A szegénység ellen több segélyre, a világkereskedelem reformjára és hosszú távú békére van szükség – mondta az ENSZ magyar főtitkár-helyettese, Mizsei Kálmán annak kapcsán, hogy a világszervezet fejlesztési programja (UNDP) szerdán közzétette éves életszínvonal-jelentését.
Szlovákia 42. az országok jóléti listáján
Mizsei Kálmán kiemelte: Magyarország a 35. helyen áll az ENSZ Fejlesztési Programja 2005-ös jelentésében található országlistán, amely a várható élettartam, az oktatás és a jövedelem szintje alapján rangsorolta a világ 170 országát. Ezen a listán Szlovákia a 42., ami jó pozíciónak számít. Az első helyen Norvégia, az utolsón Nigéria szerepel, Csehország a 31., Lengyelország a 36. Szlovákiát a térség egyik leggyorsabban fejlődő államának nevezi a jelentés, kiemeli, hogy az egy főre eső nemzeti össztermék 1990 óta folyamatosan nő, és jelenleg 13 494 amerikai dollár. A születéskor várható élettartam 74 év, az írástudatlanok aránya 0,4 százalék. A jelentés felhívja a figyelmet arra az ellentmondásra, hogy a donorországok évente egymilliárd dollárt költenek a fejlődő országok agrársegélyezésére, ugyanakkor naponta költenek ugyanakkora összeget saját mezőgazdaságuk támogatására.
„Közel hétszázmillió ember él Afrikában a Szaharától délre fekvő területeken, és ennek a térségnek kisebb a részesedése a világ exportjában, mint a tízmilliós Belgiumnak” – tért ki a jelentés egyik megállapítására Mizsei Kálmán. Az UNDP keményen bírálja az Európai Unió agrártámogatási politikáját, amely rendkívüli módon visszaveti a mezőgazdaságból élő országok lehetőségeit. Példaként megemlíti az európai farmerek cukortúltermelését, amely harmadával csökkentette a cukor világpiaci árát, és ez óriási bevételkiesést okozott Brazíliának, Dél-Afrikának és Thaiföldnek. A jelentés hasonlóan riasztónak találja a hagyományosan kávéexportáló országok helyzetét, a kávé világpiaci árának drasztikus csökkenését. „Erősíteni kell a szálakat a kereskedelem és a humán fejlesztés között” – fogalmazott Mizsei Kálmán. Hozzátette: az agrárszubvenciókra vonatkozó amerikai–EU–japán megállapodásokat úgy kell átalakítani, hogy az ne lehetetlenítse el a fejlődő országokat.
A szegénység és az erőszak összekapcsolódik a legfejletlenebb országokban, és további lépéseket kell tenni a világ fegyveres konfliktusainak megszüntetése érdekében. A fegyveres konfliktusok 40 százaléka Afrikában zajlik, ugyanakkor többen halnak meg betegség és hiányos táplálkozás következtében, mint bombáktól.
Az UNDP szerint 2015-ben 827 millió ember él majd extrém szegénységben, másik 1,7 milliárd ember is csupán napi két dollárból éli majd életét. Az UNDP prognózisa riasztó távlatokat mutat a gyermekhalandóság terén is: 2045-nél előbb nem fog csökkenni az öt évnél fiatalabb gyermekek halálozásának száma.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.