ROSSZIJSZKAJA GAZETA
Politikai játszmákat vél felfedezni az Oroszországban élő finnugor népek körül a napilap, amelynek úgy tűnik, Moszkva külföldi „barátai” a Szovjetunió széthullásának forgatókönyve alapján igyekeznek szétverni az országot.
TALLÓZÓ
Politikai játszmákat vél felfedezni az Oroszországban élő finnugor népek körül a napilap, amelynek úgy tűnik, Moszkva külföldi „barátai” a Szovjetunió széthullásának forgatókönyve alapján igyekeznek szétverni az országot. Az orosz kormány napilapjában megjelent cikkben Vlagyimir Tomilov emlékeztetett arra, hogy az Európai Parlament májusban határozatot fogadott el az Oroszország részét képező Mari Autonóm Köztársaságban tapasztalható súlyos jogsértésekkel kapcsolatban, s az őslakos mari (cseremisz) nép jogainak tiszteletben tartását követelte. Politológusok véleményét idézve Tomilov nyilvánvalónak nevezte, hogy mesterkéltek az EP-ben elhangzott vádak, a háttérben valójában az áll, hogy az őslakos finnugor népek által lakott oroszországi régiókban találhatóak a stratégiai kőolajtartalékok. Az újságíró felidézte, hogy az Egyesült Államok 2003-ban közzétett geopolitikai stratégiájában Zbigniew Brzezinski politológus, Jimmy Carter volt elnök egykori nemzetbiztonsági főtanácsadója nagy szerepet tulajdonít a hipotetikusan létező „Nagy Finnugor Köztársaságnak”. E népcsoport kiválasztása nem véletlen, hiszen a finnugor népek lakta területen koncentrálódik az energiahordozók tartalékának 40 százaléka. Tomilov szerint a nemzetiségi kérdések Oroszország világpiaci konkurenseit elsősorban gazdasági érdekekből foglalkoztatják. Kiemelte, az amerikai doktrínának Oroszországban is vannak hívei, de legalábbis hasonló törekvés figyelhető meg egyes regionális vezetők cselekedeteiben. Példaként említette Anatolij Karakcsijevet, Komiföld köztársasági elnökének volt helyettesét, aki Északi terület néven négy északnyugati régió – Komiföld, az Arhangelszki és a Vologdai terület, valamint a Nyenyec Autonóm Körzet – egyesítését javasolta. Tomilov, aki egyfajta finnugor állam mintaképét látja e mögött a javaslat mögött, utalt arra, hogy Karakcsijev nem egyeztetett az említett régiókkal. Úgy vélte, az érintettek véleményének mellőzése a helyzet destabilizálásával és a térségben élő különböző népek közötti gyűlölködés fellángolásával fenyegetne.
SZERB SAJTÓ
Erősen kiélezte a szerb–macedón viszonyt Jovan szerb ortodox érsek bebörtönzése, és Belgrád ragaszkodik ahhoz, hogy bocsássák szabadon a szerb megítélés szerint igazságtalanul elítélt főpapot. Velimir Ilics szerb beruházási miniszter sajtóértekezleten jelentette be, hogy Szerbia szünetelteti együttműködését Macedóniával mindaddig, amíg szabadon nem engedik Ohrid érsekét, egyben Szkopje metropolitáját. Közölte, személyesen próbált meg közbenjárni Branko Crvenkovski macedón államfőnél Jovan érdekében, ám azt a választ kapta, hogy az igazságszolgáltatás független, és az államfő ezért nem kíván élni kegyelmi jogkörével.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.