Václav Havel, a veterán államfő

Václav Havel Európában minden bizonnyal a veterán államfők közé tartozik. Bár néhány egykori sorstársának megbízatási időszakát már semmiképpen nem fogja túlszárnyalni Csehszlovákia, majd Csehország legmagasabb tisztségében eltöltött majdnem 13 évével, jelenleg vitathatatlanul öreg kontinensünk legrégebben szolgáló köztársasági elnöke.

Államfői napjai azonban már megszámláltattak. Második cseh elnöki megbízatása február 2-án lejár, s a hatályos alkotmány szerint harmadszor már nem választható újra.

Európában a 2. világháború óta eltelt több mint fél évszázad alatt egyébként csak kilenc demokratikusan megválasztott köztársasági elnök volt hosszabb ideig országa élén, mint Havel. A rekordot – 26 évvel – a finn Urho Kekkonen tartja, aki 1956 és 1982 között volt országa és Európa egyik legelismertebb vezetője. Kétszer hétéves mandátuma volt Európa egy további meghatározó egyéniségének, Francoise Mitterrand francia államfőnek is.

A kelet-európai volt szocialista blokkban Todor Zsivkov a rekorder, aki legmagasabb párt- és állami vezetőként 1956-tól egészen 1989-ig, a kommunista rendszer bukásáig irányította Bulgáriát. Nagy barátja, a szomszédos Románia vezetője, a magát előszeretettel Kárpátok Géniuszának minősíttető Nicolae Ceausescu 1965-től 1989 decembe-réig vezette országát. Ceausescu egyébként az európai államfők között az egyetlen, akit pályafutása végén kivégeztek. A „conducatort” a felkelők 1989 karácsonyának estéjén lőtték agyon felségével, Elenával együtt a Bukaresttől mintegy 50 kilométerre nyugatra levő Tirgoviste város egyik laktanyájának udvarán. Szemtanúk szerint a kivégzőosztag tagjai meg sem várták a tűzparancsot, s amikor a diktátor házaspárt a falhoz állították, azonnal szitává lőtték őket. Külön fejezetet érdemelne a jugoszláv Joszip Broz Tito, aki a 2. világháború idején a jugoszláv partizánok mozgalmának élén állt, majd 1945-ben kormányfő lett, mígnem 1952-ben államfővé, 1974-ben pedig életfogytiglani államfővé választották. Szükséges megjegyezni azonban, hogy a világban – Európában is – több olyan császár és király is van, aki már évtizedek óta áll országa élén. Például Nagy-Britanniában Erzsébet királynő már szintén több mint fél évszázada ül a trónon. Európa legrégibb uralkodója azonban nem Erzsébet, hanem a monacói III. Rainier herceg, aki 1949 óta áll a parányi hercegség élén. A két „tisztség” közti nagy különbség az, hogy a császárokat és a királyokat négy-öt évente nem vetik alá a választási megméretésnek, míg az államelnököket a demokratikus rendszerekben igen.

A rendszerváltáskor hatalomra került kelet- és közép-európai államfők közül – miután 2000 augusztusában Göncz Árpádnak lejárt a mandátuma – ma már csak Havel van töretlenül tisztségben. Ion Iliescu román államfőt ugyan még 1990-ben választottak meg államfőnek, de őt 1996-ban négy évre Emil Constan-tinescu váltotta fel az ország élén, s csak 2000-ben tért vissza az elnöki palotába újabb négy évre. Egykori kollégáik – például a lengyel Szolidaritás szakszervezeti mozgalom híres vezetője, Lech Walesa vagy a bolgár Zselju Zselev ismert szocialista ellenzéki író – már évek óta nincsenek államhatalmi pozíciókban. A teljesség kedvéért azt is meg kell jegyezni, hogy a közép-ázsiai szovjet utódállamokban viszont többnyire manapság is azok vannak hatalmon, akik a kilencvenes évek elején, a Szovjetunió szétesésekor ragadták magukhoz a hatalmat.

A prágai Hradzsinban 1918 októbere, tehát a csehszlovák állam megalakulása óta Havel volt a kilencedik csehszlovák, illetve a szövetségi állam megszűnése után (1993-tól) az első cseh köztársasági elnök. Elődei közül a csehszlovák állam alapítójaként tisztelt Tomás Garrique Masaryk volt hivatalban a leghoszszabb ideig, 17 évig és egy hónapig. Őt a kommunista Gustáv Husák követi, aki 14 és fél éven át volt a Hradzsin ura. Husák volt egyébként az összes csehszlovák köztársasági elnök közül az egyedüli, aki nem cseh, hanem szlovák nemzetiségű volt. Egyébként ez a tény is jól mutatja, hogy a csehszlovák állam mennyire volt a két nemzet és a nemzeti kisebbségek „közös hazája”. Az eddigi kilenc köztársasági elnök húsz elnökválasztás eredménye.

Érdemes még megjegyezni, hogy nálunk mindig is a parlament választotta az ország első emberét és sohasem közvetlenül a választópolgárok. Erre csak legutóbb Szlovákiában került sor, Csehországban pedig tervezik, hogy bevezetnék. Havel utódját holnap a cseh parlament két háza próbálja megválasztani együttes ülésén. Ha a kísérlet nem járna sikerrel – ennek egyébként elég nagy a valószínűsége –, kerülhet ismét szóba az érvényben levő alkotmányos szabályozás megváltoztatása, s a közvetlen elnökválasztás esetleges bevezetése. Ha erre sor kerülne, akkor Csehország minden bizonnyal legalább néhány hónapra államfő nélkül maradna. Mindezek azonban a jelen pillanatban csak találgatások. Meg kell várni az első fordulót, a voksolás eredményét. És hogy kik indulnak? A szociáldemokrata Jaroslav Bureš, a konzervatív Petr Pithart (ő a legesélyesebb), a polgári Václav Klaus és a kommunista Miroslav Kříženecký.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?