A sajtótájékoztatók többségén rendszerint elhangzik ez a mondat, és mindig akad még egy kolléga, aki addigra megfogalmazza a már elhangzottak alapján a kérdését, hogy azt feltegye az illetékeseknek. Az utóbbi időben azt tapasztalom, hogy eltűnt a kérdőjel ama mondat végéről. A régióba látogató szaktárca vezetőjének néhány perces beszámolóját követően a sajtószóvivő így búcsúzik: Nincs több kérdés! Holott az egyik televíziós kolléga sietve bekiabált egyetlen kérdésén kívül még meg sem fogalmaztuk a kérdezni valónkat. A kórházhoz közeli irodaház épületénél már az az egyetlen kérdés is zsilettpengeként karcolja végig a csendet.
Nincs több kérdés?
Jó hírekre van szüksége az egészségügynek, és a szaktárca új vezetője jó híreket hozott, tudtuk meg a helyszínen. Remek hír, hogy közel félszáz új mentőközpontot építenek országszerte, de az olvasókat bizonyára az is foglalkoztatja, hogyan reagál a minisztérium az orvosok felmondására, hogyan zajlanak tovább az egyeztetések, várhatók-e fejlemények?
Šimon Jeseňák egészségügyi analitikus aggodalommal figyeli a történéseket, mivel először Rudolf Zajac egészségügyi miniszter, majd 2011-ben Iveta Radičová miniszterelnöksége idejében, végül két évvel ezelőtt, Eduar Heger kormányfő ideje alatt is felmondással tiltakoztak a szlovákiai orvosok. Jelenleg a legtöbben Pozsonyban, Besztercebányán, Kassán és Eperjesen adták be a felmondásukat, az egészségügyi miniszter szerint az ilyen módon tiltakozók az orvostársadalomnak csupán töredékét jelentik. Különben is, egy becsületes orvos sosem hagyja sorsára a beteget.
Érsekújvárban megtudtuk, hogy az állami kórház vezetése minden helyzetre felkészült. 253 orvos közül 83 adta be a felmondását, végül még egy orvos csatlakozott hozzájuk. Kiemelten érintett a jelenlegi helyzetben az aneszteziológiai és intenzív osztály, ahol 17 orvos adta be a felmondását. Tényleges év végi távozásuk esetében megtörténhet, hogy elmaradnak a tervezett műtéti beavatkozások, ami járványhelyzethez hasonló állapotokat idézne elő a kórházban.
Több sebből vérzik az egészségügy. Ez a mondat mára kissé elcsépeltté vált. Az egészségügyi dolgozók méltó bérfeltételeiért vívott harcukkal párhuzamosan a kórházak tervezett transzformációja ellen is felszólaltak. Az egészségügyi minisztérium szerint az utóbbi nem tartozik a prioritások közé.
A fájdalomtól szenvedő kórházi beteg nem tudja nem érezni az orvosok feszültségét, mindennapi frusztráltságát. A több fronton küzdő, megfáradt egészségügyi dolgozók egyre ritkábban találnak biztató és enyhülést nyújtó szavakat a betegeiknek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.