A folyamatos újratermelésre 60 milliárd kell

A pénzügyek, azok színvonala és minősége a társadalom újratermelési folyamatát, egyúttal a mezőgazdasági ágazatot is tükrözi. A jelenlegi időszakot számtalan változás jellemzi, amelyek az agrárkomplexumot sem kerülték el, beleértve azokat a tevékenységeket, amelyek az ágazat egészét is befolyásolják. Ebben fontos szerepet játszik a pénzügyi politika, amely saját makro- és mikrogazdasági eszközeivel közvetlenül vagy közvetve hat az ágazat és az egész társadalom fejlődésének dinamikájára.

Ehhez a témakörhöz három megjegyzésem van:

1. A mezőgazdaságban az újratermelési folyamat folyamatos finanszírozására éves szinten mintegy 60 milliárd koronát kell biztosítani.

2. Tekintettel az SZK pénzügyi politikájának érvényesítésére és az EU általi finanszírozás szabályaira, ezeket a pénzforrásokat előre (előzetesen) saját, illetve idegen forrásokból kell biztosítani, az EU kifizetések csak a folyamat befejezése után valósulnak meg.

3. A források felosztása saját, illetve idegen pénzforrásokra a vállalkozók szempontjából tárgytalan, a meghatározó a pénzeszközök ára.

KÖLTSÉGVETÉSI KERETEK

A FM költségvetési kiadásai összesen 13 milliárd koronát tesznek ki. A költségvetési limitek mellett az ágazat aktivitásaira a SAPARD-program keretében a VPS költségvetési fejezetben 154 millió korona biztosított. Mivel a tételeket eddig nem merítették ki teljesen, a felhalmozott források 2000, 2001 és 2002-ben 629 millió koronára nőttek ebben a fejezetben az EÚ forrásokkal párhuzamosan. Az FM a 303/1995 Tt. sz. törvény 10.§-ának 11. pontjával összhangban és a pénzügyminisztérium egyetértésével biztosította a ki nem merített források átütemezését néhány 2002-es program utófinanszírozására: a földek termőképességének javítása és védelmének programjára 130 millió Sk értékben; a mezőgazdasági beruházások támogatása 150 millió korona értékben; az IACS költségeire 50,5 millió Sk; LPIS kiépítésére 47,4 millió Sk. Az FM költségvetési tételei a 2003-as esztendőre úgy vannak megtervezve, hogy megteremtsék a lehetőségeket a minisztérium feladatainak végrehajtására az előcsatlakozási folyamatban az új intézmények létrehozása területén, hogy fedezzék az IACS-tervezetet és az egyes nyilvántartásokat, a BSE kivizsgálását és monitorozását, biztosítsák a lakosság védelmét a veszélyes fertőzésekkel szemben, valamint az élelmiszerek ellenőrzési folyamatának javítását.

A költségvetési pénzforrások az agrárkamarában tömörülő vállalkozói szféra számára 9,3 milliárd korona értékben költségvetési támogatás formájában vannak meghatározva. Az agrárkamara számára folyósított támogatásnak közvetlenül a környezetvédelemre, a vidéki lakosság igényeinek figyelembe vételével a vidéki gazdálkodás fejlesztésének támogatására kellene irányulnia, amely a légköri és talajviszonyok miatt versenyképtelen a szabadpiacon, egyúttal a pénzfolyam egész évbeni egyenletes folyósítására is kellene hatnia.

IDEI TÁMOGATÁSPOLITIKA

A 2003-as támogatáspolitika érvényesítése érdekében a mezőgazdaságról szóló 240/1998 Tt. sz. törvény és módosításai alapján hagyták jóvá a mezőgazdasági termelésre kedvezőtlen adottságú területeken végzett gazdálkodás támogatásáról szóló 148/1/2003-100 sz., valamint a mezőgazdasági vállalkozások támogatásáról szóló 148/2/2003-100 sz. határozatot. Mindkét előírás 2003. február 1-jén lépett életbe azzal, hogy ezen időpont előtt benyújtott támogatási kérvényeket szintén e határozatok alapján fogják elbírálni.

