Az önálló Szlovák Köztársaság 1993-as kikiáltása óta a szlovák légierő és a polgári légi szolgálat is több repülőgépet és helikoptert vesztett el baleset következtében. A Pristinából hazatartó AN–24-es katonai repülőgép csütörtöki magyarországi balesete számít az eddigi legsúlyosabbnak.
Szárnyaszegett Albatrosok, lezuhant helikopterek
1993-ban Malacka légterében egy SU 22-es bombázó zuhant le, a pilóta katapultált, a repülőgép a becsapódást követően felrobbant, melynek során egy sorkatona megsérült. Ugyanebben az évben Szliács katonai repterén összetört egy SU 25 típusú vadászgép.
1994-ben Késmárk légterében zuhant le egy L-29-es katonai repülő, a pilóta életét vesztette.
1996 júliusában légörvény hatására két Albatros gyakorlógép összeütközött, a pilóták életben maradtak.
1997-ben a Magas-Tátrában ért baleset egy mentőrepülőt. A személyzet tagjai túlélték a balesetet.
1998-ban a polgári légi mentőszolgálat Pozsonyban lezuhant helikopterének balesete öt emberéletet követelt, köztük volt egy kétéves kislány, akit sürgős műtétre vittek éppen kórházba.
2000-ben a szliácsi légibázis közelében a világhírű szlovák műrepülők, a Fehér Albatroszok egyik pilótája vesztette életét, mert a gépe lezuhant. Ugyanebben az évben szeptemberben egy Albatros L-39-es katonai gyakorlógép zuhant le a Rimaszombati járásban, a pilóta sikeresen katapultált.
2002 októberében Kassa közelében zuhant egy Albatros-L 39-es típusú gyakorlógép, a két magyar pilóta sikeresen katapultált. Néhány hét múlva Igló fölött ütközött össze a légtérben két MiG-29-es katonai vadászrepülőgép. Az egyik gép pilótája meghalt.
2002 karácsonyán a boszniai békefenntartó misszióban résztvevő Mi–17-es típusú szlovák katonai helikopter zuhant le a balkáni térségben. Két katona súlyosan, egy könnyebben megsérült.
2003 őszén az eperjesi légi bázison négy pilóta halt meg egy balesetet szenvedett Mi–17-es típusú katonai helikopter roncsai között.
2004 januárjában a katonai légi-mentők helikopterének besztercebányai balesete szerencsésebb volt az előzőeknél: a három tagú legénység apró sérülésekkel élte túl a balesetet.
2005 májusában gyakorló repülés közben Kisszeben térségében lezuhant egy M 24D típusú helikopter, a 3 tagú személyzet az életét vesztette. Tavaly nyáron Rózsahegy közelében ütközött össze két magyar kisrepülő. Az egyik gép személyzete megmenekült, a másik, földbe fúródott magyar kisgép pilótája és utasa szörnyethalt. Ősszel Zsolna közelében egy másik magyar kisrepülő is lezuhant, de ennek pilótája és utasa szerencsésen túlélte a balesetet.
2006. január 2-án a civil mentőszolgálat helikoptere zuhant le Közép-Szlovákiában. A személyzet mindhárom tagja meghalt. (MTI, SITA)
A szlovák katonai misszió Pristinában
A csütörtökön a magyar Telkibánya közelében lezuhant AN–24-es katonai szállító repülőgép Pristinából tartott hazafelé, a kassai repülőtéren kellett volna leszállnia. A szlovák hadsereg 2002 szeptemberétől a NATO-erők részeként műszaki alakulattal van jelen Koszovóban, ahol 880 négyzetkilométert tartanak közös ellenőrzés alatt. A szlovákok a cseh katonákkal közös csehszlovák zászlóaljban, a Joint Guardian nevű nemzetközi brigád kötelékében teljesítenek szolgálatot. Jelenleg 135 szlovák katona van Koszovóban, a NATO vezette békefenntartó haderő (KFOR) kötelékében. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.