Peugeot Boxer Minibus: 8 vagy 9 kényelmes férőhely

A 3,5 tonna súlyhatárig terjedő kisfurgonok gyártói szinte kivétel nélkül minibuszokkal is kiegészítik a modellkínálatot. ĺgy tett a Peugeot is, miközben nem törte túlságosan a fejét a Boxer személyszállító változatának megnevezésén: maradt a lényeget és a tartalmat legpontosabban kifejező szó. Még akkor is, ha ezeket a járműveket sokan csak mikrobuszoknak hívják.

A karosszéria az orr-részt leszámítva csaknem szabályos téglatestA szerző felvételeMikro vagy mini, egy a lényeg: 8 vagy 9 személy szállítására alkalmas közlekedőeszközökről van szó, bár egyes gyártók kínálatában „hosszú”, 13-14 férőhelyes változatban is szerepelnek. A Peugeot 2 dízelmotorral gyártja a maga 8/9 személyes minibuszát, amelyek közül az erősebb típust kaptuk meg a szokásos egyhetes tesztelésre.

Külalak, besorolás

A Boxer a lehető legklasszikusabb kisbuszépítési irányvonalat képviseli: a kocsiszekrény a motorházat leszámítva szinte mértanian szabályos téglatest, néhány fok eltéréssel függőleges-vízszintes falakkal. A konkurensek közül ez a Ford Tourneo és a VW Transporter Kombi formavilága, míg az avantgárd formatervezői stílust a Renault Trafic/Opel Vivaro ikerpár képviseli ebben a kategóriában. Mindebből logikusan következik, hogy a Peugeot kisbuszának küllemén nemigen akad elemeznivaló. Maximum annyit mondhatunk, hogy az ablakok is szép szögletesek, jobboldalt van egy tolóajtó, a csomagteret pedig függőleges tengelyű szárnyas ajtókon keresztül lehet megközelíteni.

Komfort, szereltség, térkínálat

Elöl a középső ülés helyére akár hűtőszekrényt is rendelhetünk A Boxer Minibus 8 vagy 9 személyes lehet, attól függően, hogy szimpla vagy dupla jobboldali elülső üléssel rendeljük-e meg. Árban nincs különbség a két változat között, viszont ha a középső ülés helyére rakodóbokszot rendelünk, az standard kivitelben 6000, hűtőszekrényként 15 000 koronába kerül. A fixen beépített középső és a hátulsó üléssor 3-3 személyes, kartámlákkal ellátott külön fotelekkel. A középsők támlái a vízszintesig előrehajthatók, így két praktikus piknikasztal is kialakítható az autóban. Középre és hátra az említett oldalajtón keresztül lehet beszállni; leghátulra úgy, hogy a középső sor szélső ülésének támláját egy kar elfordításával előrebillentjük. A kitűnően szabott és méretezett fotelekben hosszú távon sem fárasztó az utazás, a fűtést/szellőztetést is jól megoldották: az utastér hátsó részébe vagy féltucat légbeömlőn keresztül áramlik a temperált levegő. A kétzónás légkondi, a kiegészítő elülső-hátsó fűtés, vagy a motortól független Webasto fűtőrendszer viszont már feláras (90 000/4800/45 000 korona). A körülbelül egy köbméteres csomagtér akár 8 személy holmiját is gond nélkül képes befogadni, és szükség esetén a kalaptartó kiemelésével az üléstámlák felső pereméig bővíthető. Mivel ajtói 90/180 fokos szögben nyithatók, a ki- és berakodás semmilyen körülmények között nem okozhat gondot.

Motorizáció, vezethetőség

A vezetőülésben helyet foglalva toronymagasan a közlekedés felett találjuk magunkat, és ezen a pozíción az állítható magasságú üléssel még javíthatunk is. Ugyancsak még az indulás előtt jövünk rá arra, hogy a manőverezéssel sem lesz gond: a nagyméretű, kettős optikájú külső visszapillantó tükrök a kerekektől a tetőig mindent mutatnak, ami a kocsi mellett történik. A hatalmas ablakokon keresztül hátra is jól látunk, a függőleges fal mögött gyerekjáték a távolságbecslés, de ha kell, ezt parkolószenzorok is segíthetik (+17 000 korona). Indulás után pedig azt érezzük meg először, hogy erős és nyomatékos motor van alattunk: ekkora darab vastól egyszerűen nem vártunk volna ilyen temperamentumot. Ellentmondani látszik ennek a végsebesség és a „százas sprint” értéke, de ne feledkezzünk meg arról, milyen méretű, tömegű és küldetésű járműről van szó. Hogy ilyeneknél mennyire nem holmi sebességrekordok döngetése a cél, azt mi sem bizonyítja jobban, hogy „minibuszunk” még kisebb és gyengébb motorral (2.0 HDi, 62 kW/85 LE) is kapható. Ami pedig a menettulajdonságokat illeti – „buszosak”, mást nemigen mondhatunk. Ott viszont a nagy tengelytávnak és a széles nyomtávnak köszönhetően a jobbak közé tartoznak.

Zárszó helyett

Egy kisbusz küldetésén nincs mit ragozni, mi sem tesszük. Helyette azzal zárjuk az ismertetést, hogy a 8/9 személyes Peugeot Boxer ezen a kategórián belül a konzervatívabb formavilágot képviseli, viszont gazdag hagyományokból és a márka közismert megbízhatóságából építkezik. Mellette szólhat még motorizációja is, hiszen a PSA konszern dízelaggregátjai vitathatatlanul a legjobbak közé tartoznak a világon. Vas Gyula

Hengerűrtartalom: 2800 cm3

Legnagyobb teljesítmény: 94 kW (127 LE)/3600min-1

Legnagyobb forgatónyomaték: 300 Nm/1800min-1

Sebességváltó: ötfokozatú kézi

Legnagyobb sebesség: 152 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 18,4 s

Menetkész tömeg: 2080 kg

Hasznos teherbírás: 820 kg

Méretek (h/sz/m): 4749x2024x2150 mm

Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 13,5/8,9/10,6 l/100 km

Utánfutó maximális tömege (fékkel): 2000 kg

Ár: 892 100 korona

A kétliteres változat ára: 814 900 korona

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?