Snowdenből mindent kipréselnek

<p>Az amerikai titkos adatgyűjtési botrány kirobbantóját már nyilván kezelésbe vette az orosz titkosszolgálat – írta volt orosz kémekre és biztonsági szakértőkre hivatkozva a Time.</p>

MTI-HÁTTÉR

Az amerikai magazin szerint Edward Snowdent egy időre kivonták a forgalomból az oroszok, akiknek megvannak az eszközeik, hogy megoldják az égen-földön keresett amerikai informatikus nyelvét. Snowden a hivatalos verzió szerint három hétig a moszkvai Seremetyjevo repülőtér tranzitvárójában várakozott. A Time által megszólaltatott biztonsági szakértők nem hisznek a hivatalos orosz közlésnek, azt valószínűsítik, hogy az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) és a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) egykori alkalmazottját Moszkvába érkezése után az orosz titkosszolgálat kivonta a forgalomból. A Kreml számára rendkívüli értéket képviselő Snowdent vélhetően egy főváros környéki biztonságos helyre szállították, hogy különféle eszközökkel szóra bírják, és megszerezzék az amerikai felderítő szolgálatok működéséről szóló fontos információkat, amelyekre sok orosz kém foga fáj.

„Kétségtelen, hogy egy ilyen bennfentes értesülésekkel rendelkező személy kivételes fogás” – mondta a Time-nak Mihail Ljubimov, aki 20 évig dolgozott a volt szovjet titkosszolgálatnak, a KGB-nek. „Nagyon fontos információk birtokában van” – tette hozzá a szakértő, aki a 70-es években a Nagy-Britannia és a skandináv államok elleni hírszerzést irányította Moszkvából.

Egy olyan dörzsölt hacker és számítógépes guru, mint Snowden azonban biztosan védelembe helyezte az információkat, részben titkosítással és részben úgy, hogy egy „felhőben” (cloud) tárolja azokat – véli Nyikita Kiszlicin, az orosz Hacker Magazin szerkesztője. Kifejtette, olyan titkosítási programok léteznek, amelyek komoly gondot okozhatnak még az orosz kormány szakértőinek is. „Nem ismerjük pontosan, mire képesek a titkosszolgálatok, de vannak olyan programok, amelyek algoritmusát még a szuperszámítógépekkel is több évbe telne feltörni” – mondta.

Ezért az orosz titkosszolgálatok arra kényszerülnek, hogy megszerezzék Snowdentől a titkosítási kulcsokat és adatfelhőjének jelszavát, amelyeket az amerikai informatikus nyilván nem akar önként kiadni. Támogatói és saját maga szerint Snowden nemes célból lett kiszivárogtató, nem azért, hogy a titkos amerikai lehallgatási programok részleteit kiszolgáltassa az ellenségnek, a kínaiaknak vagy az oroszoknak.

Oleg Gorgyijevszkij, a KGB egykori ezredese – akit 1985-ben hazahívtak Londonból Moszkvába, miután kiderült, hogy kettős ügynök – úgy gondolja, Snowdennek olyan szereket adnak, amelyek megoldják a nyelvét. A három évtizede londoni száműzetésben élő egykori orosz kém, akiből a KGB annak idején különféle eszközökkel igyekezett információkat kiszedni, azt mondta, saját tapasztalatból tudja, sokféle kábítószert használhat az orosz titkosszolgálat. KGB-s kollégái annak idején olyan szereket adtak neki, amelyektől „úgy dalolt, mint a pacsirta”. A neki adott szer ráadásul javarészt kitörölte az emlékezetéből azt, ami történt vele, de másnap reggel, amikor szörnyű állapotban felkelt, azzal tisztában volt, hogy teljesen kompromittálta magát.

Alekszandr Kuzminov volt orosz titkosszolgálati tiszt szerint a KGB egykor az SP-117 jelű színtelen, szagtalan, íztelen szert használta erre a célra. A jelenleg Új-Zélandon élő szakértő Biological Espionage (Biológiai kémkedés) című könyvében részletesen ír a szer hatékonyságáról. Kuzminov leírta, hogy Moszkva rendszeresen alkalmazott különféle kábítószereket saját ügynökein is, hogy ellenőrizze hűségüket. A szerek hatásának elmúlásával az ügynökök állítólag semmire sem emlékeztek abból, amit mondtak, és ha az eredmény kielégítő volt, visszaküldték őket a kiküldetési helyükre, mintha mi sem történt volna.

Bár nem lehet megállapítani bizonyosan, hogy melyik orosz titkosszolgálat vette kezelésbe Snowdent, Gorgyijev szerint az amerikai informatikussal az SZVR vagy a FAPSZI, az állami kommunikációs és információs ügynökség valamelyik részlege foglalkozik. Az amerikaiakhoz hasonlón az oroszok is folytatnak titkos adatgyűjtést. Ezt a tevékenységet ma a két legfőbb felderítő szervezet, a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) és a Szövetségi Védelmi Szolgálat (FSZO) látja el, elsősorban az egykori szovjet államokban végeznek ilyen tevékenységet, és nyilván rendkívüli módon érdekli őket az amerikaiak ilyen irányú működése.

Vlagyimir Rubanov – aki 1991 és 1992-ben irányította a KGB elemző főigazgatóságát, majd három évig az orosz nemzetbiztonsági tanács helyettes vezetője volt – hangsúlyozta, hogy Snowdennek információi lehetnek az amerikai adatgyűjtési rendszerek belső ismérveiről, a célpontokról és az irányelvekről. „Bolond lenne az, akinek lehetősége van hozzájutni ezekhez az információkhoz, ha nem használná ki” – jegyezte meg. Rubanov, aki a Time által megkérdezett szakértők közül a legközelebb maradt az orosz titkosszolgálatokhoz, jelenleg is egy Kreml közeli elemző intézet, a Kül- és Védelempolitikai Tanács munkatársa. Ő azonban kisebbítette Snowden fontosságát, mint fogalmazott, „nem hiszem, hogy bármilyen információval meg tudna lepni bennünket”. Rubanov ráadásul úgy véli, ha Moszkva hozzá akarna jutni Snowden jelszavaihoz, nem lenne szükség kábítószerekre, szerinte „ez csak pénz kérdése”.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?