Utolsóból éltanuló?

Tegnap elég rossz bizonyítványt kaptunk az Európai Uniótól.
Az értékelésből kiderült, hogy az uniós alapok merítése terén bizony sereghajtónak bizonyultunk. Sebaj, a kormány – ugyancsak tegnap – úgy döntött, hogy ha erőltetett menetben is, de bevezetjük az eurót.

Tegnap elég rossz bizonyítványt kaptunk az Európai Uniótól.

Az értékelésből kiderült, hogy az uniós alapok merítése terén bizony sereghajtónak bizonyultunk. Sebaj, a kormány – ugyancsak tegnap – úgy döntött, hogy ha erőltetett menetben is, de bevezetjük az eurót.

Való igaz, kellemes érzés volna egy tényleg értékálló, a világon elismert konvertibilis fizetőeszközt a pénztárcánkban tudni, amellyel utazásaink során szinte mindenütt akadálymentesen fizethetnénk földrészünkön. Azonban ha a viszonylag egyszerűbbnek tűnő, gyakorlatilag az adakozással felérő európai uniós alapok lehetőségeit sem tudjuk igazán felhasználni, akkor hogyan akarunk megfelelni a közös pénz bevezetéséhez elengedhetetlen, számunkra hallatlanul szigorú gazdasági és pénzügyi követelményeknek?

Márpedig a követelmények, melyeket a szaknyelvben maastrichti kritériumoknak neveznek, valóban kemények. Egyebek között olyan alacsony szintre kell leszorítanunk az éves inflációt, a költségvetési és államháztartási hiányt, amilyenre eddig még sohasem sikerült, ráadásul e produkciót nemcsak egyszer kell véghezvinnünk, hanem többször is meg kell ismételnünk.

Mindez csupán akkor lehetséges, ha újabb és újabb megszorító intézkedéseket vezetnek be, s ha a végsőkig lefaragják a kiadásokat. Ivan Mikloš pénzügyminiszter szerint a részleteket jövőre ismerjük meg. Arról viszont nincs hír, hogy a kormánydöntés meghozatalakor vajon számoltak-e az újabb kurtítások, hangulatrontó intézkedések társadalmi kihatásaival.

Természetesen esetünkben az fel sem merülhet, amivel Jacques Chirac francia köztársasági elnök próbálkozott, aki a minap felvetette: Franciaországgal szemben átmenetileg enyhítsenek az erős euró védelmében elfogadott növekedési és stabilitási megállapodáson. Ebből is kitűnik, még a nagy Franciaország, sőt Németország sem tudja folyamatosan teljesíteni a maastrichti feltételrendszert, ennek dacára mi rohamtempóban mégis megpróbálkozunk vele.

Szép dolog az önbizalom, ám félő, hogy a siker érdekében olyan árat fizetünk az euróért, hogy mire 2008-ban vagy 2009-ben célba érünk, teljesen elmegy a kedvünk a fantáziátlan külsejű, ám annál erősebb közös pénztől.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?