Elmés és ügyefogyott találmányok az autóiparban (1)

Manapság az autógyárak vevőfogó taktikájának egyik leghatásosabb elemévé vált a különböző elmés műszaki apróságok beépítése.

Manapság az autógyárak vevőfogó taktikájának egyik leghatásosabb elemévé vált a különböző elmés műszaki apróságok beépítése. Gomba módra terjed a kanyarfényszóró, a parkolóradar, a hazakísérő fény, a kulcs nélküli ajtónyitás és motorindítás, az MP3-as lejátszó beépítése, de olyan új megoldások is feltűnnek, mint a Citroe#n álló közepű kormánykereke, vagy a forgalmi sáv elhagyására figyelmezető rendszere. Nem minden ötlet esetében könnyű azonban megjósolni, milyen jövő áll előtte. Annyira nem, hogy számos, megjelenésekor zseniálisnak tartott szerkezet néhány hónapos vagy éves pályafutás után úgy tűnt el a süllyesztőben, mintha soha nem mutatták volna be egetverő csinnadratta kíséretében. Ilyen, alapjában véve kiváló műszaki újdonságnak tűnt a találmányaira büszke amerikai Cadillac Night Vision elnevezésű éjjellátó rendszere, amely képes volt láthatóvá tenni a reflektorok fénykévéin túli tárgyakat is. E tulajdonsága révén kiválóan szolgálhatta volna a biztonságot, ám kiderült róla, hogy van egy apró hibája. Mivel nem csupán az úton mozgó gyalogos sugároz ki magából infravörös hullámokat, hanem például maga az aszfalt is, ha előzőleg egy autó várakozott felette hoszszabb ideig meleg motorral, a berendezés gyakran félrevezető jelzéseket adott. Ez is az egyik oka volt annak, hogy tavaly alig 200-an igényeltek autójukban ilyen rendszert. A sikertelenség láttán a gyártó végül törölni kényszerült a Night Visiont a rendelhető extrák közül. A dolog egyetlen pikantériája, hogy a Honda a jövőre piacra kerülő Legend egyik legnagyobb műszaki vívmányaként éppen az éjjellátó rendszert propagálja…

A Night Vision legalább megérte, hogy a gyakorlatban is kipróbálják, a jövő egyik nagy ígéretének tartott 42 voltos elektromos rendszer azonban még idáig sem jutott el. Holott az elképzelés nem volt rossz, hiszen ekkora feszültségnél ugyanakkora teljesítmény mellett kb. egyharmadnyi lehet az áramerősség – és ebből eredően a kábelek átmérője, illetve maga a veszteség is. Igen ám, de az új rendszer csak akkor működött volna valóban jó hatásfokkal – sőt akkor működött volna egyáltalán –, ha a fogyasztókat is átállították volna erre a feszültségszintre. Na, és éppen itt nem sikerült az érintett gyártóknak egyezségre jutniuk. ĺgy az ügy először elpihent, majd nemrég a BMW és a Mercedes-Benz is bejelentette, hogy a 42 voltos rendszer ötletét végképp levették a napirendről.

(Befejezés a következő számban)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?