Állítólag szombaton egy meg nem nevezett észak-európai országban megszületett a második klónozott ember. A ráéliánus szekta „leányvállalatának” tekinthető Clonaid cég vezetője, Brigitte Boisselier, aki bejelentette a hírt, azt is elmondta, egy holland leszbikus pár kislányáról van szó. Bár bizonyíték híján a világban egyre nő a kételkedés, a felháborodás is mind nagyobb a zavaros hátterű „klónvállalkozók” tevékenysége miatt.
Újabb klónbaba vagy csalás?
Sikerüket eközben ugyanúgy cáfolja az amerikai tudósvilág, az első klónozott állatot, a Dolly bárány létrehozó skót intézet vezetője, mint nagy konkurensük, a hasonlóképpen botrányhősként is elhíresült olasz embriológus, a saját első klónbabáját e hónapra ígérő Severino Antinori. – A klónbaba ugyanakkor – ha tényleg él – azonos jogú, mint a többi ember – nyilatkozta a Népszabadságnak Sándor Judit bioetikus szakértő.
A klónozás körül fellángolt vita következtében a világon a legjobban felszerelt amerikai kutatóintézetek attól tartanak, hosszú időre ellehetetlenül a klónozással kapcsolatos tudományos munka. A ráéliánus szekta bombasztikus bejelentései nyomán a konzervatív honatyák máris a teljes tilalmat szorgalmazó törvényhozási javaslatokkal bombázzák a Capitoliumot. Ha sikerül keresztülvinni akaratukat, világszerte ellehetetlenülhet a klónozott őssejteken alapuló gyógymódok kutatása.
Az igazi tudomány érdekeit ért káron, sajnos, már az sem fog enyhíteni, ha kiderül, amit egyre több szakértő gyanít, hogy a szekta valójában hazudik, és az anyagi haszon reményében egyszerű médiatrükkhöz folyamodott. Miután a második klónozott babáról sem álltak elő semmilyen bizonyítékkal, erősödik az a szkepszis, amely az igazi kutatókat a december 27-i bejelentéstől kezdve jellemezte. Alta Charo, a Wisconsini Egyetem bioetika-professzora szerint a ráéliánusok a bolondját járatják a világgal. Ugyanígy vélekedtek a Dolly-kísérlettel világhírűvé vált skóciai Roslin Intézet kutatói is. Az első klónozott bárányt létrehozó intézet ügyvezető igazgatója, Harry Griffin azt mondta, nincs oka bármi mást feltételezni, mint hogy egyszerű figyelemfelkeltés folyik. Brigitte Boisselier azt állítja, hogy a bizonyítékok csak késnek, de hamarosan meglesznek. Az első, amerikai pár egyelőre azért nem engedi a DNS-minta-vételt, mert Floridában egy túlbuzgó ügyvéd máris bírósághoz fordult, és el akarja vetetni tőlük az állítólag klónozással fogant Eve-et. A ráéliánusokról az elmúlt napokban az amerikai lapok azt is megírták, hogy a szektát alapvetően vezetőinek anyagi jóléte és szexuális kicsapongásai kedvéért hozták létre. A „híveknek” meg kell engedniük minden szexuális közeledést, a szekta elöljárói kifejezetten bátorítják az orgiákat. A „vallás” saját honlapja szerint 55 ezer tagjuk van – ám az amerikai szakértők ennek legfeljebb a tizedét valószínűsítik. (Csodák csodájára a hívek között jóval több a férfi, mint a nő.)
A szekta szavahihetőségét tovább csökkenti, hogy a klónozás tudományos bizonyítására felkért, állítólag független újságíróról kiderült: hónapok óta házalt a sztorival. A korábban komoly tudósnak és tévés szakújságírónak tartott Michael Guillen egyebek között a CNN, az ABC, az NBC, a CBS, az HBO és a Fox tévétársaságoknak ajánlotta fel az exkluzív jogokat. Egy „valóságshow-ban” feldolgozva, saját szerkesztésben és gyártásban akarta eladni a történetet – több mint 100 ezer dollárért. Hasonló ajánlattal kereste meg a sztorival most előálló New York Timest is, ám mindenütt visszautasították.
Maga a szekta feje, a francia Claude Vorilhon nyilvános szereplések során „Őszentsége Ráélnek” szólíttatja magát, s arról értekezik, hogy 25 ezer évvel ezelőtt egy másik bolygóról érkezett földönkívüliek hozták létre az emberi fajt. Neki mint a világszerte állítólag 55 ezer hívet számláló Ráél-mozgalom fejének pedig azt a feladatot adták a hetvenes évek elején létrejött „harmadik típusú találkozás” során, hogy elvégezze az emberiség „legjelentősebb fejlődési szakaszát” hozó szaporodási klónozást.
