Az autónk télen akár a garázsban is maradhat…

Sokan úgy döntenek, hogy a téli hónapokban inkább tömegközlekednek, a kocsi a garázsban marad. Az ilyen leállítás jóval több egyszerű garázsolásnál, ezért némi felkészítő munkát is igényel. Az első lépés mindenképpen az alapos mosás, a padlólemezt is beleértve. A legtöbb kézi autómosó vállal ilyen munkát.

Sokan úgy döntenek, hogy a téli hónapokban inkább tömegközlekednek, a kocsi a garázsban marad. Az ilyen leállítás jóval több egyszerű garázsolásnál, ezért némi felkészítő munkát is igényel. Az első lépés mindenképpen az alapos mosás, a padlólemezt is beleértve. A legtöbb kézi autómosó vállal ilyen munkát. Utána a kocsit hagyjuk teljesen megszáradni. Ahol lehet, magunk töröljük szárazra; az ajtókeretek belsejét is. A sárvédők belső oldalán és a küszöbök végeinél megülő, rozsdásító lé csak sűrített levegős fújatással, vagy néhány tíz kilométeres autózással szárítható ki teljesen.

Utána régebben a benzinkút volt a következő cél, hiszen a hetvenes-nyolcvanas évekig használt vaslemez-tartályokat ajánlatos volt teljesen feltölteni a hosszú pihenőre. A mai műanyag tartályoknál ez a lépés nyugodtan kihagyható, mivel nem rozsdásodnak. Az viszont ma is fontos, hogy az autó ne a kerekein álljon, hanem bakoljuk fel, persze ügyelve a küszöbök épségére. Az emelő rögzítésére szolgáló pontok alatt négy helyen megtámasztva általában stabilan áll a kocsi. Autós szaküzletekben árulnak az emelési helyekre illeszthető bakot. Ilyenek híján a támaszok felső felületére tegyünk vastag szövetet vagy puha deszkadarabot, hogy az alváz és a festés ne sérüljön. A kerekekben csökkentsük 1-1,5 barra a nyomást, a váltó maradjon üresben, a kéziféket se húzzuk be. A karosszéria krómozott fémelemeit – ha vannak – kenjük be vékony réteg krómvédő pasztával, a gumikra, ajtótömítésekre, ablakkeretekre fújjunk gumiápolót. A szprét tanácsos előbb rongyra fújni, majd onnan felvinni a kezelendő felületekre, hogy minél kevesebb jusson belőle az üvegre és a fényezésre. Az utastér szellőzése érdekében legalább ujjnyira hagyjuk nyitva az egyik ablakot, az ajtók kulcslyukaiba fújjunk zárolajat, forgópántjaikra kenőszprét. Az akkut – először a testkábelt lekötve – vegyük ki, és helyezzük el jól szellőzött fagymentes helyen. Vigyázat, a saruk levételekor bezáródhat a központi zár, vagy megszólalhat a riasztó. Ha az autóban hagyjuk az aksit, kapcsoljunk rá csepptöltőt; ehhez 220 voltos hálózat kell. Előzőleg természetesen az akku savszintjét is ellenőrizni kell, sőt a tél folyamán sem árt néhányszor.

Régen szokás volt a gyertyák vagy az izzítók furatain keresztül motorolajat tölteni az égésterekbe, hengerekbe. Megeshetett ugyanis, hogy a főtengely úgy állt meg, hogy valamennyi hengeren átjárhatott a szél a szívó- vagy a kipufogórendszeren keresztül. Az olajtöltet a párás levegő okozta motorrozsdásodást volt hivatott megelőzni. Az ilyen védelem ma már nemcsak hogy nem ajánlott, de egyenesen tilos, hiszen az első indításkor a befecskendezőkre, a lambdaszondára és katalizátorba jutó olaj komoly károkat okozhat. (a2)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?