A Nissan és a Renault fúziója mindkét autógyárnak hasznára vált: a japánoknak egyebek mellett azért, mert hozzájutottak néhány nagyon jó motorhoz. Például az új Lagunában megismert 1,9-es turbódízelhez, amely az ugyancsak középkategóriás Primera motorkínálatában jelent az eddigi 2,2-esnél olcsóbb és takarékosabb alternatívát.
Nissan Primera 1.9 dCi Visia Wagon: Olcsó kombi!
Külalak, besorolás
Sokak szerint szinte lehetetlen szép kombit csinálni, de egyeseknek – így a Nissannak is – sikerült. A dolog titka a farrész kialakítása: ha a hátsó oszlop csaknem függőleges, a tető pedig szinte párhuzamos az alsó ablakperemmel, akkor a kombi garantáltan csúnya lesz. Ha viszont nem, akár szép is lehet. Nos, a Primera esetében is ezektől az ívektől lett mutatós és áramvonalas a Wagonnak elnevezett kombi. A rakodótér persze kissé megsínyli ezt a szépséget, de ahogy mondani szokás, semmit sem adnak ingyen. A kategóriabeli hovatartozásról már volt szó, a konkurensek közül is megemlítettünk egyet: a sort a Honda Accorddal, a Ford Mondeóval, a Toyota Avensis Versóval, az Opel Vectrával vagy a Volkswagen Passattal folytathatnánk.
Komfort, szereltség, térkínálat
A Primera belső terének tárgyalását még mindig a teljesen egyedi középső kezelőpulttal kell kezdenünk, mert ehhez hasonlót azóta sem igen alkotott senki. Előnye, hogy szinte mellbevágóan attraktív és futurisztikus, hátránya, hogy bizonyos funkciók csak több lépésben kapcsolhatók. A szintén középen elhelyezett műszeregység olvashatóságával semmi gond, főleg hogy az „órák” nagyok és effektíven meg vannak világítva. Az alattuk lévő nagyméretű színes kijelző Visia alapfokon is szériatartozék; a szintén standard rádió, fedélzeti számítógép és klímaberendezés adatait jeleníti meg. A drágább típusoknál a tolatókamera által közvetített képet is itt láthatjuk. Az értékesebb szériatartozékok listájáról az erőelosztóval és vészrásegítővel kiegészített ABS, a 6 légzsák, a teljes elektromos ablakemelő-tükörmozgató rendszer, a távirányítású központi zár és a rádió volánra szerelt távirányító egysége érdemel még említést. A térkínálat elöl és hátul egyaránt a középkategóriás autók átlaga, semmivel sem több vagy kevesebb; a csomagtér viszont, mint már utaltunk rá, elmarad a kategóriatárs kombik átlagától. Némi kárpótlást jelent, hogy padlója alatt egy viszonylag terjedelmes kádra bukkanunk, a hátsó ülések felszámolásával pedig – lásd a képet – egész tisztességes méretű barlangot alakíthatunk ki. Apróbb pakolóhelyből viszont mindenféle átrendezés nélkül is elegendő van, e téren legfeljebb a hátsó ajtórekeszek szűkös volta eredményezhet némi pontlevonást.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
A legjobb motoralternatívának tekinthető A Renault 1,9 liter hengerűrtartalmú, közös csöves turbódízele a négytagú motorskála legfiatalabb tagja, és egyben talán a legésszerűbb alternatíva. A 2,2-es olajmotor ugyanis csak a második szereltségi szinttől felfelé rendelhető meg; nagyon érdemes tehát elgondolkodni afölött, hogy a plusz 18 lóerő és 44 newtonméter, valamint – a valóban értékes ESP-t kivéve – néhány nem túl jelentős többletketyere megér-e minimum 170 ezer, illetve a Visia mostani akciós áraira való tekintettel 220 ezer korona különbözetet. Nem is beszélve arról, hogy az átlagfogyasztás terén csaknem fél liter a különbség az 1,9-es javára. Aszfalttépő temperamentumot ezzel a motorral persze nem várhattunk és nem is vártunk a másfél tonnás autótól, de lustaságra-lomhaságra ugyanúgy nem panaszkodhattunk. Végső soron a 11 másodperc alatti „százas sprint” egyáltalán nem nevezhető szégyellnivaló értéknek.
Menettulajdonságok? Komfortos, de határozott rugózás, jó „útletapogatást” lehetővé tevő kormányrásegítés, a kiváló stabilitásról pedig elöl segédkeretes, hátul keresztstabilizátorral kiegészített többelemes kerékfelfüggesztés gondoskodott. Ha pedig sürgősen meg kellett állnunk, négy tárcsafék hatékony közreműködésére számíthattunk.
Zárszó helyett
A már nem túl fiatal Primera kombi kivitelben is vitathatatlanul a legelegánsabb és legmutatósabb középkategóriás kocsik egyike. Ez az attraktivitás máig lépéselőnyt jelent konkurensei többségével szemben, és igényektől függően kiegyenlítheti, vagy akár teljes mértékben feledtetheti is a kisebb csomagtérből eredő hátrányt. Az új dízelmotor pedig – mint már többször, de talán mégsem elégszer utaltunk rá – az alapszereltséggel kombinálva kimondottan ésszerű és takarékos alternatívát jelent. Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1870 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 88 kW (120 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 270 Nm/2000min-1
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 195 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 10,8 s
Menetkész tömeg: 1480 kg
Méretek (h/sz/m): 4675x1760x1482 mm
A csomagtér űrtartalma: 465 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 7,3/4,8/5,7 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 62 l
Ár: 828 000 korona*
Az alapmodell ára: 739 00 korona*
*akciós árak, a készletek erejéig
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.