A 148/1/2003-100 sz. határozat lehetővé teszi a mezőgazdasági termelésre kedvezőtlen adottságú területeken végzett gazdálkodás támogatását. Itt elsősorban a roszszabb természeti és szociális-gazdasági feltételekkel rendelkező térségekről van szó, ahol e feltételek következtében a mezőgazdasági vállalkozók a versenyképtelen térségekben komoly existenciális gondokkal küszködnek. Az ide folyósított támogatások célja a tájmegőrzés, a mezőgazdasági termelők megtartása ezekben a térségekben, valamint a folyamatosan fenntartható gazdálkodási rendszerek megőrzése és fejlesztése, amelyek figyelembe veszik és betartják a környezetvédelmi szempontokat is. A határozatban ebben az évben először szabták meg a települések kataszterének besorolási kritériumait úgy, ahogyan azt az Európai Unió Közös Mezőgazdasági Politikájának alapelvei megkövetelik. A határozat tehát az ET 1257/199-es rendelete szellemében meghatározza a kedvezőtlen adottságok feltételeit, s a térségeket hegyvidéki területekre és egyéb kedvezőtlen adottságú területekre osztja, egyúttal a megszabott kritériumok alapján a szlovákiai településeket besorolja az adott kedvezőtlen adottságú területekhez. A termőföld ugyanakkor a talaj bonitásának megfelelően úgyszintén besorolást nyert a termőtalajok ára szerint meghatározott csoportokba. Támogatást itt az a vállalkozó igényelhet, akinek a termőföldjét a 1–15 árcsoportba sorolták be (tehát az ára 5 000 Sk/ha-tól 52 800 Sk/ha-ig terjed). Az igénylések elbírálásakor a dotációs eszközök ésszerű kihasználásának követelményét a vállalkozói szubjektumoknál a 2000–2002-es időszakban elért hatékonysági, teljesítőképességi valamint eladósodási mutatók alapján is értékelni fogják. Az igénylések elbírálásakor figyelembe kell majd venni a „Dotációk odaítélésének folyamatában érvényesítendő aktív információáramlás új modelljét” is, amelyet a kormány 2002. április 10-én kelt 361. sz. határozatával hagyott jóvá. Ebben az áll, hogy a támogatást úgy kell folyósítani, hogy minden igénylő, aki teljesíti a támogatás folyósításának meghatározott feltételeit, százalékban kifejezve ugyanolyan nagyságrendű támogatást kapjon.

A mezőgazdasági vállalkozások támogatásáról szóló 148/2/2003-100 sz. határozat az alprogramokkal, illetve a fejlesztési programokkal összhangban a következő 3 részből áll: intenzív mezőgazdasági termelés és élelmiszergyártás; a talajok termővé tétele és védelme; a beruházások támogatása a mezőgazdaságban és az élelmiszergyártásban (lásd táblázatunkat).

Támogatás a hitelkamatok részleges törlesztésére:

– a megszerzett raktári zálogjegy záloglevelére támogatás adható annak a vállalkozónak, aki a zálogkövetelést külön előírások alapján megfizette;

– az 1990. 12. 31-ig kiadott tartós készletekre folyósított hitelekre azon árukra, amelyekre zálogjoggal biztosított árujegyet adtak ki;

– rövid-, közép- és hosszú távú hitelekre a támogatás mértéke legfeljebb a kamatláb 7%-ig terjedhet, úgy, hogy a vállalkozónak legalább 2% kamatot saját magának kell térítenie a működési és beruházási hiteleknél egyaránt.

MŰKÖDÉSI ÉS BERUHÁZÁSI

HITELEK

A mezőgazdasági vállalatok számára a hitelek révén történő finanszírozás, a hitelek ára ellenére ma már nélkülözhetetlenné válik. A vállalatok elsősorban hagyományos banki hitelt vagy kereskedelmi (szállítói) hitelt vehetnek igénybe. Ezek visszatérítendő eszközök, amelyeket kereskedelmi bankok adott fizetési feltételekkel folyósítanak. A hitelek folyósításának egyik feltétele a hitel visszafizetési határideje, futamideje, melynek alapján a bankok rövidlejáratú (1 év), középtávú (2-6 év) és hosszú távú (több mint 6 év) hiteleket folyósítanak.

A rövidlejáratú hiteleket a mezőgazdasági vállalatok számára az időszerű szükségletek fedezésére folyósítják, amely lehetővé teszi számukra a termelés folyamatosságát. Ezek általában az őszi és a tavaszi munkák elvégzésére folyósított, a saját pénzforrások hiányának áthidalására szolgáló hitelek. A közép- és hosszú lejáratú hitelek a tartós szükségletek kielégítésére szolgálnak, s lehetővé teszik a vállalat számára a tervezett műszaki fejlesztés megvalósítását. A bankok kereskedelmi feltételei nemcsak a bankhitelre, hanem annak kihasználására, s ezzel együtt a vállalatok jövőbeni pénztőkéjének kialakítására is hatással vannak.

