Az amerikai márka olyanynyira tereplegenda, hogy minden „dzsip” róla kapta a nevét. Ez persze még annó a Willysnek és a Wranglernek köszönhető, a luxusverziók később érkeztek. E téren a Grand Cherokee a csúcs, amelyet 1992-ben mutattak be, és idén nyáron már a 3. nemzedéke jelent meg az európai piacokon.
Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD: Manitu bocskora
Külalak, besorolás
Hatalmas méretű, impozáns autó áll előttünk, amelynek még némi sportos fazont is kölcsönöz a magasan húzódó övvonal és a keskeny oldalüvegezés. Az elődtől néhány finom, de hatásos részlet különbözteti meg: legömbölyítették a fényszórókat és a ködlámpákat, krómkeretbe foglalták a hűtőmaszk „celláit”, szélesebbre szabták a leghátulsó karosszériaoszlopot. Ja, és hogy el ne felejtsük: tették mindezt 15 centiméterrel hoszszabb karosszérián, ami már önmagában is látszik. Besorolás szempontjából pedig az új Grand Cherokee maradt, ami volt: telivér terepjáró, luxuskiadásban. Közvetlen konkurensei ennek folytán például a Nissan Patrol, a Toyota Land Cruiser vagy a Mitsubishi Pajero legdrágább változatai, de a VW Touareget, a Mercedes ML-t vagy akár a Range Rovert is megemlíthetnénk.
Komfort, szereltség, térkínálat
Az elektronikus kapcsolású felező két ujjal is kiszolgálható Ezt a fejezetet akár egyetlen szócskával elintézhetnénk: minden „full”, azaz teljes. Hiába, talán máig az amerikaiak tudják a legjobban, mi kell egy luxusautóba, még ha az történetesen terepjáró is. A Limited szereltségi szint tehát – valóban csak a legértékesebb holmikra szorítkozva – komplett bőr ülőgarnitúrát, fűthető elülső üléseket, kétzónás légkondit, állítható mélységű pedálokat, parkolószenzorokat, sebességtartó és guminyomás-ellenőrző automatikát, borulásérzékelőt, fedélzeti számítógépet tartalmaz. A rádió természetesen szintén standard, de a képen látható CD-táras, MP3-as lemezeket is játszó készülék már feláras (18 000 korona, navigációs rendszerrel együtt 59 000 korona). A műszerfal egésze viszont pici csalódás: a kapcsolók, forgattyúk nagyok és jól elérhetőek ugyan, az órák tipográfiája is szép, a „faberakásról” azonban kilométerekre látszik, hogy műanyag, és az anyósülés előtti panel is bántóan kopogós. Az ebből eredő kellemetlen közérzetet a pazar helykínálat oszlatja. Majdnem mindent elmondanak róla a képek, azt viszont külön ki kell emelnünk, hogy a csomagtér alapméretben is csaknem egy köbméteres!!! Padlója alatt ráadásul külön rekesz van a kisebb holmik biztonságos, csúszás- és törésmentes szállítására.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Kiemelkedő fontosságú fejezethez érkeztünk! A Jeep Grand Cherokee ugyanis számos különlegességgel gazdagította a 4x4-es technikát, és a harmadik nemzedék természetesen ezek legújabb, tökéletesített verzióit vonultatja fel. A háromliteres, V6-os motor még nem ezek közé tartozik, de méltánytalanság lenne szó nélkül elmenni fölötte. Mert nemcsak erős és nyomatékos, hanem rendkívül rugalmas is: csúcsnyomatékát már alig másfél ezres fordulatszámon szállítani kezdi! Ám itt tényleg az erőátvitel, jelesül a Quadra-Drive II rendszer az igazi csemege. Nem azért, mert állandó összkerékhajtást biztosít, némi többlettel (48:52) a hátsó kerekek javára; számos terepjárót vagy akár szabadidő-autót felsorolhatnánk, amely így van megépítve. Olyat azonban már jóval kevesebbet, amelynek három differenciálzárja van, az pedig kizárólag a Grand Cherokee specialitása, hogy ezek a zárak elöl-hátul automatikusan lépnek működésbe. „LOCK” feliratú nyomógombot vagy tárcsát tehát hiába keresnénk a kocsiban; egyedül a felezőt kell kézzel kapcsolnunk, miután üresbe tettük az ötfokozatú váltó automata váltót. Mindez együttesen a lehető legeffektívebb összkerekes meghajtást eredményezi, amikor a vonóerő minden helyzetben pontosan ott van, ahol lennie kell – és nekünk ezért a már említett felezésen kívül semmit nem kell tennünk! Terepen tehát valóban hihetetlenül sokat megengedhetünk magunknak, még akkor is, ha a kocsi már nem alvázkeretes, mint elődei, és elöl független felfüggesztés váltotta fel a merev tengelyt. Ezzel azonban csak az országút menettulajdonságok javultak, romlani semmi nem romlott.
Zárszó helyett
A Jeep Grand Cherokee kétségtelenül imázsautónak számít a terepjárók között, és ezt a státusát vitán felül tovább erősíti majd a harmadik nemzedék. Erre nemcsak a legendás név a garancia, hanem elsősorban a kocsi fejlett technikája, amely sok tekintetben élenjárónak, sőt egyedinek számít. A luxusra is rátettek néhány lapáttal, szóval – mi kell ide még…?
Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 2987 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 160 kW (218 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 510 Nm/1600–2800min-1
Sebességváltó: hatfokozatú automata, felezővel
Legnagyobb sebesség: 200 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 9 s
Menetkész tömeg: 2169 kg
Méretek (h/sz/m): 4750x2149*x1740mm
A csomagtér űrtartalma: 978–1909 l
Orrszög/farszög/áthajtási szög: 34,1/27/20,4°
Hasmagasság /gázlómélység: 214/508 mm
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 13,1/8,6/10,2 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 78 l
Utánfutó maximális tömege (fékkel): 3500 kg
Ár: 1 899 000 korona
Az alapmodell ára: 1 599 000 korona
* tükrökkel együtt
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.