Továbbra is a káosz az úr a Krímen

Másfél évvel az orosz meg-szállás és elcsatolás után is káosz uralkodik a Krímen – írta helyszíni riportjában a The New York Times.Szinte megszűnt a szólásszabadság, felszámolták a gyülekezési jogot és a szabad sajtót, előkerültek a régi démonok: a burjánzó kormányzati korrupció, a megvesztegetések,

Másfél évvel az orosz meg-szállás és elcsatolás után is káosz uralkodik a Krímen – írta helyszíni riportjában a The New York Times.

Szinte megszűnt a szólásszabadság, felszámolták a gyülekezési jogot és a szabad sajtót, előkerültek a régi démonok: a burjánzó kormányzati korrupció, a megvesztegetések, a hozzá nem értés.

A Krím elszigetelődött a nyugati szankciók miatt: a külföldi hitelkártyák nem működnek, sokszor nem használható a mobilhálózat, és sok népszerű internetes szolgáltatást – például a gmail levelező rendszert – blokkolnak. A helyi egyetemek diplomáit már nem ismerik el Nyugaton, ezért több ezer külföldi hallgató hagyott fel krími tanulmányaival. Szembetűnő átalakulás a szabad véleménynyilvánítás és gyülekezés hiánya. Leonyid Kuzmin, egy 24 éves tanár erre akkor eszmélt rá, amikor megemlékezést szervezett a nagy ukrán költő, Tarasz Sevcsenko születésének évfordulója alkalmából. Az eseményen tiltakozók jelentek meg ukrán zászlókkal és egy „A Krím Ukrajnáé” feliratú táblával. Kuzmint emiatt letartóztatták, megbírságolták és kirúgták állásából.

Az orosz Szövetségi Nyomozó Bizottság (FSZB) nemrég letartóztatta a krími kormány iparpolitikai miniszterét és két magas rangú tisztviselőjét, emellett három minisztert menesztettek, egyikük ellen eljárás folyik. A krími kormányfő szerint a problémák abból fakadnak, hogy kormányának tisztviselői nem tudnak mit kezdeni az ukrán és orosz törvények közötti ellentmondásokkal.

Az orosz sajtó szerint valójában küzdelem folyik az Oroszországból beáramló állami támogatásokért. Moszkva 700 milliárd rubelt (1,17 milliárd eurót) irányzott elő 2020-ig a félsziget fejlesztésére. Az FSZB nem véletlenül tartóztathatott le krími kormánytagokat: a Kreml számvevői szerint a 2014-ben útépítésre adott pénz kétharmadával nem tudtak elszámolni.

A The New York Times beszámolója szerint a krími oroszok is csalódottak. A 75 éves Tamara Gregorijan keserűen megjegyezte: annyira vártuk, hogy Oroszország részévé váljunk, reméltük, hogy minden jóra fordul, de csak még rosszabb lett.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?