<p>Az új Škoda Octavia már nem számít újdonságnak, korábban már részletesen bemutattam. Most egy érdekes változata került a kezem ügyébe. A combi motorházában dízeles 1.6 TDI erőforrás volt, ráadásul felszerelésben is az egyszerűbbet, az Ambitiont kaptam. Ez a kombináció a bizonyítéka annak, hogy az új Octavia nem feltétlenül drága, nem kell a legmodernebb technológiákkal telegyömöszölni ahhoz, hogy jó legyen.</p>
ÚJ SZÓ-TESZT
A Škoda abban bízik, ez a motor lesz a vásárlók körében a legközkedveltebb. Ezért dobták a piacra a modern Octavia úgymond fapadosabb változatát, amely teljesítményben és felszerelésben sem játszik Passatra.
S kezdjük rögtön a motornál. A dízeles 1.6 TDI-től még véletlenül sem várhatunk olyan teljesítményt, mint a konkurens, francia autómárkák gyártotta dízeles erőforrásoktól. Teljesítménye átlagosnak nevezhető 77 kW, ami a 2.0 TDI motorral (110 kW) összehasonlítva is jelentős visszaesés. Viszont az Octavia nem akar sportautó lenni, inkább családközpontú, így aztán nem kell bele több erő.
Jobban teljesít, mint gondolnánk
Szubjektív véleményem, megérzésem szerint a motor sokkal erősebb, mint amire a gyári adatok alapján számítottam. A szóban forgó 77 kW-ot már 3000 fordulat/percnél eléri, ami körülbelül 1400 fordulattal kevesebb, mint a motor előző generációjánál. A 250 Nm-es maximális forgatónyomaték megegyezik az eredeti erőforrással, 1500–2750 fordulatnál. A növekvő fordulatszámmal a motor teljesítménye fokozatosan gyengül, viszont egészen 5000 fordulatig húz, tehát előzésnél sem kell kihagyásoktól tartani.
100 km/órára körülbelül 11 másodperc alatt gyorsul fel. Amit sajnálok, hogy az erőforrást csak ötfokozatos manuális sebességváltóval lehet megvenni. Ötösön a motor 130 km/óránál 2500 fordulaton dolgozik, tehát ugyanúgy, mint a lényegesen erősebb dízeles változat hatos sebességfokozaton. Városban az ötös szinte használhatatlan, legkorábban 60–70 km/órától sorolhatják be.
Annak ellenére, hogy a hatos sebességfokozat hiányzik, nem állíthatom, hogy az Octavia 1,6 TDI túl sok üzemanyagot fogyasztana. Körülbelül 500 kilométert vezettem le vele, nagyrészt városi forgalomban, 4,9 literes átlagfogyasztással. A legmagasabb fogyasztás természetesen városban volt, de ekkor is csak maximum 6 liter, mindezt start-stop rendszer nélkül. Ha valaki tartani tudja ezt a fogyasztást, akkor az 50 literes tartály teletankolása után akár 1000 kilométert is megtehet az Octaviával. Ha kímélni fogja a gázpedált, akkor az ezrest is könnyedén túllépi.
Hihetetlenül nagy csomagtér
Az autó méreteit tekintve a combi határozottan egy kategóriával feljebb került a ranglétrán, a középkategóriás avagy menedzseri autók közé való. Elődjéhez képest kilenc centiméterrel megnyúlt, 4,66 méterével így hosszabb, mint a Volvo V60 vagy a hármas sorozatú BMW 3 Touring.
A hátul utazók fejmagasságában két centiméterrel lett több hely, s ezzel a mutatóval már a középkategóriás járgányok közt is élmezőnyben van. Térdmagasságban is több hely van, így a combiban két, közel két méter magas férfi kényelmesen elfér. Egyébként ha tetőablakot rendel, gondoljon arra, hogy ez valamennyit levesz a fejmagasságból.
A csomagtér maximális hossza, szerény mérésem szerint 112 centiméter. Aki igazán hosszú holmit akar az autóban hordani, az extraként megrendelheti a lehajtható támlájú sofőr melletti ülést, minek köszönhetően 2,92 méter hosszú tárgyat is elvihetnek az autóban – például egy szörfdeszkát.
Milyen
a felszerelése?
A biztonsággal, amelyet hét légzsák vagy menetstabilizáló rendszer képvisel, nem spóroltak. A jutányos ár miatt inkább a kényelemkategóriába tartozó elemekből húztak ki párat.
Az Ambition felszerelésnél extrának számítanak az elektromosan vezérelhető hátsó ablakok, az esőszenzor, a hátsó parkoló radar, s fizetni kell a teljes értékű pótkerékért vagy a vezérlőgombokat is tartalmazó volánért. Aki minőségi hangzást is szeretne, minden bizonnyal a audiorendszert is kicseréli, a négy hangfalas alap ugyanis nem élvezetes.
Összegezve
és aláhúzva
Az Octavia Combi nem fog csalódást okozni; jó alapokra épült a Volkswagen technológiájával. Kár, hogy a konszern furcsa hierarchiája miatt mindig a német márka színvonala alá szorítják a Škodát.
A Škoda Octavia Combi ennek ellenére rendkívül praktikus, s mondjuk ki, ilyen felszereléssel még megfizethető családautó. Hatalmas előnye a hihetetlenül óriási csomagtér, s a jóval több hely a hátsó üléseken. (dem)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.