Trump, Merkel gyengülése és Észak-Korea a legnagyobb kihívás

Az Ian Bremmer vezette Eura-sia Group kockázatelemző agytröszt évente összeállítja, hogy mik a legnagyobb ve-szélyforrások.

Az Ian Bremmer vezette Eura-sia Group kockázatelemző agytröszt évente összeállítja, hogy mik a legnagyobb ve-szélyforrások. Idén az elmúlt 70 év világrendje bomolhat fel a szemünk láttára.

Már rövid távon káoszt szülhet, hogy az USA háttérbe húzódik a világpolitikában, mivel Donald Trump a rövidtávú nemzeti érdekek mentén politizál. Káoszt okozhat az eltűnő szuperhatalom problémája. Ez a legnyilvánvalóbb Európában lehet, ahol Trump Oroszország felé mutatott politikai nyitottsága, a NATO szerepéről vallott felfogása, a hozzá hasonló, establishment-ellenes európai mozgalmakkal való kapcsolata tovább gyengítheti a jelenlegi világrend legfontosabb szövetségét. Ugyanígy a Közel-Keleten, ahol egyetlen regionális szereplő sem képes stabilitást és biztonságot nyújtani. Kína is komolyan megerősödhet a függetlenedő USA miatt, ráadásul megnő a közvetlen konfliktus esélye is a két ország között. Hszi Csin-ping elnök már egyenesen arról beszélt, hogy Kína lehet a globalizáció következő vezetője. De a kínai térnyerés jó eséllyel egy ponton bele fog ütközni az amerikai érdekekbe. Ami, ismerve azt, hogy Trump nem sokat ad a hagyományos diplomáciai megoldásokra, könnyen konfrontációkhoz vezethet. Végül: a függetlenedő USA rengeteg teret fog hagyni Putyinnak. Európai választások jönnek, melyekbe bele lehet nyúlni, a szíriai „győzelem” pedig lehetőséget teremt, hogy nőjön az orosz befolyás a Közel-Keleten.

Gyengülő Merkel

Európának még soha nem volt ekkora szüksége egy erős Merkelre. Az idei év tovább ronthatja az európai békét: a brexittárgyalások miatt oda lehet a bizalom az EU és Nagy-Britannia között, a görög válságnak még mindig nem látni a megoldását, Franciaországban a Nemzeti Front szerepelhet jól, Törökország tovább csúszhat egy diktatúra felé, miközben az EU-val kötött menekültügyi megállapodás bármikor összeomolhat, és a terrorveszély is nagyobb marad, mint bárhol máshol a fejlett világban.

Az elmúlt évek válságait Európában mind Angela Merkel vezetésével küzdötte le a kontinens, idén azonban nem lehet majd rá számítani. Menekültpolitikája mögött sem otthon, sem Európa más országaiban nincs meg a megfelelő támogatás, közben olyan német nagyvállalatok, mint a Volkswagen, a Deutsche Bank vagy a Lufthansa egymás után keverednek komoly botrányokba, a szélsőjobboldali pártok pedig kontinensszerte marják szét az erősebb Európa képét.

Azzal együtt is, hogy Merkel várhatóan nyer a német választásokon, ettől még szerepe a kontinensen és Németországban is gyengülhet. Obama távozásával fontos szövetségest veszített, az amerikai–orosz kapcsolatok javulása miatt pedig több EU-s kormány is elkezdheti újraépíteni kapcsolatát Moszkvával.

Kim nagy éve

2017 Észak-Korea nagy éve lesz, és ez nem jó. Kim Dzsong Un rezsimje komolyan előrehaladt nukleáris és rakétaprogramjával, és elég alapanyaga lehet akár 20 atomtöltethez is. A rakétaprogram fejlettsége pedig elérhet arra a szintre, hogy akár az USA nyugati partját is képesek legyenek elérni. Két komoly kockázat van itt az elemzés szerint. Egyrészt a Trump-kormány korlátozó akcióba kezdhet az ország ellen, és ez kiélezi a kínai– amerikai kapcsolatokat. Például elképzelhető, hogy további, súlyos szankciókra Kína nemet mondjon, hiszen az országnak nem érdeke az észak-koreai diktatúra összeomlása. Washington viszont ennek ellenére is léphet, olyan szankciókat bevezetve, melyek súlyosan sértik a kínai bankrendszer érdekeit. De elképzelhető az is, hogy Trump katonai lépésekhez nyúl. Egy ilyen forgatókönyv pedig komoly kockázat egy olyan környezetben, ahol az amerikai–kínai kapcsolatok már eleve feszültek. Elképzelhető az is, hogy Japán az USA oldalára álljon, ami tovább élezné a kínai–japán kapcsolatokat.

A másik kockázati tényező, hogy a dél-koreai elnök, Pak Gun-Hje végül lemondani kényszerül, és a helyére egy centrista/balos kormány kerül, amelyik nyitott a diplomáciai kapcsolatokra Észak-Koreával. Ez érinthetné a dél-koreai rakétavédelmi rendszert és a további szankciók sorsát is, és megmérgezhetné az amerikai–dél-koreai viszonyt, ami egész Ázsia és az Egyesült Államok kapcsolatára is hatással lenne. (444.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?