Alacsonyabb energiaigényű gépekkel

Az állították az termelőkkel együtt az ágazatban tevékenykedő szolgáltató és kereskedelmi vállalatokat is. A lecsökkent felvásárlási árak, a sertéshús piacának mélypontra zuhánása, az aszály okozta terméskiesés, mind-mind olyan érvágást jelentettek, amelyet még a legnagyobbak is csak nehezen tudnak elviselni.

Az állították az termelőkkel együtt az ágazatban tevékenykedő szolgáltató és kereskedelmi vállalatokat is. A lecsökkent felvásárlási árak, a sertéshús piacának mélypontra zuhánása, az aszály okozta terméskiesés, mind-mind olyan érvágást jelentettek, amelyet még a legnagyobbak is csak nehezen tudnak elviselni. Ebben a helyzetben hogyan alakult a szlovákiai agrárágazat gépellátása, milyen irányzatok érvényesültek a mezőgazdasági gépek iránti keresletben, kérdeztük Balázs Lászlótól, a mezőgazdasági gépeket forgalmazó nagymegyeri Agritechnika Kft. igazgatójától.

- A mezőgazdasági gépellátás helyzete az említett tényezők következtében nagyon bonyolulttá vált, hiszen a felvásárlási árak csökkenése - kirívó példa erre a sertésárak alakulása, illetve a tej esetében a szállítási költségek beszámítása a megszabott árakba - a termelés nagysága alapján az egyes termelőknél éves viszonylatban milliós károkat okozott. A kedvezőtlen folyamatok eredményeként az ágazatban csaknem teljesen leállt a pénzforgalom. Az őstermelők folyamatosan filléres gondokkal küszködnek, ott takarékoskodnak ahol lehet, s ezt elsősorban a beruházások sínylik meg. Természetesen ez a gépvásárlások volumenélben is megmutatkozott, ismereteim szerint az összes szlovákiai gép- és egyéb termékforgalmazó is ezt tapasztalta. Most, közvetlenül az uniós belépésünk előtt ez annál is inkább kedvezőtlen folyamat, mert tudvalevő, hogy az unióban a versenyképességünk megőrzéséhez felkészült modern műszaki háttér is kell.

Mi lehet a kiút ebből a helyzetből?

- Jelenleg kétféle megoldási lehetőség kínálkozik a pénzforgalmat valóban szorító probléma kezelésére. Az egyik az, hogy az ágazatban és az egész nemzetgazdaságban is komoly változás áll be a fizetési fegyelem betartásában. Hogy a számlázott összegek megtérítési ideje a törvény által megszabott határidőn belül természetessé válik, s ezáltal a piaci résztvevők mindegyike időben hozzájut a pénzéhez, Ebben tudom, hogy elsősorban nem az őstermelők a ludasak, hiszen általában ők vannak a fizetési lánc legvégén, a feldolgozóktól ők várják leginkább a pénzüket, de a törvényes fizetési határidők betartása egyértelműen a pénzforgalom élénküléséhez, s ezáltal az egész gazdaság felélénküléséhez vezetne. A másik megoldási lehetőség az lenne, ha a kereskedelmi bankoknak a mezőgazdasági termelőkkel szembeni hozzáállása megváltozna. Ha a pénzintézet nem úgy állna hozzá a hitelkérelem megítéléshez, hogy az agrárágazat maga külön kockázati tényező, akkor minden bizonnyal több pénz juthatna az ágazati beruházási igények ilyen formában történő fedezésére is. Az egészséges pénzforgalom helyreállítása alapvetően fontos az ágazat egésze szempontjából.

Önök gépforgalmazóként már több mint egy évtizede közvetlen kapcsolatban állnak az uniós kereskedelmi partnereikkel, s ennek révén ismerik ennek a piacnak a követelményeit is. Milyen trendek, irányzatok, igények érvényesülnek majd a mezőgazdasági gépek piaci kínálatában?

- A kérdésre nem adható teljes mértékben kimerítő válasz, hiszen minden térségnek, regionális piacként megvannak a maga specifikus jellemzői és ebből kifolyólag a sajátos igényei is. Ennek alapján piaci igényeket is egyre nehezebb prognosztizálni, hiszen a termelés jellegét az utóbbi időszakban az időjárás alakulása is komolyan befolyásolja. Kérdéses például, hogy nálunk az elkövetkező évtizedekben hogyan alakul majd az agrártermelés struktúrája, hiszen alapvetően ez fogja meghatározni a gépkínálatot is. Természetesen az már most nyilvánvaló, hogy például a talajművelésre szolgáló gépekre és berendezésekre ezután is szükség lesz. Az, hogy a hagyományos, szántás, vagy a minimálizációs talajművelési technikák, esetleg a művelés nélküli technikák lesznek-e a meghatározók, azt a fejlődés dönti el, de az már bizonyos, hogy a mi feltételeink között például a no till - szántás nélküli technológia nem igazán megfelelő megoldás, inkább a yeld till – hozamnövelő minimalizációs technológiák fognak előtérbe kerülni.. Az általunk forgalmazott talajművelő gépek termékcsaládjába tartozó ekék, kultivátorok, tárcsák vetőgépek, rotációs boronák stb teljes kínálatából a gazdák kiválaszthatják az igényeiknek megfelelő minimalizációs rendszereket is..

A társaság fő profilja azonban az állattenyésztés és az azt kiszolgáló ágazatok gépellátása. Itt milyen irányzatok érvényesülnek?

