Peugeot 1007 1.4e 2tronic Sporty: Városlakó

A kis- és miniautók szegmensében a PSA konszern frontális támadásának vagyunk szemtanúi. A Citroen a C1/C2/C3-assal ostromolja a piacot, a Peugeot pedig az örökzöld 206-os különböző verziói mellett hadrendbe állította a 107-est, plusz a teljes flotta legérdekesebb, legkarakteresebb darabját: az 1007-est.

ĺgy az sem baj, ha a szomszéd kocsi fél méterre áll mellettünkA szerző felvételeiEz a félreismerhetetlen és elnézetetlen autó akár kockázatos vállalkozásnak is tekinthető, annyira bevallottan egy céllal és szándékkal készült. Városlakó – mindennel együtt, amit ez jelent és ami ehhez szükséges. Olyan tanulmánymodelltől jutott el a sorozatgyártásig, amelyet sokan nem tartottak életképesnek. Mégis itt van, új színt hozva a kínálatba és újraértelmezve a városi autó fogalmát.

Külalak, besorolás

Harmadszor is ki kell mondanunk: a Peugeot 1007 szinte teljes egészében városi körülményekre épített autó. Magas, hogy jól lássuk belőle a forgalmat; robotváltóval (is) kínálják, hogy egy csomó munkától mentesítsen bennünket a zsúfolt forgalomban; de amitől igazán különleges, azok az elektromosan működő Sésame tolóajtók. Ezeknek köszönhetően a legszűkebb parkolókban, két kocsi közé szorulva is majd’ méteres nyílásonkon szállhatunk ki és be, természetesen mindkét oldalon. Egyszóval még ott is, ahol a hagyományos ajtókkal ellátott kocsiknál már az is szép teljesítmény, ha bősz anyázás kíséretében nem karcolunk és koszolódunk. Az ajtók kívülről-belülről a kilincsek egyetlen impulzusára elektromosan nyílnak és záródnak, de kívülről távirányítással, belülről külön nyomógombbal is vezérelhetők. Nyitott állapotukban egyébként – a tükrökhöz képest – alig egy centivel szélesítik ki az az autót, miközben nem nyúlnak túl a lökhárítón. Az amúgy is magas kocsiszekrényt optikailag még jobban megemelik a feláras (6000 koronába kerülő) fémszínű tetősínek, hátul pedig az ajtók vezetősínjeit összekötő léc és az izgalmas formájú üvegezés a legszebb látványelem. Konkurensek? Ha következetesek akarunk lenni, akkor egyelőre nincsenek. Ennyire városi autót, két tolóajtóval ugyanis még senki nem épített. Ha ettől a megszorítástól eltekintünk, akkor – de csakis akkor – jöhetnek A- vagy B-kategóriás kisautók, vagy akár a mikrovanok is…

Komfort, szereltség, térkínálat

Megint olyasmivel kezdünk, amivel jelenleg egyetlen más autó sem tud szolgálni. A Caméleo belső dizájnkészletről van szó, amely 2-2 féle műszerfal-huzatot és ajtókárpitozást, 4-4 ülőlap- és támlahuzatot, valamint 4 különböző légbeömlőmaszkot tartalmaz. Ezek segítségével – kis túlzással – időről időre úgy alakíthatjuk át kocsink utasterét, mint amikor átfestjük a nappalit és újrakárpitoztatjuk az ülőgarnitúrát. Ez a szett a legolcsóbb változatnál is standard tartozék; ugyanez mondható el a 2-2 front- és oldallégzsákról, az erőelosztóval és vészrásegítővel kiegészített ABS-ről, a sebességfüggő elektromos szervokormányról és a fedélzeti számítógépről. A tesztelt legmagasabb Sporty fokozat többlete, kivonatosan: automata ablaktörlők, automatikusan kigyulladó fényszórók, hűtött boksszal kiegészített automata légkondi, a volánról távirányítható, CD-lejátszós rádió. Most pedig már az 1007-es igazi beltérvariációinak ismertetésén a sor, lévén ez a kocsi különösen erős oldala. Lássuk sorjában: az anyósülés kisasztallá alakítható át, a 2 önálló hátsó ülés 22 cm-es pályán előre-hátra mozog, aminek köszönhetően négy személy mögött is 178-ről 364 literesre bővíthető a csomagtér. Ha ez is kevés, az ülések összecsomagolásával és előredöntésével segíthetünk magunkon, közel egy köbméterig. Az egész átépítés néhány másodperc alatt közvetlenül a kofferből levezényelhető, mivel a hozzá szükséges karok, fülek és kallantyúk kivétel nélkül ott összpontosulnak. Fiókok, mélyedések, zsebek is bőséggel akadnak az utastérben, tehát a pakolással kicsiben sincs gond.

