Volt titkos alku a túszejtők és az olaszok közt

Az olasz vöröskereszt távozó vezetője elismerte, hogy a szervezet ellenszolgáltatást nyújtott tavaly iraki terroristáknak két elrabolt olasz segélymunkás szabadon engedése fejében.

Az olasz vöröskereszt távozó vezetője elismerte, hogy a szervezet ellenszolgáltatást nyújtott tavaly iraki terroristáknak két elrabolt olasz segélymunkás szabadon engedése fejében. Az olaszok tárgyaltak a terroristákkal Simona Pari és Simona Torretta szabadon bocsátásáról, s ezt eltitkolták az amerikai megszálló hatóságok előtt – mondta Maurizio Scelli, az olasz vöröskereszt leköszönő vezetője. Simona Parit és Simona Torrettát 2004. szeptember 7-én rabolták el az olasz emberbaráti szervezet bagdadi irodájából, majd több ultimátumban az Irakban állomásozó olasz alakulatok kivonását követelték.

„Az az ember, aki közvetített köztünk, közölte azt a feltételt, hogy meg kell mentenünk négy, harcban megsérült terrorista életét. Mind a négy személyt körözték az Irakban működő amerikai hatóságok. Elrejtettük a négy körözött személyt, s orvosaink megműtötték őket. Négy leukémiás gyereket is kezeltünk az alku keretében, mind a négy az iraki ellenállásban részt vevő fegyveresek gyermeke” – tette hozzá.

Mindez súlyos politikai nehézséget okozhat Silvio Berlusconi olasz kormányfőnek. Az olasz miniszterelnök akkoriban határozottan cáfolta, hogy az olaszok váltságdíjat fizettek a két olasz segélymunkásért, akiket háromhetes fogság után bocsátottak szabadon. Tehát ha váltságdíjat nem is, „ellenszolgáltatást” nyújtottak, sőt – mint a vöröskeresztes vezető állította – Berlusconi jobb keze, Giovanni Letta államtitkár hozott olyan döntést, hogy az amerikaiakat nem szabad beavatni a terroristákkal kötött alkuba.

A Berlusconi-kormány ezután közleményben szögezte le, hogy Róma igenis összehangolta a két nő kiszabadítása érdekében tett lépéseit az amerikaiakkal, minden részletről tájékoztatta őket. Az olasz vöröskereszt önállóan járt el saját szabadítási kísérletében, a vöröskereszt nem áll az olasz hatóságok ellenőrzése alatt – tartalmazza a kormány közleménye.

Külön érdekessége a dolognak, hogy részt vett a szabadító akcióban az a Nicola Calipari olasz titkosszolgálati tiszt is, aki később, ez év márciusában egy másik olasz túsz, Giuliana Sgrena újságírónő kiszabadulásakor talányos körülmények között vesztette életét. Egy amerikai ellenőrzőpontnál lőtték le, miközben a bagdadi repülőtér felé tartott egy gépkocsin a frissen kiszabadult újságírónővel. A Pentagon az eset kivizsgálása után azt mondta, az amerikai katonákat nem terheli felelősség. Az olaszok nem tájékoztatták őket arról, hogy a bagdadi repülőtérre viszik a kiszabadult újságírónőt, nagy sebességgel közeledtek az ellenőrzőpont felé, és figyelmen kívül hagyták a figyelmeztető lövéseket. Az olasz vizsgálat szerint előre tájékoztatták az amerikaiakat, az autó lassan hajtott, és az amerikaiak minden figyelmeztetés nélkül nyitottak tüzet a járműre.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?