Zűrzavar az új földtörvény körül

A legenda szerint Sir Walter Raleigh (1552–1618) egy alkalommal kabátját terítette földre, hogy Erzsébet királynő arra lépve az esőben össze ne sározza cipőjét.

Egyes vélemények szerint hasonló szolgálat volt az MKP részéről a 180/1995. számú földtörvény módosításaként született 503/2003. sz. törvénytervezet tavaly őszi benyújtása is. A jogszabály két alapvető kérdéskörrel foglalkozik: az elkobzott földek restitúciójával, valamint a mind ez ideig magánkézben lévő, úgynevezett nevesítetlen földek államosításával.

Az ilyen birtokok kategóriájába azok a földterületek tartoznak, melyeket a beneši időszakban különböző okok miatt nem sikerült elkobozni, s a kommunista diktatúra évei alatt sem sajátították ki őket jogerősen. Az ilyen földterületek tulajdonviszonya – noha az 1965-ben bevezetett tulajdonilap-rendszer nem tudta beazonosítani tulajdonosuk lakhelyét, illetve személyi számát – a mai napig folyamatos, megszakítatlan. A törvény azonban úgy rendelkezik, hogy azok a parcellák, amelyek tulajdonosa jövő szeptemberig egy új tulajdoni lap kiállításával nem erősíti meg tulajdonjogát, az államra, majd az illetékes önkormányzatra szállnak. Vagyis a könyörtelen államosítás sorsára jutnak. Kérdés marad azonban, hogy az MKP részéről tudatosság, vagy inkább tudatlanság áll az 1995-ben fogant mečiari alapgondolat új köntösbe való bujtatása mögött.

„Mindent megteszünk annak érdekében, hogy az ismeretlen (sic!) tulajdonosú földterületek községi tulajdonba kerüljenek a földtulajdon kérdésének törvényes rendezésére biztosított határidő lejárta után (2006-ig).” (az MKP programjából)

A gazdaságpolitikai testület ártatlanul hangzó, szlogenszerűen ismételgetett mezőgazdasági programpontja („községi tulajdon”) óvatos becslések szerint is mintegy 600 milliárd koronától szabadítja meg a földtulajdonosokat. (Viszonyítási alapul a Kia zsolnai autógyára esetében felajánlott 100 koronás négyzetméterenkénti árat vettük.) Tavaly decemberi adatok szerint Szlovákia területén csaknem 600 ezer hektár nevesítetlen föld található, a tulajdonosok száma pedig akár a több százezret is elérheti.

De hasonló sikereket könyvelhetnek el az új földtörvény alkotói a restitúció terén is. A jogszabály többször és erőteljesen hangsúlyozott eleme, hogy 1948 előtt történt jogsértések orvoslását is lehetővé teszi. Az eddigi tapasztalatok viszont azt mutatják, ez nem így van. A törvény szövege ugyanis vagylagos: így is és úgy is értelmezhető. Tisztázásképpen érdemes lenne megtudni, hogy a január óta elindított restitúciós eljárások közül vajon hány végződött sikerrel.

Hogy rövidre fogjuk: az új földtörvény körül teljes a zűrzavar. Annak pedig, hogy a felmerülő problémákkal kapcsolatban miért nem folyik intenzív és nyilvános eszmecsere, csupán egyetlen oka lehet. Ludwig Wittgenstein osztrák filozófus híres tételével szólva: „Amiről nem lehet beszélni, arról hallgatni kell.”

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?