A fenti címben – talán az egy C betű kivételével – minden szó, adat és megjelölés valami különlegességet, egzotikumot takar. A márkanévről nyilván senkinek nem kell magyarázni, hogy mit, a többire pedig majd rátérünk szép sorjában.
Mercedes-Benz C 320 CDI Sport Edition: 250 km/óra!
Külalak, besorolás
Amikor Mercedes-limuzincsaládokról beszélünk, természetesen a C, E és S osztályokra gondolunk. Ezek közül valóban a középkategóriás C-Klasse képviselői a legkisebbek – és ki merjük jelenteni, hogy a legszebbek is. Méreteikhez képest hihetetlenül kompakt autók, jellegzetes „mercis” maszkjuk rendkívül arányos, összeolvadó fényszóróik máig különlegességszámba mennek, a hátsó lámpatesteknél pedig tervezni sem lehetett volna odaillőbbeket. Tesztautónk Sport Edition szereltségcsomagja ehhez még hozzátett néhány látványelemet, elsősorban a 17 hüvelykes könnyűfém felniket, a krómozott dupla kipufogóvéget és a csomag nevét tartalmazó, több helyütt jelen lévő emblémákat. Konkurensek? Elsősorban a többi prémiummárka hasonló motorral felszerelt képviselői (Audi A4 3.0 TDI, BMW 330d), de némi toleranciával belefér még a merítésbe a 200 lóerős Alfa Romeo 159 2.4 JTD, vagy a 177 lóerős Toyota Avensis D-4D is.
Komfort, szereltség, térkínálat
A középkategóriában vagyunk, ahol már nem illő helyproblémákat taglalni. A C-osztályos Merci például ebből a szempontból a BMW 3-as és az Audi A4-es közé sorolható, de úgy, hogy az egyiknél a hossza, a másiknál a tengelytávja a nagyobb. Ugyanakkor végképp nem volt szükség az autót a végtelenségig tágítani, hiszen a márkán belül még két lépcsőfok van felfelé. A valós térkínálatról mindent elmond a hátsó üléseket és környéküket ábrázoló kép, a komfortról pedig tömören annyit, hogy üljünk bárhol, a Mercedes kocsik fejedelmi miliője vesz körül bennünket. Minden apró részlet elegáns és precízen kidolgozott, az anyagok kiemelkedően jó minőségűek, a rádió és légkondi kezelőszerveit tartalmazó széles középkonzol egyszerre „technós” és arisztokratikus. Ebben a kivitelben szintén a sportcsomag része, a fehér keretes körműszerekkel és még néhány stílusos aprósággal együtt. Ami pedig a szereltséget illeti, tételes ismertetése reménytelen vállalkozás. Érjük be annyival, hogy hiánytalan a légzsák- és a menetszabályozó rendszer, a már említett légkondi természetesen kétzónás, a sebességtartó automatikát 1 km/óra pontossággal lehet szabályozni, az elülső ülések fűthetőek, a fényszórók xenonégősek és még hosszan-hosszan sorolhatnánk…
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Rakétát csinál az autóból! Igazándiból csak most jutottunk el a bevezetőben ígért különlegességekig: ennek az autónak ugyanis, sportcsomag ide vagy amoda, a motor és a váltó az igazi egzotikuma. A V6-os turbódízel eszméletlenül erős; ezt már a Jeep Grand Cherokee tesztelésekor is éreztük, pedig ott négy kereket hajtott és 2170 kilós, emeletnyi magasságú tömeget mozgatott. Ja, és kissé visszavett teljesítménnyel, hogy el ne felejtsük. Ebből az autóból viszont rakétát csinált a 224 lóerőre kihegyezett háromliteres dízelaggregát, főleg hogy nyomatéka megmaradt 510 newtonméternek. Nehezen leírható élmény, amikor padlóig nyomjuk a gázpedált: hátranyekkenünk az ülésben, és egyetlen másodperc alatt mindenkit állva hagyunk magunk körül. Ráadásul a gáz taposásán kívül mást nem is kell tennünk, mert az erőt automata váltó közvetíti a hátsó kerekekhez. De micsoda váltó! Idézünk egy szakleírásból: „A 7G-TRONIC a világ első hétfokozatú automatikus személygépkocsi-váltója, amelynél a szokásosnál több áttételnek köszönhetően kisebb lépcsőkben ugrik a fordulatszám, így finomabb az átmenet a legkisebb és a legnagyobb sebességfokozat között. További különlegessége, hogy gyors visszaváltáskor (kickdown) nem sorban, egymás után kapcsolja vissza a fokozatokat, hanem, ha indokolt, hetedikből közvetlenül ötödikbe, majd onnan harmadikba vált. ĺgy a kevesebb kapcsolással, tehát rövidebb idő alatt gyorsíthatunk a kívánt sebességre.” Az elmondottak illusztrálására egyetlen tény: a kocsi ezzel a váltóval 1,2 másodperccel rövidebb idő alatt gyorsul százra, mint hatfokozatú kézivel! S csak mellesleg: a végsebessége is nagyobb. A menettulajdonságok egy tízes skálán a tízes sávban helyezhetők el, summa summarum: itt semmi nem hiányzik. Ellenkezőleg: halmozottan van jelen minden, ami egy autót autóvá tesz!
Zárszó helyett
Ha a középkategóriánál nem vágyunk többre, de azon belül valóban a legjobbak egyikét akarjuk, a Mercedes C 320 CDI egyszerűen megkerülhetetlen. Már kézi váltóval is, nem is beszélve a szupergyors hétfokozatú automatáról. Bivalyerős motor, megdöbbentően alacsony fogyasztással, dekorációnak és komfortkiegészítőnek pedig ott az ismertetett sportcsomag – tényleg, akarhat-e valaki ennél többet? Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 2987 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 165 kW (224 LE)/3800min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 510 Nm/1600–2800min-1
Sebességváltó: hétfokozatú 7G-TRONIC automata
Legnagyobb sebesség: 250 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 6,9 s
Menetkész tömeg: 1650 kg
Méretek (h/sz/m): 4525x1730x1430 mm
A csomagtér űrtartalma: 455l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 10,3 /5,8/7,4 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 62 l
A C 320 CDI induló ára: 1 499 000 korona
A C modellcsalád induló ára: 1 099 900 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.