Amit más autógyártók különböző hangzatos kifejezésekkel, esetleg hosszabb-rövidebb matematikai képletekkel adnak a világ tudtára, az a BMW-nél egyetlen „x” betű. Nem tévesztendő össze a márka szabadidő-autóinak (X5, X3) típusjelzésével, bár azokra is vonatkozik. Az összkerékhajtás megjelöléséről van szó.
BMW 530xd: Sínekre ültetett luxus és kényelem
Külalak, besorolás
Már többször megállapítottuk, hogy az új 5-ös formatervezői szabad kezet kaptak, és az eredmény egy csodaszép, dinamikus, elegáns autó lett. Megmaradt a márka valamennyi lényeges stílusjegye (vese alakú hűtőmaszk, páros kerek fényszórók), de az összkép mégis összehasonlíthatatlanul fiatalosabb. A kocsiszekrény már-már kupészerűen ereszkedik, szebb hátsó lámpatesteket egyszerűen kitalálni sem lehetett volna, a hatalmas, tagolatlan oldalfelületek méltóságot sugároznak. Tesztautónknál mindezt effektív aerodinamikai elemeket (is) tartalmazó M sportcsomag egészítette ki, egy szó, mint száz: vizuálisan is együtt volt minden, ami szemet gyönyörködtető… Ami pedig a hovatartozást illeti, egy úgynevezett prémiummárka felső középkategóriás képviselőjével állunk szemben, közvetlen konkurensei tehát a Mercedesnél (E 320 CDI 4-MATIC) és az Audinál (A6 3.0 TDI quattro) keresendők.
Komfort, szereltség, térkínálat
Itt valóban csak a kivételes holmikkal érdemes foglalkoznunk. A DSC menetstabilizáló rendszer 6 funkciót egyesít, a kormánymű automatikusan változó áttételű (kis sebességnél ugyanakkora kormánymozdulatra a kerekek jóval nagyobb ívben fordulnak el, mint gyors tempóban), a bixenon fényszórók kanyarba világítanak, nem hiányzik a tempomat, az ülések elöl-hátul fűthetők, a szintén elöl-hátul ügyelő „parkolóőr” fény- és hangjelzésekkel egyaránt figyelmeztet… És még csak most jön a 7-esből is ismert iDrive rendszer, amellyel gyakorlatilag a kocsi egész kommersz elektronikája és információs hálózata (rádiókészülék, klímaberendezés, navigáció, fedélzeti számítógép stb.) egyetlen tárcsa segítségével vezérelhető. Ezt a kézifék karja mögött, a vezető és a mellette ülő utas keze ügyében helyezték el. Nyomógombként, „joystick”-ként, illetve körkapcsolóként működik, s e három funkció tökéletesen elég a hagyományos felépítésű menüsorokban történő lépegetéshez. Mindez nagyméretű színes kijelzőn jelenik meg, áttekinthető tagolásban. A felsoroltak között – a Dakota bőr ülőgarnitúrát is beleértve – természetesen opciós kellékek is szép számban akadnak; összértékük kevés híján 770 ezer korona! Térkínálat? Egyetlen szóval: impozáns, a csomagtartó pedig 60 literrel tágasabb, mint a régi 5-ösé volt.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Ha egy hátsókerék-meghajtású autóval – a BMW-k köztudottan ilyenek – túl gyorsan rontunk be egy kanyarba és nincs menetstabilizátorunk, a far általában előzésbe kezd. Nos, kérem, erről itt szó nem lehet. Nemcsak azért, mert menetstabilizátorunk természetesen van, még csak nem is pusztán azért, mert 4x4-es technika dolgozik alattunk, hanem elsősorban azért, mert az xDrive jelenleg alighanem a legintelligensebb és leggyorsabban reagáló összkerekes rendszer a világon. Nyugodtan elmondható róla, hogy mindig a vezető szándékai, illetve szükséges tennivalói előtt jár egy lépéssel. Az elektronikus kapcsolású tengelyközi kuplung ezredmásodpercek alatt reagál, és viszi át a szükséges mennyiségű vonóerőt az elülső kerekekre. Teszi ezt már olyankor, amikor a vezető még nem is érzi, hogy a csúszáshatárhoz közeledik, vagy a hátsó kerekek bármi más okból (havas, jeges útfelület) veszíteni kezdenek tapadásukból. A rendszer ráadásul a dinamikus menetstabilizátorral együttműködve nemcsak futóművenként, hanem kerekenként is képes megosztani a vonóerőt, mégpedig – és ezt nem lehet elégszer hangsúlyozni – valami egészen hihetetlenül rövid idő alatt. A meghajtásnak e villámgyors „bajmegelőző”, amellett teljesen automatikus korrekcióit a vezetőnek akár észre sem kell vennie, annyira a krízishelyzetek legelején történnek. Mindez kiválóan megmutatkozik például kőkemény szlalomozáskor, amikor is a volánnal kizárólag irányítanunk kell az autót; ellenkormányzásra vagy más hasonló beavatkozásra egyszerűen nincs szükség. Tesztkocsinkban ez a technika egy hathengeres, soros elrendezésű turbódízel motor erejét és gőzmozdony nagyságrendű nyomatékát vitte át az útra, hatfokozatú automata váltón keresztül. Utóbbi kézi üzemmódban is használható, és mindkét rezsimben pillanatnyi késedelem nélkül, abszolút rángásmentesen kapcsol. A motorról még annyit, hogy rendkívül rugalmas, lásd a csúcsnyomaték adatait. Ez a rugalmasság és nyomaték, a 231 dízel-lóerővel kombinálva egészen kivételes dinamikát eredményez: mindennél meggyőzőbben illusztrálja ezt a „százas sprint” 7 másodperc alatti értéke…
Zárszó helyett
A világ egyik legreprezentatívabb limuzincsaládjának kivételes tulajdonságokkal felruházott képviselője – tömören ez a BMW 530xd. Kényelemben, komfortban, de mindenekelőtt az aktív és paszszív biztonság terén az autótechnika jelenlegi maximumát nyújtja; egyszerűen nincs, amit még számon kérhetnénk rajta. Ellenkezőleg, ő ad még valami mást is a felsoroltakon kívül. Talán kitalálható, hogy mit: a márka imázsát…
Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 2993 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 170 kW (231 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 500 Nm/1750–3000min-1
Sebességváltó: hatfokozatú automata
Legnagyobb sebesség: 238 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 6,8 s
Menetkész tömeg: 1670 kg
Méretek (h/sz/m): 4841x1846x1468 mm
A csomagtér űrtartalma: 520 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 11,1/6,5/8,2 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 70 l
Ár: 1 786 700 korona
A tesztelt kocsi ára: 2 556 100 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.