Szlovák menedékkérők Prágában

Meglepő adatot közölt a cseh belügyminisztérium: szlovák állampolgárok vezetik az utóbbi három hónapban a Csehországban menedéket kérő külföldiek listáját.

Emellett a január-szeptemberi időszakban összesen 472 szlovák állampolgár kért menedéket a cseh hatóságoktól, s ezzel Szlovákia az ötödik helyen van. Az első kilenc hónap listáját egyébként az ukrán állampolgárok vezetik, akik eddig 1286 menedékkérelmet nyújtottak be – pontosította a közlést Blanka Trávníčková, a belügyi tárca menekültügyi és migrációs osztályának munkatársa. Az ukránokon kívül az idei év első kilenc hónapjában a vietnamiak, a grúzok és a moldovaiak előzték meg még a szlovák állampolgárokat.

A szlovák állampolgárok által beadott kérelmek száma folyamatosan emelkedik. Júliusban, amikor első ízben kerültünk erre a kétes első helyre, a beadott 580 kérelemből 99 származott szlovák állampolgártól. Augusztusban a szintén 580-ból már 111, míg szeptemberben a 606 kérelemből 135 fűződött honfitársaink nevéhez. Átnézve a korábbi statisztikákat, megállapíthatjuk, hogy hasonló helyzet volt 2000-ben, amikor összesen 723 szlovák állampolgár szeretett volna Csehországban menedéket kapni. Tavaly ez a szám 388-ra csökkent. Ugyancsak tény, hogy eddig még nem volt példa rá, hogy egy szlovák állampolgár Csehországban politikai menedéket kapjon.

Bár részletes információkat a menedéket kérőkről nem hoznak nyilvánosságra, a hozzáférhető félhivatalos forrásokból kiderül, hogy a szlovákiai kérelmek többsége a romákhoz kapcsolódik. A múlt héten például a kelet-szlovákiai Ratková községben lakó romák több tucatja hozta nyilvánosságra, hogy Csehországban kíván menedéket kérni, mert üldözik és megkülönböztetik őket. A faluban rajtaütésszerű támadást hajtott végre néhány roma család ellen több tucat támadó – akik szintén romák voltak. Az indíték egy állítólagos, több százezer koronás nyeremény volt.

A cseh hatóságok eddig szlovák állampolgárok esetében még sosem ismerték el az üldözésre és megkülönböztetésre való hivatkozást.

A cseh belügyminisztérium közlése szerint egyébként az idén összesen 6395 külföldi állampolgár kért menedéket Csehországban, ami jóval kisebb szám, mint a tavalyi év hasonló időszakában. A hatóságok eddig csak 49 kérelemre mondtak igent. ĺgy kapott letelepedési engedélyt Csehországban például 17 afgán, 11 belorusz és kilenc iraki állampolgár.

A beadott kérelmek csökkenését minden bizonnyal a megszigorított cseh törvények eredményezték. A menekültügyi törvényen végrehajtott módosítások célja az volt, hogy kiszűrjék a gazdasági menekülteket, illetve azokat, akik Csehországot csak átszálló állomásként szerették volna felhasználni a nyugatra vezető útjuk során.

Szükséges megjegyezni, hogy a cseh állampolgárok egyes csoportjai – gyakorlatilag csak romákról van szó – is próbálkoznak menedéket szerezni külföldön. A cseh romák menekülthulláma korábban Kanadába, most Nagy-Britanniába irányul. Ez esetben is gyakorlatilag gazdasági és szociális okok húzódnak meg a háttérben. Kanada ezért már évekkel ezelőtt vízumkényszert vezetett be a cseh állampolgárokkal szemben, míg a szigetország megszigorította bevándorlási előírásait. Mintegy két tucat cseh romának azonban az utóbbi két évben sikerült menedéket kapnia ĺrországban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?