Szaktekintélyek kizárva

<p>Gottfried Leibniz német filozófus híres tétele, mely szerint világunk a lehetséges világok legjobbika és jó irányba fejlődik &ndash; nem születhetett volna meg Szlovákiában. Főleg ha végignézünk az alkotmánybíró-jelölteken. Elég összehasonlítani, milyen jelölteket választott a Smer 2007-ben, amikor Mečiarral és Slotával kormányzott, és kiket választott most, amikor egyedül dönthet mindenről.</p>

Az első Fico-kormány idején, láss csodát, még szakértők is kerültek a jelöltek közé – Ľudmila Gajdošíková és Mészáros Lajos alkotmánybírák, valamint Ladislav Orosz elismert alkotmányjogi szakértő. Bár akkor Štefan Harabin volt az igazságügyi miniszter, befolyása csekély volt, a parlamenti képviselők csak két hozzá közel álló embert szavaztak be a jelöltek közé – Harabint és akkori jobb kezét, Milan Ľalíkot. Az elmúlt hét évben viszont a Smer nagyon komoly fejlődést tudott elérni nemcsak a fordított kiválasztódást tekintve, hanem Harabin kiszolgálásában is.

A múlt héten megválasztott öt alkotmánybíró-jelölt közül egyiknek sincs semmi köze az alkotmányjoghoz. Ugyanakkor még soha ennyi szaktekintély közül nem válogathatott a parlament, mint most. Például köztük volt az eddigi legátfogóbb alkotmánymódosítás egyik kidolgozója (Peter Kresák), továbbá az Alkotmánybíróság korábbi alelnöke, aki európai szinten is komoly posztokat töltött be (Ján Mazák), az Alkotmánybíróság szenátusának korábbi elnöke, az alaptörvény egyik kidolgozója (Ján Drgonec), és egy bíró, aki az Európai Emberi Jogi Bíróságon képviselte Szlovákiát és egy kis európai standardot hozott volna a szlovák igazságszolgáltatás rögös talajára (Ján Šikuta). A Smer egyiküket sem tartotta elég jó jelöltnek. A szakértelem és hozzáértés ugyanis megengedhetetlen és elfogadhatatlan az alkotmánybíróságon – gyakorlatilag kizáró ok. Hiszen ellenkező esetben – még rágondolni is rossz – a kassai testület úgy működne, ahogy normális jogállamban szokás.

A megválasztott jelöltekben van még valami közös azon túl, hogy eddig egyáltalán nem foglalkoztak alkotmányjoggal. Még az olyan szorgos intézet, mint a Via Iuris jogvédő csoport sem bírt találni szakmai publikációt egyiküktől sem, de még csak távolról erre utaló kísérletekre sem bukkant. Az öt jelölt eddig nemhogy alkotmányjogi ügyekben nem méltóztatott megnyekkenni, de semmiféle nyilvános társadalmi vitában nem hallatta a hangját. Így persze a Smer képviselői arra jutottak, ezek a jelöltek tudják a párt elképzeléseinek tökéletesen megfelelően ellátni az alkotmánybírói feladatokat, a fordított kiválasztódás országában.

Emellett még egy szempontot vett figyelembe a kormánypárt: hogy a jelölt kinek az embere. Meglepő módon csak egyikük kötődik a Smer elnökéhez, a többi négy a Legfelsőbb Bíróság főnökéhez. Úgy tűnik, ha az Alkotmánybíróságról van szó, nem is Robert Fico a Smer elnöke, hanem Štefan Harabin.

A szerző a Trend hetilap politikai kommentátora

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?