„Űzemvezető nem felelős a cipkartya műkodésert megvásárolt űzem kassa kívűl.” Nézem a sífelvonóközpont pénztári ablakába biggyesztett kiírást, silabizálgatom, de hiába. A felirat meghaladja értelmi képességeimet.
Színház cellaközelben
Hú, de fellelkesültem, amikor egy pár soros hírügynökségi rövidhírben arról olvastam, hogy színészkedéssel próbálnak javítani a rabokon egy angol börtönben. Ez igen, mondtam, ez nem semmi, ebből még lehet valami. Azért gondoltam ezt, mert Anglia mindig is vezető vagy húzóerő volt színházügyben: a szigetország adta a világnak a Globe Színházat meg Shakespeare-t, aki ma is időszerű, s korszerű színházként játszható. Szóval, Shakespeare honában biztosan tudnak valamit a színházról... lám-lám, még a smasszerek is. Úgyhogy az angol börtönteátrumot – mint remélhetőleg színháztörténeti találmányt – teljességében támogatom, hiszen tudja fene, hátha a rácsok mögött születik meg egy világrengető újabb Globe-mozgalom, amely... de erről majd később! Csak fokozódott az örömöm, amikor kiderült, hogy a fogdaszínházat nem a fogva tartottak puszta szórakoztatására, s nem is csupán unaloműzésre és időmúlatásra alapították. Még csak nem is tessék-lássék kulturális program biztosítására vezették be a rácsok mögötti színészmesterség-oktatást, hanem azért, mert a börtön vezetősége felismerte, hogy a művészet nemesít – hát nem zseniálisak ezek a művészetpárti angol börtönőrök?! Akik továbbgondolták e tényt, s arra a következtetésre jutottak, hogy a művészetnek ezt a lélek- és jellemnemesítő tulajdonságát a börtön zárt világában, a hűvösön lévők átnevelésére, karakterének finomítására kitűnően lehet hasznosítani. A falain belül „színitanodát” létrehozó fegyintézet annyira komolyan gondolta a dolgot, hogy külön komikust alkalmazott, aki a rabokat színészmesterségre okította. Bízva abban, hogy mások szerepébe bújva, vagyis színjátszással megjavulnak és jó útra térnek a bűnözők. Hát nem csodálatos?! Annyira az, hogy megérné elterjeszteni az egész világon a rabjavító színészkedés gyakorlatát. Az angol smasszerek példáján felbuzdulva addig-addig nemesítgethetnénk a művészettel a rácsok mögött, míg a „színház az egész világ” szállóigét (lám-lám, ezt is az angoloknak köszönhetjük, hiszen Shakespeare-től származik) úgy módosíthatnánk, hogy színház az egész világ, és minden börtön színház e földön. De addig is megfontoltan a börtönszínházzal! Fontos odafigyelni a módszerekre meg a darabválasztásra. Nem nehéz ugyanis elképzelni, mi lenne, ha az, aki az elítéltek ilyetén nemesítésére adja a fejét, Shakespeare valamelyik bosszúdrámáját kísérelné meg színpadra állítani, miközben a végletekig feszített beleéléses színház lenne a rendezői módszere.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.