahol akár előszerződések is köttethetnek.
A szakma képviselői ilyenkor a közönség reakcióját is figyelik, a nézők pedig pár nap alatt egy csomó minikoncertet nézhetnek meg, különböző stílusokkal találkozhatnak, új kedvenceket találhatnak, akikkel később egy sör mellett akár el is beszélgethetnek.
Április 24-26. között a koncerteken kívül szokás szerint lesz szakmai konferencia is, amelyre külön kell regisztrálni a Sharpe fesztivál honlapján. Íme, néhány izgalmasnak tűnő téma: okozhat-e krízist a mesterséges intelligencia a könnyűzenében?, Hogyan szervezzünk sikeres klubturnét? A zene mint a politikai állásfoglalás eszköze.
Ezen kívül találkozhatunk nagy, közepes és kisebb európai fesztiválok szervezőivel és belehallgathatunk egy-egy ország független kiadóinak aktuális kínálatába – idén például a lengyelek készülnek elkápráztatni az európai szakmát.
A tavalyi nullához képest idén két magyarországi résztvevője is lesz a fesztiválnak. A Villő néven futó, misztikus dallamokat kreáló fiatal énekesnő, Czeizer Dóra Villő zenéjét talán a dream-pop fiókba lehetne begyömöszölni. És itt lesz a Freakin’ Disco nevű csapat is, akik elektronikus tánczenét művelnek. Ez persze önmagában nem sokat mond, mert számaikban izgalmasan keverik a bigbeat, a space rock, a pszichedelikus elektronika és a breakbeat elemeit, de akadnak, akik némi blues-t is találnak náluk.
Természetesen a hazai alternatív szcéna legbátrabbjai is felvonulnak, mivel számukra ez kiváló alkalom felkelteni a külföldi rendezvényszervezők figyelmét. Sok együttműködés született már ily módon a showcase-fesztivál elmúlt hat évfolyama során. És talán mondanunk sem kell, hogy itt mindenki a maximumot igyekszik nyújtani a rendelkezésére álló rövid időben.
Az elkövetkező három napba összesen több mint 50 minikoncert fér bele Pozsony legalternatívabb helyszínén, a Nová Cvernovka nevű kultúrközpontban, ahol több teremben, illetve szabadtéren is zajlanak majd az események gyors egymásutánban.
Ez azt jelenti, hogy a nézők egyik helyről a másikra vándorolnak, az előadók pedig ezalatt átszerelnek, behangolnak. Vagyis folyamatos kényeztetésre készüljön, aki jegyet vált erre a különleges eseményre.
Tavalyi tapasztalataink alapján bátran ajánljuk a vájtfülűek figyelmébe a Sharpe fesztivált, amelyhez hasonló rengeteg van Európában, nálunk viszont ez az egyetlen. Sok feltörekvő előadó azzal tölti az év egy részét, hogy sorra járják az ehhez hasonló showcase-eseményeket – ez különösen érvényes az Amerikából ideutazókra. És bár a nagyobb fesztiválok headlinereit a Spotify-számadatok és a YouTube-videók nézettsége alapján választják ki a szervezők, a kisebb színpadok fellépőlistája az ilyen showcase-programoknak köszönhetően áll össze.
És még az is lehet, hogy későbbi világsztárokat láthatunk Pozsonyban holnaptól három napon át.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.