Töréspontok

<p>A választások előtti közvélemény-kutatások ugyan jó képet rajzolnak ki arról, hogyan állnak a pártok, de egy dolog hiányzik belőlük: a meglepetési potenciál.</p>

Ennek is van több fajtája: például botrányok, mint a Gorilla-ügy 2011/12-ben, vannak változások a politikai térben, mint például a mostani OĽaNO–Nova koalíció, ami alapjaiban rajzolhatja át a konzervatív jobboldali szavazókért zajló harcot, és vannak töréspontok is, amelyek képesek váratlanul megfordítani tartós trendeket is.

A töréspontok nagyon érdekesek az elemző szempontjából, ugyanis előzetesen egyáltalán nem nyilvánvaló, hogy hol, miért és hogyan következnek be. A törést itt elsősorban úgy kell érteni, hogy egy korábban felfelé (vagy lefelé) haladó tendencia megtörik, irányt vált, akár ellentétes irányú haladásba kezd. A törés arra is utal, hogy nem „természetes” folyamatról van szó, hanem valamiféle külső ráhatás okozza.

Töréspont ott következik be, ahol egy trendre olyan erejű csapást mér egy külső hatás, amit az adott trendnek (már) nincs ereje elnyelni. Tehát az, hogy hol lehet töréspont, nagyban függ a megtörni kívánt trend erejétől. A politikai preferenciák terén ez azzal egyenlő, amit én „vastagságnak” szoktam nevezni; azaz hogy a pártok támogatottságának nemcsak mérete, „szélessége” van (hogy mondjuk valaki 12–13 százaléknál mozog), hanem hogy mennyire elkötelezettek a szavazói. Mennyire bírna ki a párt egy komolyabb külső támadást. A „vastagabb” támogatottsággal rendelkező pártok ütésállóbbak, a „vékonyabbak” törékenyebbek.

Hol van esély törésre a mostani kampányban? Negatív törésre paradox módon éppen a jelenlegi két legnagyobb szereplőnél látok esélyt. A Smer 2010-ben egyszer már „beomlott”, az az évi januári támogatottságának csak a töredékét tudta megtartani a júniusi választásokig. Nem egy nagy botrány vette el tőle a kormányzás esélyét, hanem sok kis seb, a vastagság elkopása, a trend törésszerű átfordulása valahol január táján. Egy ilyen tendencia most sem kizárható.

A Sieť törékenysége két dologból adódik: egyrészt új párt, ezért szavazói még nem határozottak és elkötelezettek. Másrészt Procházka „gazda” az amatörizmus és a profizmus olyan elegyét mutatja, amiből bármikor bármi kijöhet.

Talán épp ez utóbbi miatt gondolom, hogy a Sieťnek pozitív törésre is van esélye. A jobboldal legerősebb pártjaként kis szerencsével és sok kitartással a jövő év elején nagyot „szakíthat”, ha addig nem előzi meg más. De éppen ezért pozitív törésre a jobboldali kihívók közül többnek is van esélye, elsősorban a Hídnak és az SNS-nek, de az OĽaNO-nak is.

A mostani politikai tér egyébként érett is egy törésre, hiszen változás nélkül nagyon fura kormánykoalícióra, gyenge többségekre van kilátás. De egyébként is ritkán van választási kampány töréspont nélkül, a kérdés inkább csak az, kiket érint majd.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?