A banki gyakorlatban a leggyakrabban előforduló garanciák közé tartoznak:

– a hitelkérvényező betéteinek vinkulációja (lekötése) a hitelező bankban vagy más bankban;

– a pénzeszközök betétele a hitelező bankba határidős betét formájában a saját hitel esetleges

törlesztésére;

– váltófedezet;

– értékpapírok, drágakövek és egyéb értékek lekötése, deponálása (lombardhitel);

– a hiteligénylő vagy a kezeseinek ingatlan-nyilvántartásába történő hitelfedezeti bejegyzés (jelzáloghitel).

A garanciák érvényesítésekor a következő alapelveket kell betartani:

– minden garancia jogilag biztosított és megvalósítható kell hogy legyen mégpedig vagy a törvényből kifolyólag (pl. váltó), vagy jogkörrel rendelkező állami szerv (bíróság, közjegyző) végrehajtható határozat által;

– a hitelezett szubjektum (vagy a kezesek) gazdasági minősítése alapján a felajánlott garanciát el lehet fogadni, de érvényesíteni kell a garancia értékének többszörösét és a garancia arányos értékelését;

– a hitelezett szubjektum (vagy a kezesek) gazdasági minősítése alapján szabályozni kell a folyósított hitel kamatlábának mértékét az adott értékhatárok között.

A bank a hitel folyósításakor az ügyféllel szerződést köt:

– az ügyfél ingó vagy ingatlan vagyonához kapcsolódó zálogjog érvényesítéséről ;

– az olyan ingó vagyonhoz kapcsolódó zálogjogról, melyet a bank átvesz;

– az olyan ingó vagyonhoz kapcsolódó zálogjogról, mely az ügyfélnél marad;

– a kamatok, törlesztések és illetékek visszafizetéséről szóló záloglevélről;

– nem az ügyfél, hanem egy másik személy tulajdonába tartozó ingatlanhoz kapcsolódó zálogjog érvényesítéséről.

A GARANCIABANK GARANCIÁI

A Szlovák Garancia és Fejlesztési Bank által kínált garanciák

A mezőgazdasági vállalatok a hitelek felvételekor saját garanciáik mellett igénybe vehetik a Szlovák Garancia és Fejlesztési Bank (SZRB) által kínált garanciákat. A SZRB által nyújtott garanciaszolgáltatások lehetővé teszik a kockázat három szubjektumra való megosztását, mégpedig a hitelező bank, a SZRB és a vállalkozó között. A FM 1992-ben pénzügyi tőkét vitt a SZRB-be a mezőgazdasági vállalkozások (a kis- és középvállalkozók aránya 95%) számára a hitelforrások megszerzéséhez a SZRB kezességi programjai révén. A bank garanciát nyújt azokra a hitelekre, melyek fedezéséhez a vállalkozók nem rendelkeznek kellő fedezettel. A garancia folyósításának alapvető feltétele a megfelelő vállalkozói tervezet. A SZRB a mezőgazdasági vállalkozások támogatásában a következő programokat kínálja:

a) Az idényjellegű mezőgazdasági munkák biztosítására szolgáló támogatási program banki garanciák nyújtásával;

b) kis- és középvállalkozói mezőgazdasági szubjektumok támogatására szolgáló támogatási program banki garanciák és vissza nem térítendő pénzügyi támogatások folyósításával;

c) kis- és középvállalkozói mezőgazdasági szubjektumok támogatására szolgáló támogatási program ún. Stand-by Letter of Credit (SLC-hitellevél) kiállításával a vegyszerek és műtrágyák vásárlására kötött hitelszerződések teljesítésének biztosítására;

d) az agrárvállalkozások támogatására szolgáló program banki garanciák folyósításával a váltóüzletekre.

A FM pénzforrásainak felhasználása 2002-ben a Szlovák Garancia és Fejlesztési Bank által

2002-ben a következő források álltak rendelkezésre:

megmaradt források 2002. jan. 1-jén 293 731 ezer Sk

2002-ben felszabadított eszközök

174 534 ezer Sk

2002-ben kezelésbe kiutalt eszközök 620 000 ezer Sk

2002-ben garanciákra felhasználva:

1. Kis- és középvállalkozói mezőgazdasági szubjektumok támogatására szolgáló támogatási program keretében banki garanciák és egyszeri pénzügyi eszközök folyósítása 459 713 ezer Sk értékben.

