OROSZ SAJTÓ
Ingus ellenzékiek szerint egy narancsszínű forradalom rémétől riadt meg Murat Zjazikov elnök, aki meghiúsította egy tüntetés megtartását.
TALLÓZÓ
Ingus ellenzékiek szerint egy narancsszínű forradalom rémétől riadt meg Murat Zjazikov elnök, aki meghiúsította egy tüntetés megtartását. Az észak-kaukázusi orosz tagköztársaság elnöke sűrű rendőr-kordonnal záratta le a politikai megtorlások áldozatainak szentelt Magasz környéki emlékmű környékét, s a tüntetés egyik szervezőjét néhány órára őrizetbe vették. Bár az Ahki-jürt mozgalom csak a (Joszif Sztálin szovjet diktátor által 1944-ben) Észak-Oszétiához csatolt Prigorodniji körzetet akarta megint visszakövetelni, Zjazikov attól félt, hogy a lemondását fogják sürgetni – feltételezték ellenzékiek. Ingusföld feltárja előttünk a „színes forradalmak” igazi értelmét: ezeket nemcsak azért csinálják, hogy az oroszbarát elitet kiszorítsák a volt szovjet köztársaságokból, hanem azért is, hogy megingassák Oroszországot – véli egy politológus. Alekszandr Cipko szerint nem a demokrácia exportjával, hanem a csőcselék erőszakosságával, a mindent szabad exportjával állunk szemben. A forradalmak kockázatot feltételeznek, nem véletlenül válnak a tömegek hőstettévé. Azok azonban, akik mostanában döntögetik a kormányokat, semmit sem kockáztatnak, mert tudják, hogy a hatóságok nem fognak védekezni – fejtegeti. Ha a hatóságok Ingusföldön és Baskírföldön ugyanúgy viselkednek, mint Leonyid Kucsma volt ukrán elnök Kijevben és Aszkar Akajev bukott kirgiz államfő Biskekben, akkor az ilyen forradalmak átterjednek Oroszországra is – int Cipko a bulvárlapban, hozzátéve: a büntetlenség nemcsak zülleszti, hanem felettébb kísérti is az embereket.
DER SPIEGEL
A március 8-án megölt Aszlan Maszhadov már csak koránál fogva is egyike volt az utolsó csecsen lázadóknak, akik még a néhai Szovjetunióban váltak felnőtté, s még bizonyos köteléket éreztek szűkebb hazájuk és Moszkva között. E generáció eltűnésével, a helyükbe lépő fiatal terroristákkal megnőtt a valószínűsége annak, hogy Csecsenföld még ádázabb harcok színterévé válik, és szaporodni fognak a beszlánihoz hasonló véres túszejtő akciók az oroszok lakta településeken. A Maszhadovról alkotott vélemények jól tükrözik azt az ideológiai árkot, amely az Oroszországnak „jót akaró” emberek véleménye között húzódik. Az egyik oldalon állnak a titkosszolgálati módszerek, a másikon az önrendelkezési jog szószólói. Aligha fogja a világ valaha is megtudni, ki volt valójában a föld alatti bunkerében kivégzett csecsen vezető: a beszláni túszejtők megbízója, amint azt – bizonyítékokkal adós maradva – Moszkva állítja, vagy a béke hercege, ahogy a csecsen függetlenség nyugati szószólói feltételezik. Alighanem Maszhadov volt az utolsó igazi szovjet polgár a csecsen lázadók soraiban. A mozgalom héjáinak a szemében túl kezes volt, viszont a béke hívei túl durvának tartották.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.