Szűkülhet az időablak, amikor még elvégezhető az abortusz, ismét elővették a terhességmegszakítás kérdését

abortusz

Anna Záborská és Richard Vašečka ismét a parlament elé terjesztette az abortusztörvény módosítását szorgalmazó javaslatukat. A szakértők azonban arra figyelmeztetnek, minden változtatásnak átgondoltan kell történnie, mivel egy nő két dologért tesz meg mindent: hogy gyermeke legyen, ill. hogy ne essen teherbe.

A cikkből kiderül
  • Megakadályozhatja-e az Európai Unió az abortusztörvény szigorítását;
  • A múltban milyen szigorításokat javasolt Anna Záborská és Richard Vašečka;
  • Hogyan értékeli a szigorítás tervét a szakember;

Tizenkettőről nyolc hétre csökkenhet az idő, amikor még elvégezhető az abortusz, derül ki a törvénymódosítási javaslatból, amit a Slovensko, a Za ľudí és a Kresťanská únia frakció képviselői, Anna Záborská és Richard Vašečka terjesztettek a parlament elé.

A tervezet alapvető célja, hogy lerövidítse az abortusz elvégzésére rendelkezésre álló időt az egészséges magzati fejlődés első dokumentálható megnyilvánulása, azaz a szívverés alapján

olvasható az indoklásban. 

A képviselők azzal érvelnek, hogy a kimutatható szívverés a magzati fejlődés hetedik hetét követő időszakban kulcsfontosságú, mivel az egészséges terhesség egyértelmű jele. A beterjesztők az Európai Humán Reprodukciós és Embriológiai Társaság adataira hivatkoznak, amelyek szerint az embrió szíve körülbelül 22 nappal a fogantatás után kezd kialakulni és aktivitást mutatni.

A javaslatot egy nappal azután terjesztették elő, hogy a parlament rábólintott az állásfoglalásra, amely elítélte a nők abortuszhoz való európai jogát. Bár a Smer az elmúlt években jellemzően tartózkodott az abortusszal kapcsolatos kérdésekben, a szóban forgó indítvány a koalícióhoz köthető. Ennek ellenére a Hlas nem szavazott, az ellenzéki Slovensko azonban a másik két kormánypárt oldalára állt.

Brüsszel segítené a nőket, de…

A parlamentben elfogadott állásfoglalás egyfajta reakció volt az Európai Parlament áprilisi döntésére, amely értelmében az abortuszhoz való jog az Európai Unió Alapjogi Chartájába is bekerülhet. Ez azonban addig nem fog megtörténni, amíg az Európai Unió 27 tagállama, köztük Szlovákia, bele nem egyezik a javaslatba.

Az EU-ban jelenleg nem létezik egy olyan, kötelező érvényű jogszabály, amely meghatározza, milyen feltételek mellett végezhető el az abortusz. Az ezzel kapcsolatos rendeletekről, akárcsak a házasságkötés és az örökbefogadás esetén, az egyes tagállamok saját hatáskörben döntenek. Mivel azonban akadnak olyan tagországok, ahol kiemelkedő a szigor, az EP-képviselők többsége üdvözölné az egységes jogszabály létrejöttét. 

Bár az Európai Unió és Szlovákia álláspontja jelenleg eltér, ennek nem kell örökké így maradnia. Ahogyan az EU 2009-ben, úgy most is megváltoztathatja a működését.

Leporolt ötlet

Anna Záborská és Richard Vašečka az elmúlt években többször is kísérletet tett az abortusztörvény szigorítására. Az időablak lerövidítése mellett javasolták már a törvény által 48 órában meghatározott gondolkozási idő meghosszabbítását, de azt is, hogy az említett 48 órás időkorlát azokra is vonatkozzon, akik egészségügyi okokból döntenek a terhesség megszakítása mellett. A törekvéseiket a nőjogi szervezetek mellett a szülész-nőgyógyász szakorvosok is többször bírálták.

A módosítás ellenzői általában azzal érvelnek, hogy az abortuszok száma évről évre folyamatosan csökken. Ezt az állítást a Nemzeti Egészségügyi Információs Központot (NCZI) adatai is igazolják. 2022-ben 5 539, 2023-ban pedig 5 201 abortuszt végeztek.

A szakember a választás lehetőségének jelentőségét hangsúlyozza

A lapunk által megkérdezett szakember arra figyelmeztet, hogy az abortusztörvény túlzott szigorítása az illegális módszerek virágzásához vezethet.

Azt szokták mondani, egy nő két dologért tesz meg mindent: hogy gyermeke legyen, ill. hogy ne essen teherbe. A túl kemény szigor így mindig magával hozza, hogy az érintettek kiskapukat keresnek

mutatott rá Nagy Tibor nőgyógyász.

A szakember Záborská és Vašečka javaslata kapcsán azt hangsúlyozta, hogy az időablak tizenkettőről nyolcra történő csökkentése elsősorban azok hölgyek esetében okozhat komplikációkat, akiknek rendszertelen a ciklusa.

Náluk alapból előfordul, hogy a menstruációjuk 2-3 hetet késik. Ha ehhez hozzávesszük azt a további néhány napot, amíg rájönnek, hogy gyereket várnak, akkor könnyen lehet, máris a nyolcadik hét környékén járnak. Ezért szoktuk azt mondani, hogy a 12. hét viszonylag kényelmes határidő” – magyarázta a nőgyógyász, aki egyúttal jelezte, ez alig néhány esetben okozhat kellemetlenségeket.

Amennyiben azonban az időablak csökkentése mellett úgy döntenek, hogy a jelenlegi 48 órás gondolkozási időt meghosszabbítják, akkor többen is kifuthatnak az időből

figyelmeztet Nagy Tibor.

Az abortusztörvény módosítása már a következő, november 26-án kezdődő ülésen terítékre kerülhet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?