A hálózatról is tölthető modell most már érdekes alternatívája a belső égésű motorral szerelt Superbeknek
Ennyi kilométert tud megtenni áramra a Škoda Superb iV
Nem ez az első alkalom, hogy a Škoda Superb megfordult a szerkesztőségi garázsunkban, az aktuális generáció plug-in hibrid, tehát áramról is tölthető változatát viszont most kaptam meg először tesztre. Mennyire kilométer megtételére elegendő az áram és alkalmas ez a meghajtás hosszabb utakra? Ennek próbáltam utánajárni.
Kétség nem fér hozzá, hogy a Superb korunk egyik legkényelmesebb menedzseri autója. Ideális hosszú utakra, hiszen nemcsak az utastérben, hanem a csomagtérben is tágas teret kínál. A kínálatban a klasszikus kétliteres benzin- és dízelmotorokon kívül az áramról tölthető plug-in hibridet is megtaláljuk. Az árammeghajtás csak a kombi esetében rendelhető meg – az elemek elraktározására több hely kellett –, és logikus lenne azt feltételezni, hogy a kínálat legdrágább változatáról van szó, pedig nem.
A változások
Az áramosított Superb ugyanis a kínálat közepén helyezkedik el, a kétliteres TSI benzinmotorok és a kétliteres TDI dízelek között. A legdrágább Superb kombi az összkerékhajtású 2.0 TDI (142 kW), melynek kezdőára 51 490 euró. Az 1.5-ös TSI benzinmotorra alapozott plug-in hibrid ára 48 850 eurótól indul. A 2.0 TSI (195 kW) motorral rendelkező összkerékhajtású Superb kombi alapára is túllépi az 51 ezer eurót, tehát aki ebben az árkategóriában mozog, annak minimum az ár tekintetében valóban alternatívát jelenthet a Superb iV.
Az első jelentős változás a klasszikus Superb kombihoz képest az, hogy az alternatív meghajtás miatt lényegesen el kellett venni a csomagtér térfogatából, amely 690 literről 510 literesre zsugorodott. S bár ez a különbség első ránézésre radikálisnak tűnhet, a Suberb még így is rendkívül tágas csomagteret kínál, egy családi nyaralásra összepakolt csomagok is kényelmesen elférnek. A csomagtér padlójában egyébként még helyet kaptak a töltőkábelek, de pótkereket már hiába keresnének, ebben a kivitelben nem szerepel a kínálatban, meg kell elégedniük a ragasztószettel. A csomagtéren kívül az üzemanyagtartály is zsugorodott, az eredeti 66 literesről 44 literesre.
A meghajtás
A Superb nem olcsó, de arról sem szabad megfeledkezni, hogy az autóval az új generációs, modern plug-in hibrid meghajtást kapják, amely a VW gyártotta négyhengeres 1.5 TSI (110 kW) motort kombinálja a 85 kW teljesítménnyel bíró elektromotorral, amely a hatgangos automata DSG-váltó előtt helyezkedik el. A rendszer összteljesítménye 150 kW, a forgatónyomaték 350 Nm. A teljesítményre pedig szükség lesz, hiszen míg például az elsőkerék-meghajtású 1.5 TSI motorral szerelt Superb kombi súlya minimum 1576 kiló, addig a plug-in hibrid változat minimum 1854 kilós, s ez a 278 kilós többletsúly nem kevés. Erről elsősorban a legmodernebb lítiumion elem tehet, melynek kapacitása generációs szinten megduplázódott, jelenleg 19,7 kW, amely a plug-in hibridek világában a legjobbak közé sorolandó. Elsősorban ennek köszönhető, hogy a Superb egyetlen feltöltésre száz kilométert is probléma nélkül megtesz áramra.
Ha az elem kellőképpen fel van töltve, akkor a belső égésű motor csak minimálisan kapcsolódik be a munkába. Olyannyira, hogy például erőteljes gázolásnál is csak az elektromotor dolgozik, a deaktiválásához tényleg padlógázt kell adni. Az árammeghajtás sztrádán is elérhető marad, egészen 140 km/órás sebességig. Ilyen tempónál nem egész hetven kilométerre elég áram lesz a teljesen feltöltött akkumulátorban. A villanymeghajtásnak ezért sokkal inkább városban, országutakon van értelme, ahol a száz kilométeres távot még fagypont alatti hőmérsékleteknél is elérhetik, a gyártó által meghatározott 120 kilométeres hatótávolságot is reálisnak tartanám, de csak nyáron. Ezek pedig olyan adatok, amelyek mellett az árammeghajtású Superbnek van értelme.
A korszerű plug-in hibridnek köszönhetően jóformán elfelejthetik a benzinkutakat. Ha tudják otthon tölteni az autót, hónapok telhetnek el anélkül, hogy tankolnának. A sofőrök túlnyomó többsége még véletlenül sem vezet le naponta száz kilométernél többet. Elvileg még a hosszabb utakon sem lesz gondjuk, ellentétben a konkurenciával, ugyanis a Superb az egyenáramú gyorstöltést is támogatja 50 kW teljesítményig. Az elemek teljes feltöltése körülbelül 40 percet vesz igénybe. A Superb tulajdonosainak többsége nem fogja rendszeresen használni a gyorstöltőket, hiszen ez a legdrágább, és az elemeket leginkább megviselő töltési módszer. Otthon, a 11 kW-os fedélzeti töltőnek köszönhetően az akkut 2,5 óra alatt feltöltik, ami szerintem ideális idő.
Milyen a fogyasztás?
Értelemszerűen minden attól függ, milyen gyakran és intenzíven használják az árammeghajtást. Hibrid üzemmódban viszont 5 és 6 liter közötti átlagfogyasztásra számíthatnak hosszabb távon úgy, hogy az autópályákat sem fogják elkerülni. Országutakon az öt liter alatti értékek reálisak, városban pedig a hatliteres lehet az átlag. Ezek nagyon jó értékek tekintettel arra, hogy egy ötméteres kombiról beszélünk, amelynek súlya az utasokkal együtt könnyedén túllépi az öt tonnát.
Mint a plug-in hibrideknél általában, ebben az esetben is igaz, hogy elsősorban azoknak jelent alternatívát az árammeghajtással is rendelkező Superb, akik tudják az autót otthon tölteni. Ilyen esetben gyakorlatilag megállás nélkül kihasználhatják a villanyautók előnyeit, különösebb kompromisszumok nélkül. A gyors töltésnek köszönhetően sokkal elérhetőbbé válik az árammeghajtás, még akár hosszabb utakon, nyaralásokon is. Nem feltétlenül kell aggódni amiatt, hogy találnak-e szabad töltőállomást, hiszen a benzinmotor elég szabadságot ad addig, míg nem tudnak újra áramot juttatni az autóba. Ezért gondolom, hogy a Superb iV korunk egyik legjobban működő, hálózatról is tölthető járgánya.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.