THE TIMES
Ellenkező hatást ért el az ellenzéki brit Konzervatív Párt koncentrált, személyes hadjárata Tony Blair miniszterelnök ellen, mert a szombaton közölt legfrissebb felmérés szerint Blair ismétlődő támadása több szavazót taszított el a jobboldaltól, mint amennyit vonzott.
TALLÓZÓ
Ellenkező hatást ért el az ellenzéki brit Konzervatív Párt koncentrált, személyes hadjárata Tony Blair miniszterelnök ellen, mert a szombaton közölt legfrissebb felmérés szerint Blair ismétlődő támadása több szavazót taszított el a jobboldaltól, mint amennyit vonzott. Michael Howard a toryk pártvezére, miniszterelnök-jelölt a célegyenesébe forduló választási kampány utolsó hetében a kormányfő Irakkal kapcsolatos magatartását vette célkeresztjébe, és nagygyűlésein rendre hazugnak nevezte Blairt. Ehhez a támadáshoz komoly mennyiségű muníciót adott az a minapi kiszivárogtatás, amely szerint a munkáspárti kabinet jogi főtanácsadója a háború előtt fenntartásait hangoztatta az iraki katonai beavatkozás törvényességével kapcsolatban. Ez a szakvélemény annak idején nem került nyilvánosságra, csak a két héttel későbbi második, amelyben Lord Goldsmith főtanácsos már fenntartások nélkül legálisnak nevezte az ENSZ-határozat nélküli fegyveres fellépést. Blair a háború vége óta állítja, a főtanácsadó nem változtatta meg szakvéleményét az utolsó pillanatban – ahogy azt az első állásfoglalás létét régóta sejtő ellenzék és a lapok feltételezték –, a kiszivárogtatás és a hivatalos első szakvélemény ezt követő nyilvánosságra hozatala óta azonban a toryk újult erővel támadják a kormányfőt, rendre hazugnak nevezve Blairt. A The Times által közölt új közvélemény-kutatás szerint azonban a választók jelentős része ezt nem találja rokonszenvesnek.
VIETNAMI SAJTÓ
A Vietnami Kommunista Párt és az állam legmagasabb vezetőinek jelenlétében emlékeztek meg szombaton Ho Si Minh-városban, az egykori Saigonban a vietnami háború befejezésének 30. évfordulójáról. 1975. április 30-án vették be Saigont az észak-vietnami hadsereg és a dél-vietnami gerillák (Vietkong) egységei, s vetettek véget az Amerika-barát dél-vietnami rendszernek, megnyitva ezzel az utat Vietnam kommunista vezetés alatti egyesülése előtt. Az Egyesült Államok akkor már két éve kivonta harcoló egységeinek többségét a délkelet-ázsiai országból. „Ez a dicsőség és ez a győzelem mindenekelőtt a hős vietnami népet illeti meg” – jelentette ki Nguyen Minh Triet, a VKP politikai bizottsági tagja, a helyi pártbizottság titkára. Tran Duc Luong államfő mindenekelőtt a város gazdasági hajtóerejét méltatta. A vietnami kapitalizmus mintapéldáját jelentő Ho Si Minh-város ugyan csak az ország lakosságának 8,6 százalékát képviseli, de ott hozzák létre a bruttó nemzeti össztermék 20 százalékát, valamint az ipari termelés és az exporttermékek 40 százalékát. Az elnök ez alkalomból adta át a városnak a Munka Hőse Érdemrendet. Bár tartottak egy ezerfős katonai felvonulást, aztán motoros fiatalok és rózsaszín miniszoknyás lányok vették át a terepet. Az akción semmilyen utalás nem történt az Egyesült Államokra mint ellenségre.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.