Utálni Orbán Viktort

<p>A magyar választó kevésbé gondolja a Fideszről, mint az ellenzékéről, hogy morálisan nulla.</p>

Úgy egy évvel ezelőtt mondta egy kedves budapesti barátom a választási esélyeket latolgatva: az a te bajod, hogy nem utálod Orbánt eléggé. Próbáltam elmagyarázni, hogy kritikusnak lenni egy elemző részéről nem jelent sem utálatot, sem szimpátiát. Hosszabb távon pedig nem lehet eredményes kampányt sem építeni kizárólag negatív érzelmekre, amit a baloldali összeborulás esete a hétvégi magyarországi választásokkal mélyrehatóan jelzett.

A választást nem a Fidesz nyerte meg, hanem az ellenzék vesztette el – a baloldaltól a szélsőjobbig. Ez utóbbi miatt ez a hír egyáltalán nem olyan rossz Magyarországnak, illetve Magyarországtól. Ismét bebizonyosodott, hogy a Fidesz az egyetlen profi politikai struktúra Magyarországon. Nem bízta el magát, mint a Smer és Robert Fico nálunk. Megtett mindent – tetszik-e, kóser-e vagy sem – az állami eszközök pofátlan felhasználásától a választási rendszer megváltoztatásáig. De ami a legfontosabb: az anyaországi választó kevésbé gondolja a Fideszről, mint az ellenzékéről, hogy morálisan nulla. Éppen ezért a kormánypárttal szemben inkább elnéző, ha éppen kibukik egy mutyi.

A magyar polgárok többségének megfelel a Fidesz. Lehet a magyar választókról rosszat gondolni, de nem érdemes: a törpepártok eredménye elenyésző, és még az LMP is becsúszott a parlamentbe, hogy valamiféle ellenzék azért legyen. Viszont ha magyar állampolgárságom lenne, én bizony nem szavaztam volna vasárnap. A Fideszre akkor voksoltam volna, ha nemcsak magyar (exkluzív), hanem Magyarország (inkluzív) érdekekeit szem előtt tartva kormányoz. Ha figyelembe vette volna, hogy vannak kisebbségi – a szó nem etnikai értelmében véve – érdekek, és ezek figyelembe vétele bizony az egyik fontos európai érték, amely mellett a Fidesz szónokai oly gyakran tették le a voksot nemzetközi fórumokon, a határon túli magyarok ügyeiben. Ahhoz azonban, hogy a Fidesz magához térjen, szükség lenne a magyar társadalom erősebb ellenőrzőszerepére. Ezt a szerepét a magyar ellenzéki struktúrák elsősorban azért nem tudták hitelesen betölteni, mert Orbán utálatával, illetve saját magukkal voltak elfoglalva.

A hétvégi reakciókat látva a magyar ellenzék immáron mentálisan kivonult a mainstream politikából. A Fidesz legnagyobb örömére. Az, aki kisebbként – pláne európaiként tetszelegve – játszik kirekesztősdit, az csak a nagyobb kirekesztő politikáját erősíti meg. A Fidesz pedig, bár hatszázezerrel kevesebb szavazatot kapott, mint négy éve, nemigen fog változtatni a győztes taktikán, illetve csapaton. Az anyaországi politikában újabb négy nehéz esztendő következik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?