Motor, meghajtás, menettulajdonságok

Gazdagon tagolt, mutatós műszerpanel Jelentjük, ennyi hasznos és érdekes dologhoz még motort is mellékeltek. Nem olyat, amilyennel a sztrádák bal sávjában királyok lehetnénk, de talán említettük már, hogy a Peugeot 1007 városi autó. Oda pedig körülbelül elég is a szerény nyomatékkal párosuló 75 lóerő. Ami pedig a tesztkocsinkban dolgozó ötfokozatú robotváltót illeti, lényegében a Citroe#n jól ismert SensoDrive-járáról van szó. Használható automata és kézi üzemmódban; utóbbi esetben a volán mögötti „lepkeszárnyakkal” is kapcsolgathatjuk a fokozatokat. Tény, hogy ez a berendezés mind kézi, mind automata rezsimben egy darabig eltöpreng váltás előtt, és az átkapcsolás pillanatában – főleg gáz alatt – érezhetően visszafogja az autót, de vitathatatlanul kényelmes, és lehetővé teszi, hogy teljes egészében a vezetésre koncentráljunk. Nem is beszélve arról, hogy a kocsi városi forgalomban – legalábbis a gyártó adatai szerint – több mint fél literrel kevesebbet fogyaszt vele, mint kézi váltóval, és természetesen ugyanezzel a motorral. A menettulajdonságok megítélésekor pedig megint csak a kocsi városi jellegét kell szem előtt tartanunk: nem várhatunk és nem is kapunk sportkocsis kanyartartást, de a magas építésű karosszéria ellenére sem a stabilitással, sem a normális úttartással nincs gond.

Zárszó helyett

Restelljük de a rezümében megint megkerülhetetlen a konstatálás, hogy a Peugeot 1007 városi autó. Mi több, alighanem a „legvárosibb” amit eddig gyártottak. Ez egyszerre erény és fogyatékosság: hogy mitől erény, arról kimerítően szóltunk, a hátrány pedig – a magas ár. Ez persze kifogástalanul megindokolható a seregnyi avantgárd műszaki megoldással, elsősorban az elektromos varázsajtókkal, de a több mint félmillió korona attól egy fillérrel sem lesz kevesebb, s az autó is kiskocsi marad. Mindenesetre – ilyen is van már a piacon, s ez mindenképpen jó. Ennél okosabbat a végére tényleg nem tudtunk mondani. Vas Gyula

Hengerűrtartalom: 1360 cm3

Legnagyobb teljesítmény: 55 kW (75 LE)/5400min-1

Legnagyobb forgatónyomaték: 118 Nm/3300min-1

Sebességváltó: ötfokozatú szekvenciális robotváltó

Legnagyobb sebesség: 165 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 16,6 s

Menetkész tömeg: 1120 kg

Méretek (h/sz/m): 3731x1686x1620 mm

A csomagtér űrtartalma: 178/364/977 l

Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 7,9/5,2/6,2 l/100 km

Az üzemanyagtartály űrtartalma: 40 l

Ár: 587 000 korona

A tesztelt kocsi ára: 647 800 korona

Az alapmodell ára: 465 000 korona

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?