Uber – a taxi alkonya

<p><span style="font-size: 11.9999990463257px;">Olcsóbb utazás, nagyobb komfort, egyszerű rendelés. Ez az Uber egyik oldala. A másik oldalon tiltakozó, munkájukat féltő taxisok, útlezárások, rosszabb esetben bevert szélvédők és lángoló kocsik azokban az országokban, ahol már működik. Tegnaptól Pozsonyban is elindult a közösségi autómegosztás.</span></p>

Minden bizonnyal előnyös lesz az utazóközönségnek, bár az Uber árakat nem közöl a honlapján, de olcsóbb, mint a legolcsóbb taxi. Előnyös az Uberhez csatlakozó sofőröknek is, hiszen nem kell járulékokat fizetni, saját kocsival akár főmunkaidős foglalkozásként, akár szabadidejükben is „taxizhatnak”. Kérdés, hogy mennyire készült fel az Uberre a szabályozás. Az adóhivatal, az egészségbiztosítók és a Szociális Biztosító képesek lesznek-e behajtani az adót és a járulékokat. A sofőrök ugyanis csak regisztrálnak a rendszerbe, az utastól pénzt nem vesznek el, a „fizetésüket” közvetlenül az Ubertől kapják, amely az utastól kapott összeg 80 százalékát adja a sofőrnek, húszat megtart. Hátrányos lesz az Uber a taxisoknak, mert várhatóan elveszítik ügyfeleik egy részét, elsősorban a fiatalokat, akiknek nem okoz gondot az autórendelő alkalmazás kezelése okostelefonjukon. Magyarországon kilenc hónapja mű-ködik az Uber, 50 ezren letöltötték a szükséges applikációt, és mintegy 2000 sofőr dolgozik a cégnek. Budapesten már márciusban tiltakoztak a taxisok, a felháborodás azóta is nagy. Érthető, hiszen óriási összegeket fizetnek különböző díjak formájában az államnak azért, hogy taxizhassanak, és így is nehezen tudnak megélni belőle, míg az Uber sofőrjeinek gyakorlatilag semmilyen engedélyre nincs szükségük, semmilyen pluszköltséget nem kell fizetniük. De ez nem csak a mi régiónkban jelent gondot, Franciaországban a tiltakozások után az Ubert betiltották. Az biztos, hogy az Ubert csak egy időre lehet megállítani, ha egyáltalán sikerül. Az úgynevezett sharing economy, vagyis a megosztáson alapuló közösségi gazdaság egyre több piacon egyre nagyobb részt szakít ki magának. Látjuk ezt például a szobafoglalások területén, ahol az airbnb szolgáltatásnak köszönhetően – elsősorban nagyvárosokban – jóval olcsóbban találhatunk szállást, mint más közvetítőkön keresztül vagy a hotelekben. Természetesen ennek is megvan az árnyoldala, a szállodákban kevesebb a vendég. Ha meg akarják tartani ügyfeleiket, valamilyen pluszt kell nyújtaniuk, mert az árak csökkentése számukra nem járható út. Ugyanez vonatkozik a taxisokra is. Ha ezt a pluszt nem találják meg, akkor bizonyos állami szabályozási korlátok segítségével egy ideig még fenn tudják tartani vállalkozásukat, de ha nem is a napjaik, a hónapjaik meg vannak számlálva.  
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?