TALLÓZÓ

NEUE ZÜRCHER ZEITUNG
A svájci lapban Andreas Oplatka foglalkozik a kedvezménytörvénnyel.

NEUE ZÜRCHER ZEITUNG

A svájci lapban Andreas Oplatka foglalkozik a kedvezménytörvénnyel. Ismerteti Mikuláš Dzurinda szlovák kormányfő állásfoglalását arról, hogy Ausztriához hasonlóan Szlovákiát is vonják ki a jogszabály hatálya alól, s bevezetőjében megemlíti: nem valószínű, hogy Budapest teljesíti Pozsony kívánságát. A szerző ismerteti a magyar külügyi szóvivő utalását arra, hogy Ausztriában mindössze mintegy tízezer az őshonos (nem áttelepült, nem emigráns) magyar nemzetiségű állampolgárok száma, viszont Szlovákiában a magyar kisebbség száma messze meghaladja a félmilliót, s ők a maguk számára mindig is kívánták ezt a törvényt. Ezzel kapcsolatban megállapítja: „A teljes igazsághoz hozzátartozik, hogy Ausztria esetében az Európai Unió jelentett be aggályokat, mivel nem megengedett egy EU-tagállam állampolgárainak eltérő kezelése. Magyarországon ennek megfelelően Ausztriának a törvény hatálya alóli kiemelésekor azt mondták, hogy ha Szlovákia az EU tagja lesz, felül kell vizsgálni a törvény alkalmazását.” Oplatka megemlíti, hogy a határon túli magyarok politikai vezetőik szerdai budapesti állásfoglalásai szerint a törvény mellett állnak, viszont ők Magyarországon nem jogosultak a szavazásra. „Ezzel szemben Szlovákia magatartása alighanem újabb érvekkel szolgál a magyar ellenzéknek. Az utóbbi napokban egyre világosabban kirajzolódott, hogy a szocialisták és a szabad demokraták a választási harc témájává teszik meg a kedvezménytörvényt és nevezetesen a magyar munkaerőpiacra gyakorolt lehetséges kihatásait” – írja a szerző.

KURIER

A bécsi lapban Jana Patsch pozsonyi keltezésű írásában rámutat: a kedvezménytörvény ügyében ritka egyetértés uralkodik a szlovákiai pártok között, ez alól egyedül a Magyar Koalíció Pártja a kivétel. Az elutasítás leggyakoribb indoklásaként azt említik, hogy a kedvezménytörvény nem egyeztethető össze az EU jogrendjével, s a kvázi kettős állampolgárság a legtöbb magyarnak otthont adó Dél-Szlovákia elszakadásának első lépése lehet. Patsch szerint a szlovák politikusok magatartása csak a követelt módszerekben tér el egymástól. A magyarok pedig emlékeztetnek arra, hogy éppen Pozsony állított ki már évekkel ezelőtt igazolványt a külföldön élő szlovákoknak. „Ez az igazolvány tulajdonosának előnyöket biztosít más külföldiekkel szemben” – hangsúlyozza Patsch. Georg Berenyi kiemeli: „Románia hozzájárulását Orbán vitatott kompromisszummal tudta megvásárolni: Románia minden polgárára kiterjesztik a határokon túli magyarok azon jogát, hogy évente három hónapot Magyarországon dolgozzanak. Ezt az árat a magyar ellenzék, de a különböző színezetű szakszervezetek is túl nagynak tartják. Az olcsó román munkaerő inváziójától tartanak, s ezzel a magas – hivatalosan 350 ezres, nem hivatalosan ennek háromszorosát kitevő – munkanélküliség által amúgy is terhelt munkaerőpiac súlyos veszélyeztetésétől” – emeli ki Berenyi.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?