TALLÓZÓ

OROSZ SAJTÓ
Az EU-alkotmány holland elutasítása esélyt ad Oroszországnak, hogy maga köré gyűjtse utódállamait. A francia elutasítás utáni újabb kudarc elgondolkodtatta a Kommerszant című liberális lapot arról, mit is jelent a mai Európa, amely egyesülése útján egy lépést tesz előre, és két lépést hátra.

OROSZ SAJTÓ

Az EU-alkotmány holland elutasítása esélyt ad Oroszországnak, hogy maga köré gyűjtse utódállamait. A francia elutasítás utáni újabb kudarc elgondolkodtatta a Kommerszant című liberális lapot arról, mit is jelent a mai Európa, amely egyesülése útján egy lépést tesz előre, és két lépést hátra. Erősödik az a benyomás, hogy a határait kiterjesztő, egységes Európa afféle „azonosítatlan politikai tárgy” marad. Vagyis nem az a világos és kiszámítható unió, amely eszményképül szolgál olyan kevésbé sikeres képződmények számára, mint a Szovjetunió romjain létrejött Független Államok Szövetsége (FÁK). Vigyázat, az ajtók záródnak című kommentárjában az Izvesztyija feltételezte: Románia és Bulgária, amelyek felvételét már kitűzték, sokáig végállomásai maradnak az EU keleti gyorsvonatának. Ezzel Ukrajna más belépni vágyókkal együtt hasonló helyzetbe kerül, mint Oroszország, amelynek a belátható jövőben nincs kilátása formális EU-csatlakozásra. Ugyanakkor az EU (bővítésének várható visszafogásával) akaratlanul esélyt adott Oroszországnak arra, hogy maga köré gyűjtse a volt FÁK-tagokat – vélte a liberális Novije Izvesztyija. De Oroszország ahhoz, hogy visszanyerhesse vele való barátkozásra ítélt szomszédainak bizalmát, le kell mondania a furkósbot-mézesmadzag gyakorlatáról, s egyenjogú partnerekként kell kezelnie őket. Európa jövője most nem az EU mértéktelen, identitásvesztő felduzzasztásában van, hanem két, egymást kiegyensúlyozó, barátilag versengő unió, jelesül a nyugat-európai és a kelet-európai (orosz) szövetség létrehozásában – kommentált a Rosszijszkaja Gazeta.

THE WASHINGTON POST

A lap szerint Bill Clinton álmainak netovábbja az ENSZ főtitkári poszt megszerzése azóta, hogy a Fehér Ház kulcsait átadta utódának, George W. Bushnak. Akkor azonban még beismerte, hogy célkitűzése nem valami reális, hiszen a hagyomány szerint a Biztonsági Tanács állandó tagállamainak képviselői nem kerülhetnek az elnöki tisztségbe. A washingtoni lap azonban tudni vélte, hogy Clinton megint elővette a tervet, arra hivatkozva, hogy az ENSZ esedékes megreformálása során szakíthatnak bizonyos hagyományokkal. Clinton újabban minden alkalmat megragad annak elhitetésére, hogy 58 évével még távolról sem öreg ember. Jelenleg például az ENSZ által folyósított cunami-segélyek koordinátoraként idén már 22 országot keresett fel, és tárgyalt hivatalos személyiségekkel, volt államfőkkel. Clinton egyébként cáfolta a hírt a CNN hírtelevízióban. A Larry King Live című műsorban ugyan hízelgőnek nevezte a híreszteléseket, de azt állította, hogy a „téma nincs napirenden”.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?