A Panama-csatornát felügyelő hatóság vezetője a hét végén kijelentette, hogy a csatorna működése továbbra is panamai fennhatóság alatt áll, és minden kereskedő országgal nyitottak az együttműködésre.
Panama: a csatorna továbbra is panamai fennhatóság alatt áll
Ricaurte Vásquez az AP amerikai hírügynökségnek helyi idő szerint pénteken adott interjújában kifejtette, hogy a csatorna semlegességéről szóló szerződés miatt nem lehetséges, hogy az amerikai zászló alatt közlekedő hajók különleges bánásmódban részesüljenek. Megemlítette viszont, hogy a szerződés kivételt tesz az amerikai hadihajókkal, amelyek így valóban gyorsított áthaladásban részesülnek.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök nemrégiben felvetette, hogy amennyiben a Panama-csatorna hatósága nem csökkenti az amerikai hajók tarifáját, az Egyesült Államok akár katonai nyomásgyakorlással is visszaszerezheti az ellenőrzést a vízi út felett. Trump a Csendes- és az Atlanti-óceánt összekötő csatornát országa számára létfontosságúnak, az áthaladási díjat pedig nevetségesnek nevezte.
A csatorna használatáért fizetendő díjakkal kapcsolatban Vásquez elmondta, hogy most lett vége egy korábban tervezett emeléssorozatnak. A további emeléseket az év első felében fogják megtárgyalni, hogy ügyfeleiknek legyen idejük a tengeri szállítás biztonságos megtervezésére. „A díjakban nincs semmiféle megkülönböztetés. (...) Az árakra vonatkozó szabályok egységesek és egyértelműen meghatározottak a csatornán áthaladók számára” – emelte ki.
Vásquez tagadta Donald Trump azon állításait, amelyek szerint Kína irányítaná a csatorna működését, és hangsúlyozta: „káoszhoz” vezetne, ha a csatorna működésre vonatkozó szabályok alól bárki is kivételt képezne. Elmondása szerint a csatorna két végén található kikötőkben működő kínai vállalatok egy hongkongi konzorcium tagjai, amely 1997-ben nyerte meg a pályázati eljárást. A csatorna mentén amerikai és tajvani cégek is üzemeltetnek kikötőket – tette hozzá.
José Raúl Mulino panamai elnök korábban szintén kijelentette, hogy a csatorna panamai irányítás alatt marad.
A Panama-csatornán áthaladó tengeri forgalom mintegy hetven százaléka az Egyesült Államok kikötőiből indul, illetve oda érkezik. Az Egyesült Államok geopolitikai okokból több mint száz évig őrködött a csatorna állandó semlegessége fölött, de erről a panamai állam immáron egyedül gondoskodik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.