A mindig bő fehér ruhát viselő, haját varkocsba kötő Vorilhon eddigi pályafutása is meglehetősen ellentmondásos. A szektaalapító a második világháború után, házasságon kívüli kapcsolatból született, s nagynénje nevelte fel. A labilis idegzetű, az igazi és a pótmama között vergődő ifjú először a szórakoztatóiparban próbált szerencsét. Vorilhon a hatvanas évek végén – Claude Celler néven Méz és fahéj címmel – még lemezt is megjelentetett. A sportújságírás és a versenyautózás világában tett kitérő után 1974-ben alapította meg a ráéliánus mozgalmat. – Kezdetben nem hitt az egészben, de később, különösen az ideg-összeroppanása nyomán a földönkívüli kapcsolat és az új személyiség teljesen a hatalmába kerítette – nyilatkozta a Journal du Dimanche-nak Claude Vorilhonról egykori felesége, Christine asszony.
A Ráél-szekta mindenekelőtt jól működő üzleti vállalkozás: a tagok éves jövedelmük 3-7 százalékát kötelesek átutalni a mozgalomnak, további egy-két százalékot pedig a Ráél, azaz Vorilhon személyes kiadásait fedező számlára. Az emberi klónozás Dolly bárány 1997-es születése után bukkant fel a székhelyét Franciaországból Svájcba, majd Kanadába áttevő szekta programjában: a Brigitte Boisselier által irányított Clonaid leányvállalat 200 ezer dollárért, illetve euróért vállalkozik arra, hogy meddő vagy gyermeküket tragikus körülmények között elvesztő (házas)párokat utódokhoz juttasson.
A francia sajtóban a Ráél és az emberi klónozás körül zajló vitában sokan arra is rámutatnak, hogy a nyugati társadalmakban bekövetkezett változások nyomán létezik egyfajta kereslet a klónbébik iránt. Leszbikus párok mellett egyre több az olyan egyedülálló nő, aki a férfi szerepvállalása, vagyis a klasszikus nemi aktus nélkül szeretne gyermeket szülni.
A klónozás kérdéskörében hamarosan második könyvét publikáló Bertrand Jordan molekuláris biológus szerint a kérdés nem úgy merül fel, hogy lehet-e vagy sem embert klónozni. – Ha Ráéléknek nem sikerül, előbb-utóbb valaki „átlépi a Rubikont” – vélte a marseille-i kutató, aki úgy gondolja, hogy az első klónbébiként beharangozott Eve egészségi állapota komoly aggodalomra ad okot. Az állatkísérletek során a klónozott utódok jelentős része különböző testi rendellenességeket mutatott, s nincs rá semmi biztosíték, hogy e zavarok – tetőzve szellemi fogyatékossággal – elkerülik az embert. Jordan jelenleg a legnagyobb veszélynek a genetikai manipulációt tartja. Az elkövetkező évtizedekben egyes szülők közt egyre nagyobb lesz a kísértés, hogy az átlagosnál szebb, erősebb és intelligensebb gyermekeket hozzanak világra, s ennek érdekében készek arra, hogy génekkel javítsák utódaik DNS-állományát.
Az elmúlt napok klónozási bejelentései a szaporodási célú klónozás jogi tiltásának komoly kudarcát jelzik – mondta a Népszabadságnak Sándor Judit jogász, a Közép-Európai Egyetem tanára. Úgy tűnik, hogy az önreprodukció a jogi tilalmak ellenére mégis vonzó lehetőség azok számára, akik a lombikbébi-eljárásokból valamilyen okból kiszorultak. Persze azt most sem tudni, hogy a világszenzációt kiváltó hírek esetleg nem azt célozzák-e, hogy a konkurens olasz embriológus-botrányhős, Severino Antinori által januárra beígért klónbébi hírét elhomályosítsák.
A jelenlegi helyzetben a klóncsecsemőket ugyanolyan jogvédelem illeti meg, mint más, in vitro eljárásból származó sok százezer gyermeket. A neves bioetikus kiemelte, hogy ezek a gyermekek nem szenvedhetnek el diszkriminációt születésük körülményei miatt. Az a tény, hogy a gyermekeket nem mutatták be a világsajtó előtt, nem ítélhető el, sőt a kiskorú védelme szempontjából indokolt. A későbbiekben azonban e gyermekeknek joguk van származásuk körülményeit megismerni a gyermek jogairól szóló, New York-i egyezmény értelmében. – Ha létezik már klónbébi, akkor őt egyenjogú embertársunknak kell tekintenünk, az eljárás büntetőjogi megítélésétől függetlenül – folytatta Sándor Judit. A gyermek státusától elkülönítve ugyan, de vizsgálni kell a klónozási eljárás büntethetőségét is. A világ nagy részén ugyanis a reprodukciós célú klónozást tiltják a törvények, és hamarosan megszületik a klónozás világméretű tiltását célzó ENSZ-egyezmény is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.