2. Az idényjellegű mezőgazdasági munkák biztosítására szolgáló támogatási program banki garanciák nyújtásával

39 019 ezer Sk értékben.

3. Kis- és középvállalkozói mezőgazdasági szubjektumok támogatására szolgáló támogatási program SLC-hitellevél kiállításával a vegyszerek és műtrágyák vásárlására kötött hitelszerződések teljesítésének biztosítására

10 443 ezer Sk.

4. Az 553/2001 Tt. sz. törvény értelmében átvett garanciák, az Állami Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Támogatási Alap felszámolásával kapcsolatban

13 778 ezer Sk.

5. A 91 sz. hozzájárulási alap

111 015 ezer Sk.

6. Az ingatlan és a vele kapcsolatos ingó vagyon vásárlására szolgáló támogatási program csődeljárás alatt álló szubjektumtól a csődbiztos, végrehajtó illetve felszámoló által a hitelekre folyósított banki garanciákkal. 2002-ben a vállalkozók e program iránt nem mutattak érdeklődést.

7. Új mezőgazdasági és élelmiszeripari gépek és technológiák vásárlására szolgáló támogatási program banki garanciák folyósításával a hitelekre. 2002-ben ez iránt e a program iránt sem volt érdeklődés.

Közvetlen hitelek folyósítására használt források 2002-ben

1. Közvetlen hitelek folyósítása a mezőgazdasági és élelmiszeripari beruházások támogatására új mezőgazdasági gépek és technológiák vásárlására 23 013 ezer Sk;

2. Közvetlen hitelek folyósítása a mezőgazdasági beruházások támogatására az ingatlan és a vele kapcsolatos ingó vagyon vásárlására csődeljárás alatt álló szubjektumtól a csődbiztos, végrehajtó illetve felszámoló által

45 359 ezer Sk értékben.

Az összes felhasznált pénzforrás 2002-ben: 702 340 ezer Sk

Ebből vissza nem térítendő pénzeszközök: 111 015 ezer Sk

Fennmaradó szabad eszközök 2003. 1. 1-jén: 385 925 ezer Sk

ELLENŐRZŐ MECHANIZMUSOK

1. A belső audit elsősorban a megelőző ellenőrzésre irányul. A vállalkozó által beadott igénylés öszszes elemének ellenőrzését jelenti, amit a 240/1998 Tt. sz. törvény és módosításai, valamint az adott évben a támogatások folyósítását szabályozó határozatok követelnek meg. Az ellenőrzés során fizikai ellenőrzésről is szó van, melyet a belső ellenőrzés munkatársai szúrópróbaszerűen közvetlenül a kérvényező vállalatában végeznek el, s így is ellenőrzik a dotáció folyósításának jogosságát az adott esztendőben. Ha a költségvetési támogatás jogtalan felhasználását tapasztalják, a vállalkozó ezt köteles visszatéríteni arra a számlára, ahonnét kapta.

2. Az SZK FM ellenőrzési osztálya azon fizikai és jogi személyek ellenőrzését végzi, akik az érvényes előírások alapján folyósított állami dotációkat vették igénybe. Egyúttal biztosítja az együttműködést a külső ellenőrzést végző csoportokkal is (pénzügyőrök, adóhivatalok, számvevőszék, a kormányhivatal ellenőrzési osztálya, rendőrség).

3. Külső ellenőrzés.

A szerző az SZK FM mezőgazdasági politika és költségvetési szekciójának vezérigazgatója

(Elhangzott az EU-csatlakozás előtti realitásokról és a csatlakozás utáni víziókról, valamint a szlovákiai agrárium jelenlegi helyzetéről szóló szakmai szemináriumon)

Mezőgazdaság és élelmiszergyártás (052-es program)

Adatok millió koronában

052-es program Valóság 2002-ben FM javaslat 2003-ra Különbözet %-ban

05201-es alprogram kedvezőtlen adottságú területek 3189 3260 71 102,2

05202-es alprogram a mezőgazdaság támogatása 3220 4320 1100 134,1

05203-as alprogram a talaj termővé tétele és védelme 503 542 39 107,7

05204-es alprogram a beruházások támogatása 1693 570 -1123 33,7

Összesen 8606 8692 86 101,0

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?