Senkinek se jó a német toporgás

A német Szociáldemokrata Párt (SPD) vezetésében bekövetkezett változások nyomán meglehetősen bizonytalannak ítéli meg a berlini nagykoalíciós kormányzás esélyeit a nemzetközi sajtó.

A londoni The Times egészen odáig megy, hogy új választásokat sürget Németországban. Az SPD-ben kialakult vezetési válság kapcsán az újság annak a véleményének ad hangot, hogy új választás kiírása még mindig jobb megoldás, mint egy eleve bukásra ítélt nagykoalíció. Negyvenöt nap telt el azóta, hogy a német szavazópolgárok leadták voksukat a parlamenti választásokon, és a legderűlátóbb becslések szerint is legalább három hétre van szükség, míg létrejöhet a tervezett nagykoalíció. A jelek azonban arra utalnak, hogy a megalakuló kormány semmiképpen nem lesz „nagy”, és aligha lehet majd valódi koalíciónak nevezni. Hasonló szellemben fogalmaz a konzervatív Neue Zürcher Zeitung. A svájci újság úgy ítéli meg: talán az utolsó illúziók is elszálltak azzal kapcsolatban, hogy egy fekete-vörös kormány Németország számára a legjobb megoldás lehet.

Németország második Olaszország? – ezt a kérdést teszi fel a bécsi Kurier. Az újság annak a nézetnek ad hangot, hogy a német belpolitikában kialakult zavaros helyzethez viszonyítva Olaszország rendkívül stabilnak tűnik. A törvényhozási periódus idő előtti befejeződése, az eddig soha nem látott demagógiával kísért választási kampány, a kancellári tisztségért való vetélkedés és nem utolsósorban a választási ígéretek be nem tartása kivétel nélkül olyan jelenségek, amelyek teljes mértékben váratlannak számítanak Európa egyik legnagyobb demokráciájában.

A római Il Messagero arról ír, hogy Franz Müntefering SPD-elnök lemondása, valamint Edmund Stoiber CSU-elnök azon döntése, hogy mégis Bajorországban marad, újabb hideg zuhany a tervezett német nagykoalíció számára. Az újság szerint teljes mértékben váratlan volt mind Müntefering, mind Stoiber döntése. Mindennek nyomán az a politikai válság, amely a Gerhard Schröder és Angela Merkel közötti hatalmi harc megszűnésével elcsitulni látszott, most ismét kiéleződött. A németországi helyzet bizonytalan, és teljes mértékben zavaros, következményei pedig beláthatatlanok.

A Le Monde kommentárja megjegyzi, hogy az SDP válsága nem a lényegről szól, hiszen a szociáldemokraták egyetértenek abban, hogy a Gerhard Schröder által megkezdett szociális reformok csak a nagykoalíció keretein belül folytathatóak. Ugyanakkor a mértékadó francia újság szerint a Franz Müntefering vezetési stílusa miatt kialakult belső generációs vita veszélybe sodorhatja a nagykoalíciós terveket. A személyi kérdések körüli válság azonnal átterjedt a konzervatív táborra, amikor Edmund Stoiber Müntefering visszavonulásának hírére kijelentette, nem lesz miniszter az új kormányban. „Németország új választások és hosszan tartó bénultság felé sodródik, amelyre nincs szüksége európai partnereinek”.

A Le Figaro vezércikkében felhívja a figyelmet, hogy ha pár héten belül meg is alakul a nagykoalíciós kormány, semmi garancia nincs arra, hogy ténylegesen fog tudni kormányozni. A bénultság kockázata azért is veszélyes, mert a gazdasági kilátások továbbra sem túl kecsegtetőek a Rajnán túl, s a németek még soha nem voltak ennyire bizonytalanok jövőjüket illetően.

„Egy kormányos nélküli Németország megmerevedett gazdasággal egész Európának rossz hírt jelent. Berlin európai partnerei a német választásoktól a reformok felgyorsulását, és annak a szomszéd országokra gyakorolt magával ragadó hatását várták. Ennek ellentétéhez kell jelenleg asszisztálniuk. A belpolitikailag mozdulatlan Németország hiányzik az európai vitákból. Ha még sokáig tart, a német toporgás számlája sokba fog kerülni” – zárja a Le Figaro.

Megnöveli Angela Merkel leendő német kereszténydemokrata kancellár kormányalakítási nehézségeit a szociáldemokrata pártvezető, Franz Müntefering lemondása és a keresztényszocialista Edmund Stoiber visszalépése a miniszterségtől, de egyes vélemények szerint Merkel akár hasznot is húzhat a történtekből – vélik elemzéseikben a szerdai belga lapok. A tekintélyes Le Soir szerint az újabb válság nyomán máris a „legőrültebb mendemondákat” hallani a német pártok folyosóin, már azt is tudni lehet, hogy ha újabb választásokra kerül sor, azokat március 26-án rendezik. Az SPD belső válságba került, Stoiberral pedig Merkel „terhes, de nélkülözhetetlen jobb keze” került ki a tervezett kormányból. Semmi sem garantálja már, hogy sikerül összehozni a nagykoalíciót – idézte egy vezető CDU-politikus véleményt a cikk, amely szerint Merkel számára nem jó előjel a két pártvezető álláspontjának gyökeres változása.

A La Libre Belgique szerint Merkelnek akár hasznára is lehet az ügy. Stoiber ugyanis inkább akadályozója lett volna annak, hogy Berlinben simán menjenek a dolgok, a szociáldemokratákat pedig még hosszú időre leköti a köldöknézés.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?