Šaško és Drucker magyarul is beköszöntek a sajtótájékoztatón
Drucker és Šaško Komáromban járt – iskola-összevonásról és egészségügyi együttműködésről tárgyaltak

Kamil Šaško egészségügyi és Tomáš Drucker oktatásügyi miniszter (mindketten Hlas) kedden Komáromba látogatottak, ahol Keszegh Bélával, a város polgármesterével egyeztettek. Felmerült a nemzetiségi iskolák összevonásának témája, valamint az is, hogy Szlovákia szorosabban is együttműködjön Magyarországgal az egészségügyi ellátás terén.
Drucker és Šaško délelőtt meglátogatta a Jókai Mór Alapiskolát, amely idén ünnepli a megalapításának 70. évfordulóját, majd részt vettek az Alma Mater elnevezésű iskolabörzén, amelyet az oktatásügyi tárca közösen szervezett mintegy 30 hazai egyetemmel. A rendezvényen a végzős diákok megtekinthetik, milyen lehetőségeket kínálnak számukra a hazai főiskolák.
Ezt követően a két miniszter Keszegh Béla független polgármesterrel kiegészülve sajtótájékoztatót tartott.
Iskola-összevonások – kiemelt figyelem a magyar intézményeknek?
Drucker elmondta, az Alma Mater iskolabörze fontos helyszíne Komárom, hiszen ebben a régióban sok olyan fiatal él, akik a továbbtanulások kapcsán fontolgatják a külföldi egyetemeket, így kiemelt jelentőséggel bír, hogy átfogó képet kapjanak a hazai egyetemek kínálatáról.
Az oktatási miniszter egyeztetett Keszegh Béla polgármesterrel az óvodák új finanszírozási rendszeréről is. 2025 januárjától az óvodákat már közvetlenül az állami költségvetésből tartják fenn, ami komoly hatással van az önkormányzatok – köztük Komárom – gazdálkodására. Drucker kiemelte, a gyermekek minőségi oktatását már óvodáskorban el kell kezdeni, ezért is volt szükség az említett reformra, majd leszögezte, továbbra is az egyik legfontosabb célkitűzések közé tartozik a gyermekek kötelező óvodalátogatása, kezdetben 4, majd később 3 éves kortól.
Mindezek mellett szóba került a középiskolai hálózat optimalizációja és a kisebb iskolák összevonása is.
Sajnos vannak olyan középiskolák Szlovákiában, ahová kevesebb mint 100 diák jár. Ezek az intézmények gyakorlatilag túlélő üzemmódban vannak, nincs is kivel együttműködniük. Éppen ezért nagyon örülök annak, hogy az utóbbi háromnegyed évben a megyei önkormányzatokkal együttműködve sikerült kidolgozni különféle összevonási projekteket
– magyarázta a tárcavezető.
Megjegyezte, a déli régiókban található nemzetiségi iskolák összevonása külön kérdéseket vet fel, ezért örömmel fogadta Keszegh arra vonatkozó javaslatát, hogy Komáromban tartsanak egy szélesebb körű egyeztetést ebben a témában. A tárgyaláson részt vehetnek majd az érintett megyei önkormányzatok képviselői, illetve maguk az iskolaigazgatók is.
Egészségügyi együttműködés a két ország között
Kamil Šaško a sajtótájékoztatón elmondta, még húsvét előtt szeretne tárgyalni a magyar egészségügyi tárcavezetővel (Magyarországon az egészségügy igazgatásáért Pintér Sándor belügyminiszter felel – szerk. megjegyz.) a két ország közti egészségügyi együttműködés lehetőségeiről, amely természetesen Komáromot, de tágabb értelemben az ország további déli régióit is érinti. Šaško három részterületen lát lehetőséget az együttműködésre: a mentőszolgálatok, az elektronikus receptek kiírása, valamint általános értelemben véve az egészségügyi ellátás terén. A szlovák egészségügyi tárca már el is küldte az együttműködésről szóló szerződést Magyarországnak, de hogy az említett együttműködést pontosabban hogyan kell elképzelni, azt egyelőre nem árulta el.
Keszegh: Konstruktív tárgyalást folytattunk
Keszegh Béla elsősorban megköszönte a két tárcavezetőnek, hogy ellátogattak Komáromba. A polgármester örömmel fogadta, hogy a már napirenden lévő témák esetében sikerült konstruktív párbeszédet folytatni, példaként az oktatásügy finanszírozását említette. Emellett újabb témák is felmerültek, mint például a nemzetiségi oktatással kapcsolatos kerekasztal.
Hálás vagyok, hogy a miniszter úr támogatja a kerekasztal-beszélgetés létrehozását. Ez egy elég kellemetlen téma, de bízom abban, hogy ha együtt fogjuk keresni a megoldást, akkor sikerülhet a nemzetiségi iskolák diákjainak is minőségi ellátást biztosítani
– fogalmazott a városvezető.
Az egészségügyi témákkal kapcsolatban pedig megjegyezte, ugyan a helyi önkormányzatnak nincs közvetlen ráhatása a kórház működésére, ennek ellenére igyekszik mindent megtenni azért, hogy jobb körülményeket teremtsen a betegellátás terén.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.