- A hosszútávú előrejelzésekből is nyilvánvaló, hogy ebben a régióban a tejtermelés továbbra is egyik meghatározója lesz az ágazati termelésnek. Ennek alapján a termőterület jelentős részén takarmánynövényeket, főleg lucernaféléket fognak termelni. Nos, mi ezeknek a takarmánynövényeknek a betakarításához, kezeléséhez és elraktározásához kínálunk speciális teljes gépsorokat. A kaszálástól kezdve a rendforgatáson át a szedésig, kisebb mennyiség esetén bálákba csomagolva, vagy nagyobb terjedelemben szecskázva és ún. hurkába töltve vagy silógödörbe gyúrva. Minden technológiához megvannak a gépsorok a hozzájuk tartozó kiegészítőkkel, tartósítószerekkel együtt.

Újabban egyre jobban terjednek a különféle takarmánytartósítási technológiák. Az ágazat műszaki színvonalának emelése ezen a téren is számtalan új lehetőséget kínál a gazdálkodóknak.

- Nyilvánvaló, hogy a szakemberek az állatok fejlődése és teljesítőképességének növelése érdekében a lehető legjobb minőségű és összetételű takarmány-keverékek összeállításán fáradoznak. A vizsgálati eredmények tapasztalataira alapozva a gépgyártás is folyamatosan reagál az igényekre. Ilyen például Murska névre keresztelt technológia, amelynek lényege, hogy a mintegy 40 százalékos nedvességtartalmú kukoricát betakarítva, roppantásos technológiával és speciális tartósítószerrel kezelve kiváló minőségű takarmányt lehet készíteni. A növény egyrészt ebben az állapotában tartalmazza a legtöbb tápanyagot, másrészt jelentős energiamegtakarítással is jár, hiszen a kukoricát nem kell szárítani. Ismereteink szerint ezzel a technológiával idén már több mint 60 ezer tonnát takarítottak be. Ez a technológia ugyanúgy alkalmas takar-mánybúza és az árpa betakarítására is.

A takarmánykészítés mellett az állattartás egyéb költségeinek folyamatos optimalizálása is fontos szempont a gazdálkodók szemében. Ezen a téren milyen fejlődés várható?

Miután ezt a takarmányt az állatok elé kell juttani, tehát a hurkából vagy a silógödörből ki kell szedni, kocsira rakni és az etetőbe berakni, itt elsősorban a traktorokra szerelhető homlokrakodók és silókivágók játszanak fontos szerepet. Az általunk forgalmazott svéd ALO Quicke gyár terméke bármilyen típusú traktorra felszerelhetők, a gyártók ugyanis igyekeznek megfelelni annak a megfogalmazott igénynek, amely egyúttal az egyik irányadó trend a piacon, hogy az állattenyésztésben az istállókból ki lehessen szorítani a nagyteljesítményű erőgépeket, hogy az itt alkalmazott gépek, berendezések energiaigénye 70-80 lóerő közötti legyen. Mindez érvényes az az általunk forgalmazott német gyármányú Siloking etetőkocsikra is, s noha a legmasszívabb vertikális etetőkocsikat forgalmazzuk, ezek a berendezések 7 – 24 köbméteres űrtartalommal, állítható szélességüknek köszönhetően még az egykori K-96-os már szabadtartásra átépített istállókban is alkalmazhatók, tehát megkeverik és kijuttatják a takarmányt. Ugyanilyen fontos, hogy az állattartás melléktermékének tar-tott szalmát, illetve a belőle készült trágyát hogyan kezeljük, tároljuk, juttatjuk ki a talajba. A mélyalmozásra szánt szalmának például, ha egy kicsit megbontják a szerkezetét, sokkal jobb lesz a nedvszívó képessége, tehát sokkal több állati ürüléket képes felszívni, ezáltal jobb lesz a minősége. Az általunk forgalmazott francia gyártányú Jeantil almozókocsik legmodernebb változatai már olyan berendezésekkel is el vannak látva, amelyek megbontják a szalma szálszerkezetét, s ezáltal 30 %-kal növelik a nedvszívó képességét.

A trágyafelhasználásban az unióban komoly környezetvédelmi előírások érvényesülnek, az állatok kényelmi követelményeinek biztosításában szintén magasak a követelmények. Fel vagyunk-e készülve a szigorú szabályok betartására?

- Ezen a téren várhatóan komoly változásokra lesz majd szükség. Mind a trágya tárolásában, mind pedig a kijuttatásában, illetve az állatkényelmi szempontok biztosításában. Az unióban például a trágya szállítása már csak zárt rakterű szállítóeszközön történhet. A Jeantil trágyaszórók már megfelelnek ennek a követelménynek, s állítom, a szlovákiai termelők is teljes mértékben elégedettek velük. Az állatkényelmi segédeszközök terén mi a különböző tisztítókefék forgalmazásával bővítjuk a piaci kínálatot, a kínálatunkban levő borjútartásban alkalmazható kifutós bódék szintén az állatok kényelmi igényeinek megfelelően készültek.

A bevezetőben szó volt az ágazat siralmas pénzügyi helyzetéről. A termelők hogyan juthatnak hozzá a beruházások finanszírozásához szükséges pénzforrásokhoz?

- Partnereink az általunk forgalmazott gépek és berendezések vásárlásakor a felkínált finanszírozás mellett ezek jelentős részét a Sapard-program által kínált finaszírozási lehetőségekből szeretnék fedezni. Számtalan sikeres pályázat van már mögöttünk, s az elkövetkező időszakban is számtalan agrárvállalatba jutnak el így a gépek. Természetesen ennek megvannak a rendkívül szigorú feltételei, amelyeket feltétel nélkül teljesíteni kell. Reményeink szerint a Sapard programot követő belépésünk után érvénybe lépő ágazati operációs program is lehetőséget nyújt majd a termelőknek a gépparkjuk folyamatos felújítására szolgáló támogatások igénybevételére, hiszen ez a versenyképességük szempontjából az elkövetkező időszakban is rendkívül fontos lesz. (szl)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?