Ismerősünk néhány száz koronával kevesebbet utalt a számlájáról a lakáskezelőnek, ami miatt kapott egy arrogáns levelet egy ügyvédi irodától. A jogi bukfencektől, megalapozatlan fenyegetésektől sem mentes, helyesírási hibáktól hemzsegő felszólításért az iroda közel kétezer koronát számolt fel.
Tandíjak és plafonok
A közoktatás Európában honos porosz és monarchiabeli állami modellje közkinccsé tette a művelődést és felszámolta az analfabetizmust. Jómagam is alapvető jognak tartom a művelődéshez való jogot, ami azt jelenti, hogy a műveltségnek elérhetőnek kell lennie mindenki számára. Hangsúlyozom: a műveltségnek és nem a szakképesítésnek, mint ahogyan azt is hangsúlyozom: mindenki számára, nem a szűk és még mindig szocialista, korrupciótól nem mentes válogatási modell kedvezményezettjeinek (azaz a mai egyetemistáknak, igen uraim!) A felsőfokú műveltség ma sem ingyenes és ma sem hozzáférhető mindenki számára. Ma is csak tandíjmentes, de hogy az előképzés, a képzés és a képzés logisztikája mibe kerül, azt kérdezzék csak meg az egyetemisták szüleitől. Az iskoláztatás ma komoly családi teher, a demagógok csaholása ellenére is. A német iskolák tandíjmentesek, a német egyetemista lét viszont Európa legtöbbe kerülő életformáinak egyike. Ott sem adják ingyen. Lehet tandíjmentesen Csehországban tanulni, sok magyar diák mondhatná el, mennyibe kerül a prágai, brünni lét. Az a bajom a tandíjjal és a tandíjmentességgel, hogy egy modell kapcsán buta és demagóg érvelések hangzanak el nap mint nap, állítólag művelt emberek szájából. A „fizetni = minőséget kapni” ugyanolyan blődség, mint a „nem fizetni = így hozzáférhetővé tenni” egyenlet. Tüntetni is szabad, de akkor tessék mandátummal rendelkezni (sztrájkbizottság!), vagy lehet mandátummal érdeket védeni, de akkor nem lehet miniszteri kávézókban trécselni és fél évig napirenden veszekedni (egyetemek tanácsa!). És lehet politikai tőkét kovácsolni az ügyből (Szabad Fórum, Smer, kommunisták), de akkor jobb modellel kell rendelkezni, ami árnyékkormányban egy évvel a választások előtt úgymond úri becsület dolga. És lehet az egésszel semmit sem kezdeni, bebetonozni a használhatatlan akadémiai struktúráival együtt, de akkor a tehetségesebbje és okosabbja tíz éven belül másutt keresi boldogulását, és a tudás alapú gazdaság szép emlékké simul. S mindeközben lehet azon is morfondírozni, vajon hová züllöttek a honi alap- és középiskolák, amelyek színvonalát már valóban csak a jó értelemben vett őrültek képesek szavatolni. Amíg be nem szakad a plafon...
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.